Ворожбянський заклад дошкільної освіти
(ясла - садок) "Пролісок"
Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області
41812 Україна м.Ворожба вулиця Перемоги, 4 ,Сумського району, Сумської області
тел.05443 97980; https://sadokprolisok.wixsite.com/site
"Ми не намагаємося стати кращими за інших, ми прагнемо стати завтра кращими за нас сьогоднішніх".
«Малюю музику»
Творіть і фантазуйте
Виконайте з дитиною таке цікаве завдання. Послухайте будь-який музичний твір. Бажано щоб музика включала в себе елементи образотворчості це можуть бути твори західних класиків (наприклад: фрагменти з «Пори Року» Вівальді, «Карнавал тварин» К. Сен-Санса), або Римського-Корасакого, П. Чайковського, А. Лядова, С . Прокоф'єва та інших.
Проаналізуйте з дитиною, яким був характер музики на початку? Змінювався він? Уривчасті або протяжні звуки, тихі чи гучні переважали в музиці? Як закінчилося твір, так само як і почалося або по-іншому? Які переживання воно розбудило?
Тепер запропонуйте дитині передати свої враження будь-яким малюнком. Нехай малює те, що йому представляється при слуханні. Нехай не боїться фантазувати і намагається висловити свої почуття. Це допоможе глибше проникнути в зміст і настрій музики.
Втім, можна зробити аплікацію, колаж, що-небудь виліпити. Можливо, в результаті роботи з'явиться натюрморт, пейзаж, а може просто колірна композиція це неважливо. Головне, щоб дитина відчула і передав по-своєму звук труби, оксамитові зітхання віолончелі, ніжні переливи флейти.
Часто доводиться чути від батьків: " А чи є у моєї дитини слух?", "У моєї дитини є музичні здібності, і чи можна їй займатися музикою?".
Навчання музиці важливо для кожної дитини, але намагатися "виростити" професійного музиканта з кожної дитини неможливо і не потрібно. А побачити чи є у дитини музичні здібності можна лише в процесі навчання, більш того, саме в процесі навчання відбувається і розвиток музичних здібностей. Заняття музикою необхідні кожній дитині, вони допомагають її загальному розвитку, допомагають розвинути відчуття прекрасного. Навчання музиці покращують характер дітей і благотворно впливають на їх психологічний стан.
Кожна дитина - це яскрава індивідуальність, це унікальний мир, єдине у своєму роді поєднання особливостей особи, характеру, темпераменту. Нескінченна різноманітність людських типів - це безцінний дар, яким обдарувала нас природа. Маленька дитина - це особа, вже здатна на оригінальне мислення, на вираз власного "Я", на прояву волі. Щоб розвинути і зберегти в дитині особу, здатну на яскраве самовираження, педагог повинен знаходити до кожної дитини особливий підхід.
Прийнято вважати, що навчання дітей музиці слід починати з 5-6 років. Але існує і інша думка: музичне виховання слід починати з внутрішньоутробного періоду. Перш ніж почати вчитися на якому б то не було інструменті, той, хто навчається - будь то дитина або дорослий - повинен вже духовно володіти якоюсь музикою: так би мовити, берегти її у своєму розумі, носити в своїй душі і чути своїм слухом. Весь секрет таланту і генія полягає в тому, що в його мозку вже живе повним життям музика раніше, ніж він вперше торкнеться до клавіш або проведе смичком по струні; от чому немовля Моцарт "відразу"
заграв на фортепіано і на скрипці. Батькам, охочим виховати всесторонньо розвинуту дитину у тому числі і в музичному плані, необхідно починати його виховання ще з внутрішньоутробного періоду. Тобто слухати музику (бажано спокійну і мелодійну), відвідувати музеї і театри. За спостереженнями вчених, у мам, що займаються в період вагітності мистецтвом, часто народжуються діти з добрими здібностями в різних сферах мистецтва. Бажано співати мамам своїй дитині колисанки перед сном, і дуже важливо співати їх не фальшиво, оскільки саме цим можна порушити у дитини музичний слух назавжди.
Все вищесказане - лише підготовчий, пасивний етап навчання музиці. Але, маючи такий внутрішній музично-слуховий багаж, дитині набагато легше буде навчатися музиці надалі.
Для чого потрібно Body Percussion на музичних занять,і саме це що таке?!?
.
Люди – як музичні інструменти: їх звучання залежить від того, хто до них торкається. Вергілій
Одним з самих головних сходинок музичного розвитку дошкільнят є здійснення ритмічного виховання.
Розвиток музично- ритмічного виховання у дошкільнят включає організацію рухової активності дітей, виховання певних ритмічних навичок, усвідомлювати естетичність виразності ритму, як елемента музичної мови тощо.
Музика і рух – поняття які пов’язані між собою, як ритмічна пульсація так і звук. В системі К. Орфа ми зустрічаємо елементарні звуко-рухові засоби виразності. «Жести, що звучать» – це ритмічна гра свого тіла, гра на його поверхнях: плескання, ляскання по стегнах, по грудях, притупування ногами, клацання пальцями..
Ритм являється одним спільним ланкою у музиці всіх культур. Таким чином через Body Percussion, в практиці дошкільники засвоюють ритм ,вивчають ритм, і це допомогає досліджувати різноманітні ритми без музичних інструментів . Дошкільникам на музичних заняттях, подобається використовувати саме своє тіло ,як власний музичний інструмент, вони для себе знаходять музичний досвід у вивченні тих чи інших елементів як темп, ритм, та метр. Таким чином для них , ритм стає великим досвідом, для тіла, почуття.
Сьогодні дуже багато спікерів які діляться досвідом, як донести до людини, до дітей, як методично правильно використовувати в роботі , а саме це відоми таки методики як: Вальдорфська система, і Орф-педагогіка, методики Ш.Сузукі, Тетяни Рокитянської, Лєнки Поспішилової .
На сьогоднішній день техніка Body Percussion відома в усьому світі. ЇЇ активно застосовують в різних освітніх галузях таких, як фізкультура, хореографія, музика, психотерапія, соціальна педагогіка, нейропсихологія тощо.
Body Percussion – це мистецтво перкусії в організмі. Оскільки перкусії на тілі відіграють свою роль, то їх можна класифікувати за використанням та призначенням. З цієї причини тіло використовується, як ритмічний, акустичний і динамічний інструмент, що пов'язаний із руховою та моторною діяльністю дитини.
Дошкільнятам подобається Body Percussion, взаємодіяти з різними частинами свого тіла, досліджувати його у музично-ритмічній діяльності. Діти, які вже набули певного досвіду із перкусійної діяльності, опановують великою палітрою звуків і вміле їх чергування дає приголомшливий ефект єдиної музичної канви. На заняттях можна чередувати гру свого тіла. Саме К. Орф вважав, що на початку був ритм. Навчити ритму не можна.
Можна з впевненістю сказати, що саме використання Body Percussion на музичних заняттях, дає можливість музичному керівнику ефективно реалізовувати програмові вимоги . В методичних рекомендаціях можна знайти теоретичний та практичний матеріал по застосуванню техніки Body Percussion. Саме нам з вами необхідно розвиваючи у дошкільнят об'єднувати Body Percussion, музику і рух у моторній діяльності.
Саме цікаве, на землі з’явилися вперше, тіло і голос стали її основними музичними інструментами. З самого початку людства присутні як засіб спілкування були музика та тілесні перкусії .З народними традиціями нерозривно пов’язані тілесні перкусії. Людина від свого народження відтворювала музику плесканням, лясканням, клацанням, тупотінням.
Перкусія тіла – це колективна музика. І в музичній освіті активно використовують перкусію. Саме із ляскання, клацання, плескання, тупотіння рекомендується починати вивчення ритму. Саме такі заняття розвивають відчуття ритму, слух, і швидкість реакції.
На музичних заняттях використовуються такі види перкусійної діяльності. А саме ,це:
-
за методико. К. Орфа«Жести, що звучать» Плескання в долоні , це самий простий вид рухів, дихання повинне бути спокійним,розмірним, а удар в долоні повинен бути пружним. Проводити оплески краще стоячи, руки повинні бути вільними, а сам удар легким і м'яким. «Жести, що звучать» використовують стоячи, сидячи, стоячи на колінах або сидячи на підлозі. Вихованцям подобається виконувати таки вправи.
-
Гра на перкусійних музичних інструментах На музичних заняттях використовуються традиційні та нетрадиційні музичні інструменти. До традиційних відносяться такі: металофон,трещетки, клавеси, барабани, бубонці, маракаси, кастаньєти, дзвіночки, свистки, дудочки та ін. До нетрадиційних музичних інструментів відноситься: папір, стаканчики, саморобні шейкери, щітки, відра, глечики, пластмасові тарілочки, пляшки з водою, співаючі коробочки, м'ячики та інші.,тому що дітям дуже подобається грати та імпрозувати. Дошкільники повинні грати нескладні мелодії індивідуально ,в ансамблі, імпровізувати ритмічні і мелодійні поспівки.
На музичних заняттях спочатку відбуваєтья показ з вихователем (для цього є індивідуальна робота), потім разом з дітками окремими музичними фразами .Ці номера ми також виконуємо на святах.І це велика вдячність,коли ти бачиш як горять очі у дітей, у дорослих.
Саме таки види перкусійної діяльності використовуються в роботі, але нажаль не всі розуміють, або не хочуть це прийняти, що саме це ефективно розвиває дітей.
Консультація на тему: " Яку саме класичну музику вибрати
для дошкільників"
Нам іноді складно повірити в те, що класична музика може принести малечі величезну користь. Однак деякі експерти вважають, що слухання класики робить дитину більш здоровою, розумною та щасливою.Ідея про те, що класична музика приносить маленьким дітям користь, не нова, за останні десятиліття зібрано безліч доказів на підтримку цього твердження. Цікаво, що в даний час є досить багато інформації, яка вказує на те, що класичні мелодії можуть покращити фізичний розвиток і здоров'я малюка на додаток до розвитку інтелектуальних здібностей.
Чому для маленьких дітей треба вибирати класичну музику?
Є багато причин, чому маленьким дітям треба слухати класику. Такі мелодії можуть принести багато користі.
1. Позитивний вплив на фізичне здоров'я.
На відміну від багатьох видів музики, класичні твори мають заспокійливу дію на людський розум і тіло. Структуровані й повільні мелодії мають релаксуючу дію на центральну нервову систему і, згідно з деякими дослідженнями, на серце. Це допомагає малюкам краще спати та зміцнює їх психічне здоров'я. Маленькі діти, які погано засинають, і ті, хто страждає від наслідків перенесеної психологічної травми, отримують найбільшу користь від класичної музики.
2. Покращення розвитку мови
Є чіткий зв'язок між музикою й розвитком мови дитини. Маленькі діти, які слухають класичну музику, швидше вчаться розмовляти й читати. У них краще розвиваються пам'ять і навички аудіювання, які надзвичайно важливі для вивчення мови.
3. Здатність підвищувати настрій
Однією з найбільш цікавих особливостей класичної музики є її здатність впливати й покращувати емоційне та психічне здоров'я малюка. Слухання класичних мелодій стимулює вироблення ендорфінів у нейронах головного мозку, що покращує настрій і розслабляє тіло. Такий заспокійливий ефект може призвести до покращення психологічного та психічного здоров'я, здатності навчатись.
4. «Ефект Моцарта»
Найвідоміша й найсуперечливіша перевага класичної музики для малюків – «Ефект Моцарта». Цей термін отримав свою назву в ході експерименту, який виявив, що слухання класичної музики може тимчасово підвищувати коефіцієнт інтелектуального розвитку й покращувати просторово-часове мислення. Французький дослідник доктор Альфред Томатіс також уважав, що класична музика сприяє розвитку мозку. Так, деякі дослідники вважають, що слухання класичної музики стимулює інтелектуальний розвиток, але цю гіпотезу підтримують не всі вчені. Однак навіть якщо «Ефекту Моцарта» не існує, класична музика приносить малюкам багато іншої користі.
Якому виду класичної музики треба віддавати перевагу?
1. Критерії вибору музики для дитини.
Є багато різних видів класичної музики, деякі з них не підходять для дітей. Опери Ріхарда Вагнера, наприклад, занадто гучні та грубі для малюків. Батьки повинні бути обережними, тому що деякі класичні твори можуть або надто збуджувати, або набридати маленьким дітям.
Експерти пропонують список критеріїв, які повинні мати класичні мелодії для дітей. Ці характеристики включають у себе:
-
Інструментальні композиції.
-
Композиції з великою кількістю вокалу не приносять малюкам користі.
-
Стійкий та усталений ритм.
-
Музика без систематизованого ритму може стимулювати дітей, але в такому випадку вона не буде розслаблювати й не сприятиме розвитку пам'яті.
Мелодія повинна бути досить простою й легкою для розуміння. Оркестрові твори й опери часто занадто складні для розуміння маленьких дітей. Тому звертайте увагу на твори без вокальних партій, в яких задіяні один або два музичних інструменти.
2. Десять кращих класичних творів для дітей
Багатьом батькам важко вибрати твори для дітей, тому що вони не завжди добре розбираються у класичній музиці. Ось список десяти кращих класичних творів для дітей, які відповідають критеріям, викладеним вище.
-
Сюїти для віолончелі соло Йоганна Себастьяна Баха;
-
«Гольдберг-варіації» Йоганна Себастьяна Баха;
-
Струнний квартет Опус 33 Йозефа Гайдна;
-
Концерт для флейти та арфи з оркестром до мажор Вольфганга Амадея Моцарта;
-
Шість струнних квартетів Вольфганга Амадея Моцарта, присвячених Францу Йозефу Гайдну;
-
Фортепіанні тріо Вольфганга Амадея Моцарта;
-
Струнні квартети Опус 18 Людвіга ван Бетховена (також відомі як «ранні струнні квартети»);
-
Квінтет для кларнета сі мінор Йоганнеса Брамса;
-
Тріо для скрипки, валторни та фортепіано Йоганнеса Брамса;
-
Інвенції Йоганна Себастьяна Баха (також відомі, як «Дво- і тричастинні інвенції»).
Поспостерігайте за реакцією вашої дитини на ці музичні композиції й визначте, які твори подобаються їй найбільше, а потім вмикайте їх систематично.
Вплив музики на емоційний,творчий,психічний розвиток дитини безперечний. Музика здатна викликати у малюка шквал почуттів і переживань. Вже в перші місяці дитина прислухається до мелодійних та заколисуючих звуків колискової,жваво реагує на танцювальну музику, зупиняє погляд на музичному інструменті, що звучить. Музичні здібності у дітей проявляються дуже рано. Музика постійно викликає в дитини посмішку, рух, вона вся ніби перетворюється та пожвавлюється. З віком емоційний відгук дитини на музику носить більш визначений характер.
Педагогічний процес з музичного виховання в нашому закладі зорієнтований на виховання в дітей художніх потреб, інтересу до прекрасного в природі, в найближчому оточенні, у повсякденному побуті, що викликає у дітей різного віку емоційні відчуття. Музика є обов'язковою під час проведення розваг, спортивних свят, ранкової гімнастики тощо.
Музичний розвиток здійснюється за розділами: співи, слухання музики, музично-ритмічні рухи, танці,гра на дитячих музичних інструментах. У процесі музичного виховання діти ознайомлюються з різними музичними творами, набувають певні знання, виробляють уміння й навички слухання музики, співу, музично-ритмічних рухів. У результаті ознайомлення дітей зі світом краси й гармонії, світом мистецтва пробуджується їх бажання займатися різними видами художньо-естетичної діяльності. Під час свят батьки завжди мають змогу спостерігати за діяльністю дітей та оцінити рівень розвитку їх музичних,мовних, рухових та інших здібностей.
Робота з музичного виховання в нашому садочку розпочинається ще у ранньому віці. На всіх етапах шляху тривалістю в шість років дітки систематично, послідовно займаються всіма видами музичної діяльності. Вчаться слухати музику, співати, танцювати, грати на музичних інструментах, виконувати ролі у театралізованих виставах. В процесі розучування, співу в дітей розвивається пам’ять, міцніють голосові зв’язки, уміння правильно дихати. Йде постійна робота над дикцією. Дитина вчиться правильно наспівувати звуки, слова, речення, виразно, ритмічно, красиво танцювати, висловлювати в танці свої почуття і емоції, запрошувати на танець один одного і проводжати після танцю. Танцювати дуже корисно для здоров’я. У дитини розвивається правильна постава, - надалі вона почувається впевнено в будь-якій ситуації. Також прищеплюємо любов до класичної музики, розширюємо кругозір. При систематичному слуханні музики у дітей виробляється посидючість, увага - це вже підготовка до школи та подальшого життя. Ми бачимо в кожній дитині таланти і здібності, допомагаємо їх розкрити. Музика – є одним із засобів виховання, але коли вона усвідомлено сприймається дитиною.
Людина, якій в дитинстві розкрили вікно в світ прекрасного, вміє повніше і радісніше сприймати життя, бачити світ багатосторонньо. І ми, дорослі, допомагаємо дітям побачити красу в природі, в праці, вчимо хвилюватися і радіти. Кожному з батьків потрібно пам’ятати, що дітей несприйнятливих до музики немає. Навчаючи музиці, ми впливаємо на загальний розвиток і духовний світ дитини. Заняття музикою впливають на інтелектуальний розвиток і емоційне самопочуття дитини. Прискорюється ріст клітин, що відповідають за інтелект людини. Під дією музики активізуються енергетичні процеси організму, спрямовані на фізичне оздоровлення. Тому на музичних заняттях ми ретельно відбираємо музичний матеріал. Розвиток музикальності у кожної дитини індивідуальний, тому не потрібно засмучуватися, якщо у малюка не відразу виходить співати і танцювати, для цього потрібен час.
На музичних заняттях ми розвиваємо кожну дитину і підходимо до кожної дитини індивідуально. Велика увага приділяється такому інструменту як – голос. Саме голос здатний стати основою музичної культури людини в майбутньому. Пісенний і танцювальний репертуар підбирається відповідно до вікової групи. Навчання передбачає індивідуальний підхід і знання фізіології кожного віку. На музичних заняттях ми вчимо дітей любити співати пісні, вміти слухати музику різних жанрів, правильно, красиво і естетично рухатися. Хочеться і батькам побажати, щоб удома, на відпочинку, під час прогулянок зі своїми дітьми ви приділяли увагу музичному вихованню малюків і допомагали реально сприймати дійсність у всій красі і різноманітті, не руйнуючи чудовий світ дитини.
За організацію музично-естетичного виховання дошкільнят в садку відповідає музичний керівник – Кондратенко Катерина Миколаївна. Музичне виховання у дошкільному навчальному закладі «Пролісок» органічно поєднує в собі такі доступні дітям види музичної діяльності як слухання музики, співи, музично-ритмічні рухи та гру на дитячих інструментах.