Ворожбянський заклад дошкільної освіти
(ясла - садок) "Пролісок"
Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області
41812 Україна м.Ворожба вулиця Перемоги, 4 ,Сумського району, Сумської області
тел.05443 97980; https://sadokprolisok.wixsite.com/site
"Ми не намагаємося стати кращими за інших, ми прагнемо стати завтра кращими за нас сьогоднішніх".
П'ятниця! Різнокольоровий день Толерантності! Пробіжку по райдузіі, по усіх доріжках. Будуть кольоровими пальчики на ніжках, кольори веселки зафарбують стежки, подарую всім навколо кольори -мережки. Ось і підійшов до кінця наш толерантно - кольоровий тиждень! В якому ми разом зрозуміли! Заспокоїтися допомагає-зелений колір. Активує бажання рухатися в перед-червоний колір. Допоможе підтримати, вийти з емоційного тупика-жовтий колір. Гармонізує, допомагає зосередитись-синій колір. Колір, як ліки! Відіграє роль у житті людини. Толерантність-це головна риса, яка є у людини! Це добро, щирість, дружба, допомога, повага, мир, турбота, милосердя, мудрість, розуміння, взаємодопомога! Бажаю Вам бути завжди толерантними! Пропоную намалювати малюнок толерантності з використанням різноманітних кольорів !
Добрий день,малята і батьки! Четверг!"Синій день ввічливості" до тижня толерантності Подивись у небо, друже! Бачиш колір гарний дуже! Такий лагідний, глибокий прохолодний і високий. Не лише він небом лине, є він також у рослинах. У винограді і у півників із саду. Є у сливах в незабудка ,в баклажанах, овочах, є у маминих очах. Що за колір то є? Здогадалися? Синій . Так, це синій і для нього наш четверг. Синій колір уособлював небо, повітря, воду, чистоту і здоров'я ,вічливість! А ввічливість - це ласкавість серця, увага до ближнього, що походить з доброзичливості, з глибокого відчуття до інших. Ввічлива людина ніколи не образить, вона має совість, яка не дозволяє робити погані речі. Пропоную Вам подивитися мультфільми, повчальні історії, виконати вправу.
А також намалювати малюнок про ввічливість або що ви можете з нею порівняти! А найменшим намалювати малюнок з використанням синьої фарби!
Сьогодні другий день нашого толерантно-кольорового тижня. Хочете дізнатися, який сьогодні колір? Відгадайте загадку! Колір цей яскравий дуже! Колір серця, колір ружі, колі яблук у садку, колір маків на луку. Колір шляпки в мухомора, колір вуст і помідора, колір гніву й заборони.Що ща колір? червоний. Червоний символізує радість життя, енергію, символ любові, добра! Добро-це дивовижне, чарівне слово, це ввічливість, допомога людям, дітям, тваринам-всім на світі! Бути добрим-це бути люблячим, щедрим, людяним, вічливим. Пропоную вам сьогодні намалювати малюнок про добро! А найменшим намалювати малюнок з використанням червоного кольору! Або що є червоним!Вам в цьому допоможуть вправи, які ви можете передивитися у зручний для вас час!
Добрий день мої любі дошкільнята та батьки! Сьогодні у нас третій толерантно-кольоровий день! Спробуємо,відгадати який сьогодні колір? Він в скарбах, в великій скрині, у ромашках в середині, на доріжках із піску і у бджолах на бузку, він в меду і у зерні. Здогадались вже? Промовте?Що за колір то є? Жовтий . Жовтий -це символ тепла, радощів, поваги, сили, дружби! А дружба -це безцінний дар, який ми отримуємо в житті. На землі немає нічого ціннішого, ніж справжня дружба. Дружба -це золота нитка, яка пов'язує серця усього світу. Я, пропоную Вам переглянути мультфільми, виконати завдання і намалювати або сфотографуватися зі своїм другом! А найменшим, намалювати або розфарбувати малюнок з використанням жовтої фарби!
Що є червоним!
Різнокольоровий тиждень Толерантності!
То лерантність-це
милосердя,доброта,дружба,співчуття! Толерантне ставлення до людини збереже планету від незгод, подарує щастя для дитини,подолає безліч перешкод. Толерантне ставлення до всього збереже,врятує, допоможе вгледіть перемогу. Допоможе витримати все! А зараз відгадайте, якого кольору у нас день?
Зупинимо булінг разом!!!
На сьогодні у світі критичною залишається проблема булінгу – цькування та проявів агресії до особистості з метою її приниження. Україна – в першій десятці країн Європи за його поширеністю . Зовнішність, вимова, поведінка, успіхи в навчанні, статки родини – все це може стати причинами цькування дитини.
Діти не завжди розповідають про булінг. Чому?
Вони нерідко відчувають сором або провину через те, що сталося, і вважають, що мають впоратися самостійно. Страх осуду, нерозуміння та відчуття провини змушують дітей вірити, ніби вони самі винні в ситуації. Діти бояться, що їх не зрозуміють чи засудять, тому мовчать про цькування та пережиті знущання.
Роль дорослих — створити комфортний простір для відкритого спілкування. Довіра, підтримка та прийняття допоможуть дитині зрозуміти, що вона не винна в ситуації та має право на допомогу.
Ми закликаємо не бути байдужими до цієї проблеми, адже, навіть, поодинокий випадок булінгу залишає глибокий емоційний слід на все життя.
Психологиня Светлана Ройз опублікувала добірку ігор з дітьми 3-8 років - для різних каналів сприйняття. Вона підкреслює, що гра - це завжди і розвиток, і терапія, і адаптація. Але сучасне покоління дітей не отримує тієї кількості стимулів в різних каналах сприйняття, яке було б важливим і доцільним. У них перестимульований візуальний канал, решта - часто недостимульовані. І різноманітні ігри - це сенсорна інтеграція.
Тож, коли як не зараз, стимулювати різні канали сприйняття дітей😉
👀 Візуальний канал (НЕ гаджети):
* Роздруківки розмальовок та книжки-розмальовки.
* Малювати мандали.
* Малювання одночасно на одному аркуші.
* Малювання зубною щіткою.
* Малювання долонями (ставити відбитки пальців і домальовувати деталі).
* Малювання з закритими очима.
* Викладання малюнків нитками.
* Робити ангелів з макаронів.
* Робити іграшки з втулок від туалетного паперу.
* Дітям різного віку подобається «відривні аплікації» - спочатку на дрібні шматочки руками рветься або кольоровий папір, або листки з журналів, потім з уривків робиться колаж.
* Кожен день тижня назвати «своїм кольором» - наприклад, понеділок - червоний, вівторок - помаранчевий, середа - жовтий і т.д. за кольорами веселки. Кожен день надягати одяг або якусь деталь одягу певного кольору, спробувати знайти продукти такого кольору, або - час від часу кричати - наприклад, «червоний» - і потрібно швидко доторкнутися до предмета цього кольору.
👄 Вербальний канал
* Вчити кожен день одне нове слово на іноземній мові
(З цього ж слова, написаного багато разів - можна зробити малюнок.)
* З букв одного слова складати інші слова (наприклад з букв слова трансформатор - можна придумати - торт, трон, рот, форма та ін.)
* Гра "телеграма" - на кожну букву загаданого слова придумати слово, так щоб вийшло речення (наприклад, СЛОН - суворий лікар обіймає нас :-)
* Співати.
* Говорити скоромовки.
* Грати у «вгадай предмет» (частина тіла, транспорт...) ставлячи питання, на які можна відповісти тільки «так» або «ні».
🙌 Тактильний
* Ігри з кінетичним піском ( "розкопки динозаврів - промислова гра з формочками - динозаврів, раніше грали в пасочки, зараз - ховати в пісок "скарби", дитя відкопує).
* Лотки з крупами, в яких можна писати, малювати, ховати предмети (навіть дітям 8-9 років це подобається).
* Ігри з водою - наприклад, запускати, кораблики по воді, переміщати їх диханням.
* Домашні басейни з кульками.
* Дізнаватися предмети на дотик (цю гру люблять і дорослі діти. Можна пропонувати розрізняти продукти на смак, спеції і продукти - за ароматом.
👂 Аудіальний
* Слухати тишу ( улюблена гра :-))).
* Закрити очі і розрізнити якомога більше звуків.
* Написати букву р - в рядок від зовсім маленької до величезної. А в іншому рядку від величезної до маленької. Просити дитину, щоб вимовляла звук - підвищуючи гучність (чим менше буква, тим тихіше голос).
* З закритими очима вгадувати, по якому предмету вдарили (ложкою, олівцем ...).
🧠 Просторове сприйняття, концентрація, 3D (такі ігри стимулюють і розвиток часток мозку, пов'язаних з математичними здібностями, критичним мисленням).
* Змійка .
* Магнітний конструктор.
* Мозаїка, яку потім можна прасувати праскою і виходять підставки під чашки.
* Орігамі.
* Джанга.
* Мікадо (можна замість промислових «паличок» використовувати олівці, ложки ...).
* Шашки, шахи, доміно.
* Пазли.
* Можна вчити дітей пришивати ґудзики, вишивати, в'язати, плести макраме.
* Запускаємо дзиги, спостерігаємо за їх кружлянням.
* Домашній квест, пошуки скарбів.
* Переміщатися по кімнаті з закритими очима, орієнтуючись тільки на команди партнера по грі (можна говорити - вправо, вліво, прямо ... а можна мовчки - торкаючись до правого, лівого плеча, спини).
🗣 "Оральний праксис" і "ігри з диханням"
* Мильні бульбашки.
* Аеробол - дуємо на обгортки з-під цукерок (або передаючи один одному, або, "задуваючи" голи).
* Задуваємо свічки.
* Намагатися підтримувати в повітрі легкий предмет, наприклад, перо.
* Разом співати.
* Через широкі коктейльні трубочки дути на кульку з паперу - потрапляти нею в «яблучко».
👨👩👧👦 Соціальні ігри
* Рольові ігри з ляльками та іграшками, домашній театр.
* Тіньовий театр.
* Можна разом займатися кулінарією, грати в ресторан (це добре допомагає, коли потрібно швидко приготувати обід, посадити дитину за малюванням меню :-)
* Варити разом шоколад.
* Робити міні-спектаклі, записувати їх на камеру телефону.
* Робити будиночок з подушок і пледів - ходити в гості :-)
* "Зустріти" дітей з друзями - в zoom, чаті Вайбера та ін.
* Оркестр (інструменти - все, що видає звук в будинку).
🏃♀️🏃♂️ Рух:
* Твістер.
* Пальчиковий твістер.
* Стрибки на кулі-стрибунці (Замість батута - стрибки на дозволеній подушці :-)
* Хованки.
* Битва подушками.
* Битва кульками.
* Коли ми обмежені в русі - особливо люблять настільний (наліжковий :-) футбол.
* Танцювати «різні настрої». (Якщо зовсім мало місця, можна ниткою викласти кордони «танцполу» і ввести додаткове правило - за них не виходити).
Важливо пам'ятати, що діти до 6 років прагнуть грати в «егоцентричні» гри - за своїми правилами. Але коли ми їм пропонуємо гру з встановленими правилами - це готує їх до «дорослого життя» з дотриманням певних норм (це профілактика «соціальної депривації»).
Веселого дорослішання і сил всім батькам.
Рубрика "Психологічна допомогалочка для дорослих"
Вміння підтримувати важливо завжди, особливо зараз!
10 КОРИСНИХ ВПРАВ ДЛЯ ВИВІЛЬНЕННЯ АГРЕСІЇ В ДІТЕЙ ✅
Дітям необхідно допомагати справлятися із накопиченою агресією та вивільняти її в безпечний для всіх спосіб, для цього радимо використовувати спеціальні ігри та вправи, які зображені на картинках
Чому діти не чують своїх батьків?
Чому діти не чують своїх батьків Відсутність зорового контакту
Дітям властиво захоплюватися: чим молодша дитина, тим менше обсяг її уваги. Тому дуже часто дитина так захоплена грою, що в прямому сенсі не чує батьків.
РЕКОМЕНДАЦІЇ: Перш ніж підвищити голос, підійдіть, покладіть руку на плече, встановіть зоровий контакт і повторіть своє прохання.
Два в одному
Коли батьки просять про дві і більше дії одночасно (помий руки і сідай за стіл), дитина не може запам'ятати послідовність і щось вислизне з її уваги.
РЕКОМЕНДАЦІЇ: Одне прохання - одна дія.
Багато букв
Приклад: «Маша не стрибай на дивані, я сто разів тобі говорила, ти впадеш, розіб'єш губу як в минулий раз!».
Діти живуть в моменті тут і зараз. У момент ігор на дивані дитина не здатна згадати минулий досвід, зіставити його і зробити висновки.
РЕКОМЕНДАЦІЇ: спокійно сказати конкретне прохання - не стрибати, можеш впасти, і тільки коли дитина заспокоїлася і точно Вас почула, можна нагадати про минулий досвід.
Неочевидні прохання.
Коли батьки не прямо говорять прохання, а задають питання, з якого дитина нібито повинна зробити висновок. Наприклад, «тобі подобається ходити з брудними руками?»
РЕКОМЕНДАЦІЇ: Не варто змушувати дитину вирішувати квест, скажіть прямо Ваше прохання.
Заборони. Команди.
Батьки часто через заборони підказують своїм діткам, як можна зробити. Приклад: «Не лізь на це дерево!» Дитина думає: «Ух ти, тут є дерево, на яке можна залізти».
У дітей, як і у дорослих, психіка влаштована таким чином, що не сприймає частинку НЕ, і завдяки гарній фантазії миттєво уявляє, як вона лізе на дерево.
РЕКОМЕНДАЦІЇ: намагайтеся оформляти прохання без частки НЕ.
Радіо «Свобода»
Коли батьки постійно повторюють свої прохання і заборони в сотий раз, але далі цього справа не йде, дитина не стикається ні з якими наслідками і звикає до постійного фону зі слів з заборонами - перестає звертати на це увагу.
РЕКОМЕНДАЦІЇ: батьки просять свою дитину про щось максимум три рази. Перший раз переконується, що дитина вас почула, другий раз попереджає про покарання за невиконання і втретє прохання супроводжується покаранням. Дитина повинна серйозно ставитися до ваших слів. (Головне - не перегинати з проханнями).
Крик
Часто батьки, щоб добитися уваги і послуху, переходять на крик. І дитина слухається, але, на жаль, під час крику дитина губиться і, коли виконує ваше прохання, робить це неусвідомлено. Цілком ймовірно, що наступного разу також доведеться переходити на крик. І дитина приходить до висновку, що до батьків треба ставитися серйозно, тільки коли вони кричать. І буде дозволяти собі кричати на вас, вважаючи це нормальним.
РЕКОМЕНДАЦІЇ: варто задуматися: чому вас дитина не чує і не сприймає серйозно.
Життя у залізниці
Ті, хто живе у залізниці, не чують поїздів. Психіка адаптується під умови зовнішнього середовища і поріг сприйняття істотно підвищується. Так само і з дітьми ...
Діти ігнорують слова батьків, тому що занадто багато було заборон і вказівок на їхню адресу. Відбувається механізм витіснення.
РЕКОМЕНДАЦІЇ: Заборон повинно стати менше, вони повинні бути дійсно важливими.
Рубрика Психологічна шпаргалка для дорослих та дітей 🍎🍏🍎🍏🍎
☺️Пропонуємо цю просту у виконанні дихальну вправу, щоб відчути спокій та зменшити напруження🧘♀️🧘
Корисно робити дихальні вправи разом з дітьми💯
Спробуйте , поділіться враженнями!
Діліться з друзями та поширюйте корисні матеріали, це теж підтримка один одного! Це зараз дуже важливо!
Бережіть себе
Сьогодні,4 травня, у всьому світі відзначається Міжнародний день протидії булінгу .
Булінг – це форма насильства у вигляді травлі, бойкоту, насмішок, дезінформації, псування особистих речей, фізичній розправі тощо. Це явище може мати різні форми та проявлятися у різних ситуаціях.
Булінг може бути:
☑Фізичний – штовхання, бійки, підніжки, нанесення тілесних ушкоджень тощо.
☑Економічний – крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо.
☑Психологічний – поширення образливих чуток, ігнорування, погрози, жарти, шантаж тощо.
☑Сексуальний – принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомка відео у переодягальнях, сексуальні погрози, поширення образиливих чуток тощо.
☑Кібербулінг – приниження за допомогою інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, інтернету тощо (пересилка неоднозначних фото, обзивання телефоном, зйомка на відео бійок чи інших принижень і викладання відео в мережу, цькування через соціальні мережі).
Що таке кінетичний пісок?⌛
Кінетичний пісок ⌛ - це зовсім незвичайна за своїми властивостями суміш для ігор і веселих навчальних занять з дитиною. За зовнішнім виглядом Kinetic Sand дуже схожий на звичайний пляжний вологий пісок, але разом з цим він не липне до рук, приємний на дотик - повітряний і м'який, як ніби тече крізь пальці, залишаючи долоньки абсолютно сухими і чистими, прекрасно зберігає форму під час ліплення .
З ним цікаво грати як одній дитині, так і декільком одночасно. Живий кінетичний пісок розвиває дрібну моторику, чуттєве сприйняття і креативність. Також він прекрасно знімає стрес і має терапевтичний еффект. І найголовніше: пісок абсолютно нешкідливий, нетоксичний і екологічно чистий. ІГРИ З КІНЕТИЧНИМ ПІСКОМ ⌛
Ігри з кінетичним піском здатні надовго зайняти дитину, адже він м’який, пористий, так легко ліпиться. Насправді, ігор можна придумати безліч, політ фантазії нічим не обмежений.
Скарб.
Дітям дуже подобається грати в «хованки» з кінетичним піском. Просимо дітей відвернутися, ховаємо в піску маленькі іграшки, після чого просимо дитину знайти їх в глибинах піску.
Сліди. 👣👣🐾
Розрівнюємо пісочок так, щоб вийшла рівна поверхня. Потім по цій поверхні «ходимо» іграшковими звірятками, їздимо машинками і дивимося, які сліди залишаються. Можна ускладнити правила гри – малюк відвертається, мама в цей час робить відбиток якою-небудь іграшкою і просить малюка повернутися. Дитина вивчає слід, залишений на піску і намагається вгадати, кому він належить. На кінетичному піску можна також залишати сліди за допомогою долоньок і ніжок дитини.
Ліпимо. 🐛🦋🐟
З кінетичного піску можна також ліпити різні фігурки – снігову бабу, гусінь, колобка, потяг, машинку і багато інших цікавих фігурок.
Сенсорна коробка.
За допомогою кінетичного піску можна обладнати безліч цікавих сенсорних коробок – посадити город, побудувати ферму і заселити її тваринами, все залежить лише від вашої фантазії. Дійсно діє заворожуюче, коли сидиш, перебираєш-пересипаєш пісочок з руки в руку і спостерігаєш, як він «тікає», просочуючись крізь пальці.
Пишемо/малюємо.
Добре притиснувши пісочок, створюючи рівну поверхню, озброюємось зубочисткою/паличкою або іншим відповідним матеріалом і починаємо писати або малювати. Попутно можна влаштувати розвиваюче заняття – вчити цифри, букви. У грі малюк швидше їх запам’ятає. Крім букв можна ще освоювати рахунок. Ліпимо з піску пиріжки, кличемо гостей – рахуємо скільки прийшло звіряток в гості і скільки у нас пиріжків. Думаємо – чи вистачить на всіх чи потрібно приготувати ще? Ліпимо різні фігури і називаємо їх.
1 БЕРЕЗНЯ- МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ КОМПЛІМЕНТІВ!
КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ : "ВАЖЛИВІ ДЛЯ ДІТЕЙ КОМПЛІМЕНТИ БАТЬКІВ"
10 КОМПЛІМЕНТІВ, ЯКІ НЕОБХІДНІ ДІТЯМ ДЛЯ НАБУТТЯ МОТИВАЦІЇ ТА ВПЕВНЕНОСТІ В СОБІ
ДИСТАНЦІЙНИЙ ТИМБІЛДІНГ Без любові людям неможливо прожити,бажаємо, щоб ніхто і ніколи не був обділеним цим прекрасним почуттям. Сьогодні, пропоную нашим дошкільнятам виговити Валентинку та долучилися до квесту Дня Святого Валентина , а також перегляньте мультфільм https://mamabook.com.ua/do-dnya-svyatogo-valentuna-3.../
СТАБІЛІЗАЦІЯ ЕМОЦІЙНИХ СТАНІВ У ДІТЕЙ
Життєдіяльність як дорослої людини, так і дитини перебігає у постійних контактах з іншими людьми, предметами та явищами навколишньої дійсності. До всього, що оточує людину, вона виявляє певне ставлення, яке проявляється у різноманітних емоціях. Це ставлення може бути позитивним, негативним або нейтральним. Нейтральне ставлення не пов’язане з виникненням емоцій.
Емоції впливають на перебіг різних психічних процесів – сприймання, пам’яті, уяви, мислення, зумовлюють формування певних рис характеру особистості. Емоційний тон присутній уже у відчуттях, які можуть бути приємними та неприємними, викликати позитивні та негативні емоції. Процес сприймання людини, що охоплена радістю, незалежно від об’єкту сприймання, буде разюче відрізнятися від сприймання особи, що переживає сум, смуток.
Діти, що демонструють такі особистісні якості, як чесність, чуйність, товариськість, здатність до співчуття, чутливість, дійсно переживають «за всіх», сприймають чужий біль як власний, вболівають за інтереси іншої людини. Вони можуть заплакати від жалю до людини, тварини, пташки, рослини, готові прийти на допомогу тим, хто відчуває в ній потребу.
Виразність почуття власного «я» у дошкільному віці полягає, перш за все, у підкресленому почутті власної гідності, потребі у самоствердженні. Ці діти завжди мають та намагаються відстояти свою позицію, прагнуть до самостійності, проявляють цілеспрямованість та активність у досягненні мети. Вони не можуть терпіти авторитарного тону, принижень та фізичних покарань. У відповідь на зневажливе ставлення діти, про яких ідеться, ображаються, замикаються в собі, іноді плачуть, їм властива висока чутливість до похвали, ставлення інших людей, їм складно відмовитися від своїх переконань, не бути собою, грати не властиву для себе роль.
Зростання нервово-психічного напруження в складних соціально-екологічних умовах, занепокоєння здоров’ям та долею дитини, сім’ї спричинюють невротизацію батьків. Це негативно відбивається на емоційних контактах дорослих з дитиною. Батьки, які перебувають у стані емоційного стресу, переживають тривогу, хвилювання, не можуть забезпечити дитині психологічний комфорт. Навпаки, вони є джерелом підвищеного неспокою, що створює передумови для виникнення емоційних розладів у дитини.
Однією з причин, яка не сприяє стабілізації позитивно-емоційного стану дітей, є авторитарний характер навчально-виховного процесу в дошкільних закладах освіти, особливостями якого є зосередження уваги лише на процесі засвоєння знань, формування вмінь та навичок, відсутність постійно діючих засобів зняття емоційної напруги, стимулювання позитивних емоцій.
Тому так важливо, щоб батьки усвідомлювали важливість та необхідність підтримання позитивного настрою та фізіологічних способів позбавлення негативних емоцій у дітей у процесі становлення гармонійної особистості.
Перелік простих справ, які допоможуть вам та вашій дитині стабілізувати емоційний стан в ці важкі для нашої України часи.
Початок боротьби з негативними емоціями пропонуємо почати з тіла.
Обіймайте рідних та близьких, обіймайте дитину.
Для заспокоєння дитини рекомендуємо використовувати гумор: шуткуйте, згадуйте смішні історії з минулого, гарні сумісні спогади. Робіть разом рутинні справи. Проговоріть із дитиною план дій у різних ситуаціях заздалегідь.
Якщо почуваєте панічний стан, то використовуйте дихальні вправи, зокрема
квадратне дихання (вдихаємо – затримка дихання – видихаємо – затримка дихання).
Не забороняйте дітям "заліпання" у гаджетах ( із результатами так званої мобільної залежності розберемося потім), головне спостерігати за тим, яку інформацію дитина отримує в гаджеті. Нехай це будуть не складні ігри, мультфільми - все, щоб відволікти від того, що знаходиться навкруги.
В екстреній ситуації дитина повинна бути готова виконувати те, що каже дорослий (без питань). Хай роль "командування" візьме на себе спокійніший з батьків.
Пийте теплі напої (не холодні, не гарячі).
Розповідайте казки, історії, читайте дітям вголос.
Їжте смачну їжу, обговорюйте плани на завтра.
Пам'ятайте, що нам є задля чого боротися та жити. Ми у себе вдома. Мирного нам неба та бережіть себе.
Щороку 11 січня в світі відзначається приємне свято – Міжнародний день «Дякую». Часто в поспіху ми забуваємо сказати це слово, а воно є надзвичайно потрібним. За допомогою «дякую» можна не лише висловити вдячність до всіх, хто робить наше життя кращим та щасливішим, але й продемонструвати свою вихованість та гарні манери. Деякі люди дякують просто через службовий обов’язок, а не за порухом душі. Та всього одне щире «дякую» може змінити дуже багато – взаємини стають теплішими, а світ навкруги – добрішим. Тож коли, як не в цей день, від щирого серця подякувати рідним, друзям, сусідам та колегам? Адже причин для вдячності насправді дуже багато. Пропоную в цей день подякувати найдорожчим для вас людям. А мені надіслати свої малюнки!
ТЕРАПЕВТИЧНА КАЗКА ДЛЯ НЕВПЕВНЕНИХ В СОБІ, ТРИВОЖНИХ, НЕСАМОСТІЙНИХ ДІТОК
Вік: 3-6 років.
Спрямованість: Невпевненість в собі. Тривожність. Страх самостійних дій.
Ключова фраза: «! У мене не вийде»
В одному лісі жило маленьке зайченя. Найбільше на світі йому хотілося бути сильним, сміливим і зробити що-небудь добре, корисне для оточуючих. Але насправді у нього ніколи нічого не виходило. Воно боялося і не вірило в себе. Тому всі в лісі прозвали його «Зайченя-боягуз». Від цього йому ставало сумно, прикро, і воно часто плакало, коли залишалося одне. Був у нього один-єдиний друг – Борсучок.
І ось, одного разу вони удвох вирушили гратися до річки. Найбільше їм подобалося наздоганяти один одного, бігаючи через невеликий дерев’яний місток. Першим наздоганяло зайченя. Коли Борсучок пробігав по мосту, одна дошка раптом зламалася і він впав в річку. Борсучок не вмів плавати і став борсатися у воді, просячи про допомогу. А Зайченя, хоча і вміло трохи плавати, але дуже злякалося. Він бігав по берегу кликав на допомогу, сподіваючись, що хтось почує і врятує Борсучка. Але нікого поблизу не було. І тоді Зайченя зрозуміло, що тільки воно може врятувати свого друга. Воно сказало собі: «Я нічого не боюся, я вмію плавати і врятую Борсучка!» Не думаючи про небезпеку, воно кинулося в воду і попливло, а потім витягнуло свого друга на берег. Борсучок був врятований!
Коли вони повернулися додому і розповіли про випадок на річці, ніхто спочатку не міг повірити, що Зайченя врятувало свого друга. Коли ж звірі переконалися в цьому, то стали хвалити зайченя, говорити, яке воно сміливе і добре, а потім влаштували велике веселе свято на його честь. Цей день для зайченяти став найщасливішим. Всі пишалися ним і він сам пишався собою, тому що повірив у свої сили, в те, що здатний робити добре і корисне. Він на все життя запам’ятав одне дуже важливе і корисне правило: «Вір у себе і завжди і в усьому покладайся тільки на свої сили!» І з тих пір більше ніхто і ніколи не дражнив його боягузом!
Запитання для обговорення:
Чому зайченяті було погано і сумно?
Яке правило запам’ятало Зайченя?
Чи згоден ти з ним?
Дитячі ігри для зняття напруження, стресу
Тривале перебування в укриттях, розлука з родичами і друзями та переїзд із рідних місць можуть сприяти виникненню стресу в дітей.
Для зняття напруження батьки можуть використовувати прості ігри.
Грати рекомендується у тихому місці на віддалі від речей та явищ, які можуть відволікти. Правила гри треба пояснювати зрозуміло й доступно для дітей. Усі вправи відразу робити не обов’язково, спершу можна просто спостерігати за дитиною. Так, заглиблювати дитину в гру треба поступово, залежно від того, наскільки вона сама нею захоплена.
Ось шість вправ, які рекомендують для зняття стресу:
1. Квітка та свічка
Вправа для розслаблення та глибокого дихання.
Уявіть, що у вас в одній руці приємно пахне квітка, а в іншій — запалена свічка.
Повільно зробіть вдих через ніс й уявіть, що відчуваєте запах квітки.
Повільно видихніть через рот, наче задуваєте свічку.
Повторіть кілька разів.
2. Лимони
Вправа для зняття м’язового напруження.
Уявіть, що у вас у руці лимон.
Уявіть, ніби ви підходите до дерева та зриваєте два лимони, по одному в кожну руку.
Сильно здавіть лимони, щоби вичавити сік – вичавлюйте, вичавлюйте, вичавлюйте!
Киньте лимони на підлогу та розслабте руки.
Потім повторюйте, доки соку не набереться на склянку лимонаду.
Після останнього натискання та кидка струсіть руки, щоби розслабитися.
3. Лінивий кіт
Вправа для зняття м’язового напруження.
Уявіть, що ви лінивий кіт, який щойно прокинувся після приємного довгого сну.
Широко позіхніть.
Помурчіть, як кіт: “мяу-мяу”.
Тепер витягніть руки, ноги та спину – і потягніться повільно, як кіт. Розслабтеся.
4. Пір’їнка і статуя
Вправа для зняття м’язового напруження.
Уявіть, що ви пір’їнка, що літає в повітрі приблизно десять секунд.
Раптом ви завмираєте й перетворюєтеся на статую. Не рухайтеся!
Потім повільно розслабтеся, знову перетворюючись на пір’їнку, що літає в повітрі.
Повторіть кілька разів. Переконайтеся, що закінчите пір’їнкою в розслабленому стані.
5. М’яч для зняття стресу
Вправа для зняття м’язового напруження та масажу рук.
Зробіть собі м’ячик для зняття стресу. Наприклад, для цього ви можете наповнити повітряні кульки сухим горохом або рисом.
Візьміть м’яч у руку, можете взяти два в обидві руки, стисніть м’яч і розслабте руку.
Поекспериментуйте зі стисканням м’яча. Знайдіть спосіб, який підходить саме вам, змінюйте швидкість стискання, силу та тривалість стискань так, як вам буде подобатися.
6. Черепаха
Вправа для зняття м’язового напруження.
Уявіть, що ви черепаха, яка йде на повільну, розслаблену прогулянку.
Уявіть, ніби раптово почався дощ.
Щільно згорніться в калачик під панциром десь на десять секунд.
Уявіть, що знову вийшло сонце, тому можна вилазити з панцира та продовжити розслаблену прогулянку.
Повторіть кілька разів. Переконайтеся, що завершуєте вправу прогулянкою, щоби ваше тіло розслабилося.
10 заповідей для батьків.
1.Не чекай. що твоя дитина буде такою, як ти або такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою.
2. Не вимагай від дитини плати за все. що ти для неї зробив. Ти дав їй життя, вона може віддячити тобі? Вона дасть життя іншому, той-третьому, і це незворотний закон подяки.
3. Не зганяй на дитину свої образи, щоб в старості не їсти гіркий хліб. Бо, що посієш, те й зійде.
4. Не стався до її проблем зверхньо. Життя дане кожному під силу і, будь упевнений, для неї вона важка не менше, аніж для тебе, а можливо і більше, оскільки у неї немає досвіду.
5. Не принижуй.
6. Не забувай, що найважливіші зустрічі людини-це її зустрічі з дітьми.
7.Не звинувачуй себе, якщо не можеш зробити щось для своєї дитини. Звинувачуй, якщо можеш - але не робиш.
8. Дитина - це не тиран, який заволодіває всім твоїм життям, не тільки плід плоті і крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток в ньому творчого вогню. Це розкріпачена любов матері і батька, у яких буде рости не «наша», «своя» дитина, а душа, віддана на зберігання.
9. Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужій те, що не хотів би, щоб робили твоїй.
10. Люби свою дитину будь-якою - неталановитою, невдахою, дорослою. Спілкуючись з нею - радій, тому що дитина - це свято, яке поки що з тобою.
ЗНЯТТЯ ЕМОЦІЙНОЇ НАПРУГИ
Дитяча поведінка може бути нестерпною 🙈 Коли не допомагають розмови, час спробувати переключити дитину на інше заняття.
Запропоновані ігри, які заспокоюють та відволікають, а також допомагають впоратись з власними емоціями.
Зниження психологічних навантажень
Сучасні реалії такі, що нервові навантаження зазнають і дорослі, і діти. Багато хто ставиться до нього як до неминучого, неприємного, але цілком безпечного супутника життя. Проте вони помиляються!
❌ Стрес – стан вкрай шкідливий. Тривале вироблення «гормонів стресу» загрожує неуспішністю, сонливістю, пасивністю, захворюваннями та появою шкідливих звичок у старшому віці.
Ознаки стресу у дітей дошкільного :
😰самостійна до цього дитина «впадає в дитинство», може проситися на ручки, перекручувати слова, вередувати;
😰стає сльозливою, агресивною, запальною і більш вимогливою;
😰посилюються страхи, у тому числі й ті, з якими дитина уже встигла розпрощатися.
Як допомогти дитині впоратися зі стресом? 🎨 використовуйте цілющу силу мистецтва – малюйте, слухайте з дитиною веселу музику, разом танцюйте під неї та співайте. Це прекрасна антистресова терапія, яка допомагає вийняти назовні все те, що довго збиралося всередині.
побешкетуйте - влаштуйте битву подушками або веселу метушню, в ході якої цілуйте і обіймайте дитину, запустіть кораблики у ванній, вирушайте в ліс і покричіть там на все горло. Це допоможе виплеснути негативну енергію та зміцнити емоційний зв'язок із батьками.
Істерики. Способи запобігання.
1. Намагаєтесь якомога рідше вживати слово «НІ». Говоріть тільки тоді, коли це дійсно необхідно (дитина схопила ніж, підійшла на прогулянці до відкритого каналізаційного люка), тобто коли це щось таке, що може зашкодити здоров’ю її або оточуючих її людей.
Коли Ви багато чого дозволяєте робити, дитина менше разів вступає в протест (адже пізнавати світ – це одна з її основних потреб), а отже і більшості істерик можна уникнути. «Ні» повинно бути мало, але воно бути повинно!!! Потрібно завжди пам’ятати, що відмовляти дитині в чомусь – цілком нормально. Як і те, що дитина може обурюватися через це. Але якщо вже Ви дитину в чомусь обмежуєте і вона починає висловлювати яскравий протест, важливо не поступатися, оскільки така манера поведінки може закріпитися – як тільки дитина зрозуміє, що так вона зможе домагатися того, що хоче, це буде ведучий механізм взаємодії з вами, а надалі і з оточуючими в дорослому житті.
2. Якщо бачите що пахне «смаженим» – спробуйте підключити почуття гумору. І навіть простеньке смішне завдання може допомогти втомленому малюкові дійти до потрібного місця. Наприклад, стояти з висунутим язиком, поки червоний на світлофорі не зміниться зеленим. Чи позмагатися, хто придумає смішнішу пантоміму. Тут на скільки Вас занесе Ваша ж фантазія!
3. Якщо дитина втомилась від того, що довго чекає на щось (наприклад, обід) і ви відчуваєте, що поганий настрій “не за горами” – залучіть її до підготовки – нехай спробує їжу на сіль чи перемішає салат.
4. Ніколи не висміюйте, не принижуйте і не ображайте дитину. Якщо, вона вчинила який-небуть негарний, з Вашої точки зору, вчинок – обов’язково скажіть їй про це. Але не акцентуйте увагу на особистості, а говоріть саме про дії. Тобто не “ти поганий”, а “ти вчинив не правильно”.
5. Для дітей також важливим є можливість вибору. Часто істерики є наслідком того, що батьки заважають дитині ставати самостійною. Вона намагається все робити по-своєму. У таких випадках необхідно, щоб у дитини обов’язково були сфери, в яких тільки вона вирішує, як має бути або вона сама вибирає із запропонованих альтернатив.
6. Частою причиною істерик буває невизначеність. Особливо в кризові періоди дитина потребує стабільності як ніколи. І коли батьки намагаються надати їй безмежне право вибору, дитина може губитись. Тому постійні переговори з дитиною не бажані і скрізь треба знати міру. Якщо Ви бачите, що дитина «губиться» в різноманітних варіантах, не знає чого хоче, не може визначитись – зробіть вибір замість неї, навіть, якщо вона противиться, насправді вона цього потребує.
7. Для профілактики дитячих примх та істерик велике значення має єдина виховна позиція всіх членів сім’ї, які беруть участь у догляді за дитиною. Якщо, дорослі виховують по-різному, дитина вчиться маніпулювати і шляхом інтриг досягати свого.
8. Якщо яка-небудь неприпустима дія дитини була помічена вперше, то краще проігнорувати, ніж звернути увагу і тим самим підкріпити.
9. Якщо не хочете наразитися на істерику, ніколи різко не переривайте занять дитини, навіть, якщо вони здаються Вам безглуздими і неправильними. Для перемикання уваги малюка потрібний певний час.
10. Іноді роздратування у дітей накопичується, коли довго щось не виходить. Слідкуйте за тим, як дитина справляється з новим для себе завданням, адже на перших порах не завжди вона зможе зробити це самостійно (запустити нову машинку, піднятися сходами на гору, переступити через струмочок). У таких випадках потрібно зробити це разом з нею (ОБОВ’ЯЗКОВО спитавши чи треба їй допомога – це вже розуміють 1,5 річні діти), щоб вона перевірила свої сили і повірила в них.
11. Намагайтесь якомога менше порушувати режим дня (особливо в кризові періоди), оскільки нестабільність може запустити істерику!
12. Для дитини дуже важливо, щоб її почули. Часто звичайне проговорення батьками того, що хоче дитина (наприклад, “Я почула і зрозуміла, що ти хочеш на майданчик, але нам треба спочатку зайти в магазин, щоб купити…”) зводить нанівець внутрішнє напруження. Інколи малюкові просто хочеться знати, що його почули і зрозуміли.
Діагностика уваги дітей старшого дошкільного віку
ЗАГАДКОВІ КАРТИНКИ (ГІЛЬБУХ Ю.З.)
Завдання із альбому Гільбуха Ю.З. для розвитку цілісності сприйняття, концентрації та стійкості уваги. За допомогою цих картинок можна побачити те, як дитина виділяє ціле, як подає інформацію, а також рівень пошукової активності, вміння почути і виконати інструкцію. Наприклад, дитина може брати картинку в руки і повертати його, шукаючи певний ракурс, який дозволить знайти нові предмети.
Дитину просять вказати все, що вона бачить на малюнку. Після того, як всі предмети знайдені, просять назвати все одним словом (розвиток уміння узагальнювати та класифікувати).
ВІДПОВІДІ до завдань:
45: зошит; лінійка; олівець; ручка; пензлик; циркуль; гумка; палітра
46: бідон; чайник; тарілка; каструля; ополоник; виделка; ніж; ложка
47: одеколон; зубна паста; гребінець; щітка для волосся; зубна щітка; мило; зубний порошок
48: кліщі; молоток; викрутка; напилок; плоскогубці; пила; рубанок; цвях; шуруп
49: м’яч; ракетка; волан; скакалка; боксерська рукавичка; ковзан; ключка
50: сорочка; футболка; шорти; кепка; кед; майка; комбінезон; гольф
51: яблуко; груша; слива; горіх; абрикос; вишня; полуниця; банан; лимон
52: сумка; сорочка; спідниця; пояс; рукавичка; туфель; капелюх; сарафан; плаття
53: сумка; ранець; рюкзак; валіза; гаманець; портфель; господарська сумка
54: ніж; цукорниця; ложка; блюдце; чайник; кавник; чашка
55: ведмідь; телефон; півник; відро; вертоліт; паровоз; лійка; лопатка
🌀ЩО ТАКЕ ТЕМПЕРАМЕНТ? ⁉️У чому різниця між темпераментом та характером? 🤷🏻♀️🤷🏼♂️
👉ТЕМПЕРАМЕНТ - незмінна вроджена особливість людей, яка відповідає за прояв емоцій та енергії. Темперамент часто плутають з характером, але це суттєво різні поняття:
🔹Характер формується оточенням та обставинами, натомість темперамент – даність від народження.
🔹Темперамент проявляється відразу. Про те, який характер має малюк, можна дізнатися через пару років.
🔹Темперамент впливає на розвиток деяких рис характеру (наприклад, товариськість). Але завдяки характеру можна навчитися стримувати деякі несприятливі прояви темпераменту.
🔹Характер протягом життя може змінюватися, темперамент – ні.
✴️ТИПИ ТЕМПЕРАМЕНТУ У ДІТЕЙ✴️
✅САНГВІНІК. Діти цього типу темпераменту чіплятимуться з розмовами до всіх і з будь-якого приводу. Сангвінікам завжди не сидиться на місці. Ігри в них найчастіше активні і змінюються так само швидко, як і настрій маленьких непосид.
✅ХОЛЕРИК. Дітям-холерикам не підвладні власні емоції, які вириваються з них назовні та завжди помітні оточуючим. Холерики так само активні та товариські, як і сангвініки, проте люблять керувати та спрямовувати усіх довкола.
✅ФЛЕГАТИК. Спокійні та врівноважені флегматики ніколи не поспішають, вони дуже повільні. Доволі рішучі, якщо чимось захоплені, намагатимуться дізнатися про це все. Їм можна довірити клопітку роботу – зроблять у кращому вигляді, адже завжди виконують доручення. Перш ніж потоваришувати з кимось, довго придивляються до оточення.
✅МЕЛАНХОЛІК. Уразливі та чутливі діти, часто задумливі і перебувають у сумному настрої. Вони нерішучі і безініціативні, нові знайомства даються їм важко. До нового колективу звикають довго.
⁉️Чому деякі діти швидко освоюються в незнайомому середовищі знаходять собі розваги, а інші не відходять від батьків ні на крок?
☝️Темперамент керує типом мислення та виходом емоцій дитини. Тому сангвініки та холерики швидко освотюються на новому місці, а флегматики та меланхоліки довго адаптуватимуться до нього.
🌿Батькам варто визначити темперамент дитини, щоб зрозуміти та прийняти її. У дитинстві можливо скоригувати прояви темпераменту та навчити дитину взаємодіяти із зовнішнім світом у рамках її вроджених особливостей. Батьки, дізнавшись на які важелі потрібно натиснути, зможуть зацікавити дитину, розвинути її таланти, розрахувати фізичні та розумові навантаження.
Темперамент ніколи не зустрічається у чистому вигляді, проте, придивившись до дитини, ви зможете визначити провідний тип. Дотримуйтесь виховання дитини на кшталт темпераменту, згладжуючи гострі кути і відточуючи позитивні сторони. А найголовніше - любіть свою дитину, і тоді з неї виросте гармонійна і любляча людина💙💛
"Акція 16 днів проти насильства"✋👨👩👧👦❤🎗 Мій улюблений світ— без насильства,
Без жорстокості, болю і зла,
Де народом заспівана пісня
Містить тільки хороші слова.
Мій улюблений світ — без насильства,
Де немає страждання й війни,
Де розквітла калина барвиста,
Й голосінь не почуєш сумних.
Мій улюблений світ — це не казка,
А реальне щасливе життя,
Бо, звільнивши наш світ від насильства,
Можна сміло іти в майбуття.
І коли на теренах країни
Без страждань заживе кожне місто,
Скажуть люди всієї країни:
Україна— це світ без насильства.
Психологічний онлайн марафон! Єдине, що може реально загрожувати людству-це віруси, світ яких мало відомий нам, які дуже швидко еволюціонують у сучасному техногенному середовищі. Пропоную приєднатися до акції, висловити підтримку, співчуття і переживання тим, хто хворий! Створивши власноруч червону стрічку -символ боротьби! 1 грудня уся світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя несе ця глобальна проблема.
Цей день з’явився в календарі трохи більше, ніж чверть століття тому – в 1988 році. Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це ще одна нагода привернути увагу суспільства до проблем ВІЛ-інфікованих, замислитись над тим, як запобігти поширенню хвороби та згадати про важливість вчасної діагностики ВІЛ-СНІД.
Уперше захворювання на СНІД (синдром набутого імунного дефіциту) було виявлено в 1980 році в Нью-Йорку і Каліфорнії серед гомосексуалістів і наркоманів, що використовують внутрішньовенне введення наркотиків. За декілька років поширення СНІДу набуло характеру всесвітньої епідемії, що охопила населення практично усіх країн. До 1996 року у світі нараховувалося вже більше ніж 21 мільйон інфікованих.
У 1988 році серйозно стурбованими урядами була організована зустріч міністрів охорони здоров’я найбільших країн світу. На ній уперше привселюдно пролунав заклик до соціальної терпимості та розширення обміну інформацією щодо ВІЛ-інфікованих. Тоді також було вирішено оголосити 1 грудня Міжнародним днем боротьби зі СНІДом.
За оцінками ЮНЕЙДС, 35,7 мільйона осіб у віці від 15 до 49 років інфіковані ВІЛ, з них 26 мільйонів – працюючі люди.
У листопаді 2013 року Кабінет міністрів України затвердив Національну програму протидії ВІЛ/СНІДу в Україні на 2014-2018 роки. Завдання нової Загальнодержавної програми полягає в посиленні найбільш ефективних заходів і напрацювань попередньої п’ятирічної програми з урахуванням провідного міжнародного досвіду та експертних рекомендацій Організації об’єднаних націй.
Документ передбачає фінансування Програми у розмірі 7,56 млрд грн Зокрема, до кінця 2018 року планується витратити на боротьбу з ВІЛ 5,6 млрд грн із держбюджету, 460 млн грн із місцевих бюджетів і 1,5 млрд грн донорських коштів Глобального фонду боротьби зі СНІДом.
Заходи, що традиційно проводяться в цей день, традиційно відбуваються із символом – Червоною стрічкою. Її вигадав художник Франк Мур. У 1991 році цей символ був використаний вперше. Тепер кожен, хто надягає Червону стрічку 1 грудня, висловлює свою надію на майбутнє без СНІДу.
Психологічний онлайн марафон.👨👩👧👨👩👧👦👨👩👦👦👨👩👧👧👨👩👧👨👩👧👦👨👩👦👦✋✋✋✋✋✋✋✋✋✋✋ "Акція 16 днів проти насильства" Сім’я – одна з найбільших цінностей, створених людством за період існування. Це своєрідний центр формування особистості дитини, виховання його характеру, волі, суспільної свідомості. Любов і дружба, взаємна підтримка батька й матері для дитини – приклад для наслідування.
Ми мріємо про світ, де розуміння, співпереживання і любов беруть гору над нетолерантністю, несправедливістю і нерівністю. 📕ДОБРІ ПОРАДИ БАТЬКАМ: "ЗахистІть свою дитину!"👨👩👧👦👨👩👦👦👨👩👧👦👨👩👧👨👩👧👧👨👩👦👦👨👩👧👦
Найчастіше тільки фізичне насильство ми вважаємо насильством. Нам складно припустити, як часто ми самі демонструємо насильство або стаємо жертвами. ВиявляЄться, насильство – це ще й... 👨👩👦👦✋"Де та межа" поради батькам https://forpost-center.org/de-ta-mezha-za-yakoyu.../👨👩👦👦✋повчальний мультфільм для дорослих https://mamabook.com.ua/multuk-pro-pobutove-nasulstvo.../ 👨👩👦👦✋психологічне насильство над дітьми https://fb.watch/h0YOT3aRNd/ 👨👩👦👦✋поради для батьків https://www.youtube.com/watch?v=pNCvFAOAQco
Психологічний онлайн марафон. Акція 16 днів проти насильства Сьогодні, я пропоную вирізати сердечко з паперу і розмалювати його так, щоб там була любов, добро, взаєморозуміння, тепло.Спробуємо? Прояви насильства супроводжують людство з давніх давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу людину, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження. Прикро, що ми звикли сприймати насильство, як щось неминуче, адже прояви насильства порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами... чи в нас у домі, у школі, на вулиці, ми можемо й повинні зупинити його.
не зневажати
не контролювати
не принижувати
і не ображати Стоп булінг.
Поради дітям https://www.youtube.com/watch?v=0DLc_jAZ2hA мультфільм про булінг для найменших https://www.youtube.com/watch?v=3baAoI37YHk як боротися з булінгом.
Поради для дітей https://www.youtube.com/watch?v=espwzDTLVkEяк зупинити булінг:поради батькам https://www.youtube.com/watch?v=pNCvFAOAQco
Акція 16 днів проти насильства . Сьогодні, я пропоную вирізати сердечко ❤💚💜💙💛💛🧡з паперу і розмалювати його так, щоб там була любов, добро, взаєморозуміння, тепло.Спробуємо? Прояви насильства супроводжують людство з давніх давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу людину, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження. Прикро, що ми звикли сприймати насильство, як щось неминуче, адже прояви насильства порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами... чи в нас у домі, у школі, на вулиці, ми можемо й повинні зупинити його.
не зневажати
не контролювати
не принижувати
і не ображати ✋❤Стоп булінг. Поради дітям https://www.youtube.com/watch?v=0DLc_jAZ2hA ✋❤мультфільм про булінг для найменших https://www.youtube.com/watch?v=3baAoI37YHk ✋❤як боротися з булінгом.Поради для дітей https://www.youtube.com/watch?v=espwzDTLVkE ✋❤як зупинити булінг:поради батькам https://www.youtube.com/watch?v=pNCvFAOAQco
Психологічний онлайн марафон. Акція «Долоньки - НЕ для биття»
Долоні в людини не для биття,
А для любові, а для життя.
Матусю обняти, потиснути руку,
Погладити чотирилапого друга.
Квітку полити, бур'ян просапати,
Голодному хліба шматочок подати,
Посіяти поле, змайструвати машину,
Влітку до моря повезти всю родину.
Долоні малі, а робота велика.
Мають долоні щоденно трудитись,
Щоб стати долонями не для биття,
А для любові, а для життя!!!
(І.Петровська)
Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», мета якої - привернути увагу суспільства до проблем подолання насилля у родині, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.
У рамках запланованих заходів наші маленькі дошкільнята також долучилися до боротьби за справедливість, створивши чарівні долоньки,які символізують добро, любов, ласку«Долоньки - НЕ для биття». Необхідно вирізати долонькуз паперу і розмалювати її так, щоб вона несла любов, добро і ласку!
Відео дітям https://youtu.be/lYcytYYvRMY Мульт урок про насильство https://youtube.com/watch?v=eDXAcaZ06v0&feature=share мульфільм для дітей і дорослих https://mamabook.com.ua/multuk-pro-pobutove-nasulstvo.../
Пропоную долучитися до проведення "16 днів проти насилля" у форматі "Психологічного онлайн-марафону"-це буде ланцюжок завдань, викладення цікавої інформації, психологічних практик, що дозволяє в короткі терміни формувати нові корисні звички, стратегії мислення, поведінки та навички. 🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤 Щорічно в Україні проводиться Всеукраїнська компанія «16 днів проти насильства”, яка проходить у період з 25 листопада по 10 грудня і має на меті підвищення поінформованості суспільства, щодо висвітлення питань, пов’язаних з проблемами подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми, жорстокого поводження з дітьми, гендерної нерівності та захисту прав жінок.
Дати початку та завершення Кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням конституційних прав.
Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:
- 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році.
- 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
- 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством.
- 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.
- 5 грудня – Міжнародний день волонтера.
- 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі.
- 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.
- 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
Емоційний розвиток дошкільників
У дошкільному віці у дітей активно розвивається емоційна сфера, це потрібно враховувати у процесі виховання безпеці і їй ніщо не загрожує.
Коли дитина стане дорослішою, ігри на уяву залишаться важливою частиною її життя. Але вона краще буде розуміти різницю між фантазією і реальністю, і її фантазії стануть більш складними. Не турбуйтеся з приводу ігор, пов'язаних зі стріляниною і насильством. Дітям у цьому віці властиво захоплюватися зброєю, але це не означає, що у старшому віці у дитини з'явиться схильність до насильства.
Навіть у віці 3–4 років дитина вже є окремою особистістю. У неї є свої симпатії та антипатії, і з кожним роком все сильніше розвиваються риси характеру. Дитина все краще уміє висловлювати свої почуття за допомогою слів, а це означає, що у неї стає менше істерик. У дитини все ще може різко змінюватися настрій, але тепер вона частіше говорить про те, що сердиться або сумує, ніж впадає в істерику.
Дошкільний вік: емоції керують дитиною
Хоча трирічна дитина вже може розуміти власні емоції, їй все ще важко їх контролювати. Якщо дитина побачить щось смішне, вона істерично сміється. Якщо її щось засмутить чи розсердить, вона може заплакати.
У цьому віці дитина ще не навчилась контролювати свої емоційні імпульси. Якщо у дитини є якесь почуття, швидше за все, воно вплине на її поведінку. Наприклад, дитина може відібрати іграшку в однолітка, якщо захоче з нею погратися. Якщо дитина хоче печиво, а ви говорите їй почекати до обіду, вона засмутиться. Відстрочене задоволення нічого не означає для дитини – вона хоче це тут і зараз.
Дитина у віці 3–4 років може битися, кусатися або штовхатися, коли у неї виникає конфлікт з кимось. Вона просто поки не розуміє, яка поведінка доречна, а яка – ні. Ваше завдання – навчити дитину того, що є правильні і н еправильні способи виражати емоції і залагоджувати конфлікти.
Коли дитина стає дорослішою, вона буде помічати зв'язок між емоційними сплесками і негативними наслідками. Якщо дитина впадає в істерику – ви ожете встановити для неї певні наслідки. Так вона зрозуміє, що істерика – це неприйнятний спосіб демонструвати свої емоції.
У 4-річної дитини розвивається почуття гумору. Вона любить пустувати і змушувати людей сміятися. Не дивуйтеся, якщо діти називають один одного «дурнями», а потім самі сміються над цим.
Приблизно у 4 роки у дитини починає з'являтися співчуття. 4-річні діти починають розуміти, що у інших теж є почуття, і вони помічають, коли інша дитина сумує або ображається. У такому випадку вони можуть захотіти обійняти іншу дитину.
До 5 років в емоційному розвитку дітей відбувається стрибок. Дитина набагатокраще говорить про свої почуття і контролює емоції. Також вона вміє справлятися з істериками та імпульсивною поведінкою. Наприклад, вона терпляче чекає своєї черги і питає, перш ніж взяти чиюсь річ.
Коли 5-річна дитина злиться, вона швидше висловить свою злість словами, ніж фізично або за допомогою істерики. Однак в цьому є і недолік: дитина може почати використовувати грубі слова і обзиватися, коли злиться або засмучена.
Приблизно у цьому віці дитина може почати цікавитися питаннями, пов'язаними з сексуальністю. Вона може задавати питання про те, звідки беруться діти. Дитина проявляє інтерес до свого тіла: наприклад, вона може торкатися своїх геніталій. Це нормально: головне, щоб вона розуміла, що доречно, а що – ні. Поясніть дитині, що цікавитися своїм тілом – це нормально, але неприпустимо робити це у присутності інших людей. Також поясніть дитині, що нікому не можна доторкатися до інтимних частин її тіла, крім мами і тата під час купання або лікаря (теж у присутності мами чи тата
Дошкільнята й ігри на уяву
Приблизно у 3 роки у дітей починає розвиватися уява. У цьому віці дитина багато часу проводить в уявному світі, створеному нею самою. Кожна лялька та м'яка іграшка має своє ім'я. Дитина може розмовляти з уявними друзями. Батьки можуть турбуватися, вважаючи, що уявні друзі – це ознака самотності. Але насправді все навпаки. Діти придумують уявні світи, щоб навчитися взаємодіяти з реальними людьми. Це практика для реального життя. У віці, коли дитина мало що може контролювати у своєму житті, в уявному світі вона – головна.
У той же час, коли дошкільник починає розмовляти з уявними друзями, він може почати боятися монстра, який живе під його ліжком. Подібні страхи поширені серед дітей. Не жартуйте на цю тему – дитина серйозно ставиться до неї. Найкраще, що ви можете зробити для неї – переконати її в тому, що вона у безпеці і їй ніщо не загрожує.
Коли дитина стане дорослішою, ігри на уяву залишаться важливою частиною її життя. Але вона краще буде розуміти різницю між фантазією і реальністю, і її фантазії стануть більш складними. Не турбуйтеся з приводу ігор, пов'язаних зі стріляниною і насильством. Дітям у цьому віці властиво захоплюватися зброєю, але це не означає, що у старшому віці у дитини з'явиться схильність до насильства.
Ваш самостійний дошкільник
Чим старшим стає дошкільник, тим більше він прагне до самостійності. Це може здатися нелогічним, але найкращий спосіб зробити дитину самостійною – це зберігати чіткий розпорядок у її житті. Давайте їй вибір, але обмежений. Наприклад, запропонуйте вибрати одну з двох форм одягу в школу або одне з двох страв на вечерю. Але якщо дитина просить дозволу зробити щось неприйнятне, стійте на своєму. Можливість вибрати з двох хороших варіантів підвищує впевненість дитини у собі і переконує її у тому, що вона у безпеці.
Діагностичні методи емоційної сфери дітей
Проводячи діагностику з дошкільниками, зверніть увагу на такі фактори, як емоційний фон, настрій, ступінь вираженості емоцій, рівень емоційної рухливості. Спостерігаючи, можна легко помітити, наскільки багатий емоційний фон дитини, чи вміє малюк контролювати свої емоції, чи властива йому емоційна нестійкість.
Проективна методика " Малюнок сім'ї"
Тест призначений для виявлення особливостей внутрішньосімейних відносин. Методику можна використовувати з 3 - 5 років.
Інструкція: "Намалюй, будь ласка, свою сім'ю". Не слід давати які-небудь вказівки чи уточнення. На запитання, яні поставити дитина, типу "Кого треба малювати, а кого не треба?", "Треба намалювати всіх?", "А дідуся малювати треба?" і т.д., відповідати слід ухильно, наприклад: "Малюй так, як тобі хочеться".
Дитині дають простий олівець середньої м'якості, набір кольорових олівців, гумку і стандартний чистий аркуш паперу формату А4. Використання будь-яких додаткових інструментів виключається.
Поки дитина малює, психолог повинен ненав'язливо проводити спостереження,відзначаючи такі моменти, як:
- порядок заповнення вільного простору.
- порядок появи персонажів малюнка.
- час початку і закінчення роботи.
- виникнення труднощів при зображенні того чи іншого персонажа або елементів малюнку (надмірна зосередженість, паузи, помітна повільність, користування гумкою і т.д.).
- час, витрачений на виконання окремих персонажів.
- емоційний настрій дитини під час зображення того чи іншого персонажа.
- спонтанні коментарі дитини.
Після виконання завдання слід отримати максимум додаткової інформації, організувавши коротку бесіду за допомогою запитань.
1. Скажи, хто тут намальований?
2. Де вони знаходяться?
3. Що вони роблять?
4. Хто в сім'ї найбільш хороший і чому?
5. Їм весело чи нудно? Чому?
6. Хто з намальованих людей найщасливіший? Чому?
7. Хто з них найбільш нещасний? Чому?
8. Як у цій сім'ї карають дітей за погану поведінку?
9. Кого одного залишать вдома, коли поїдуть на прогулянку?
10. Чому дитина не намалював кого-небудь з членів сім'ї (якщо так сталося)?
При опитуванні психолог повинен з'ясувати сенс намальованого дитиною почуття - почуття до окремих членів родини.
Якщо інформації недостатньо можна розширити бесіду і задати дитині вирішити 6 ситуацій: 3 з них мають виявити негативні почуття до членів сім'ї, 3 - позитивні.
1. Уяви собі, що ти маєш два квитки в цирк. Кого б ти покликав з собою?
2. Уяви, що вся твоя родина йде в гості, але один з вас захворів і повинен залишитися вдома. Хто він?
3. Ти будуєш з конструктора будинок (вирізаєш паперову сукню для ляльки), і в тебе не виходить. Кого ти покличеш на допомогу?
4. Ти маєш .... квитків (на один менше, ніж членів сім'ї) на цікаву кінокартину. Хто залишиться вдома?
5. Уяви собі, що ти потрапив на безлюдний острів. З ким би ти хотів там жити?
6. Ти отримав у подарунок цікаве лото. Вся сім'я сіла грати, але вас однією людиною більше, ніж треба. Хто не буде грати?
Гра «ВГАДАЙ, ЩО Я ВІДЧУВ»
Мета гри: збагачувати внутрішній світ дитини. Гра сприяє кращому розумінню дитиною почуттів інших людей, розвиває навички зв'язного мовлення і спілкування, вчить співпереживати.
Рекомендований вік дітей - 3 - 5 років.
Не підлягає сумніву те, що дитині легше зрозуміти свій внутрішній світ і внутрішній світ інших людей на певних наочних прикладах. Ось чому, допомагаючи дитині осмислити емоції краще оперувати не абстрактними поняттями, а реальними ситуаціями. На цій основі і побудована гра. Грати в неї можна як індивідуально з дитиною, так і групою. Дорослий (хтось із батьків або вихователь) розповідає дітям невелику історію (або просто ситуацію) і просить дітей закінчити її, сказавши, що міг при даних обставинах відчути герой історії.
Починати слід з ситуацій, героями яких є самі діти.
Гра «НАМАЛЮЙ, ЩО ЧУЄШ»
Мета гри: виховувати позитивні емоції у дітей за допомогою музики, розвивати творчі здібності дітей.
Для гри потрібно аркуш паперу, а також набір олівців, фломастерів або фарб (комплект обладнання повинен бути окремим для кожного гравця) і музичний супровід.
Рекомендований вік дітей - від 4 років.
Дорослий пояснює правила гри. Вони прості. Спочатку діти уважно слухають музику, після чого намагаються вимістити свої враження на папір, самостійно підбираючи форми і кольори зображення. Кожен працює з окремим аркушем паперу. Після закінчення гри дорослий показує роботи всім гравцям, аналізує їх, звертаючи увагу дітей на найцікавіші малюнки, і підводить підсумки гри. Цікаво, що найнесподіванішими емоціями, які "виплеснуті" на папір, є емоції молодших за віком дітей: мабуть, вони сприймають музику по-особливому, не так, як діти старшого віку.
Гра «МІШЕЧОК ЗЛОСТІ»
Мета гри: навчити дитину справлятися з негативними емоціями і, не пригнічуючи їх, направляти в нове - раціональне - русло.
Для гри потрібно невеликий мішечок з щільної тканини із зав'язками.
Рекомендований вік дітей - від 3 років (і періоди вікових криз взагалі).
Дорослий показує мішечок дитині і пояснює, що цей мішечок не простий, а чарівний: все погане, що накопичиться в душі, можна класти саме в нього. Після цього ставиться обов'язкова умова: злитися, верещати і кричати можна тільки в цей мішечок. Після цього мішечок зав'язується, і негативні емоції залишаються в ньому в самому прямому сенсі.
Гра «ЗНАЙДИ М’ЯЧ»
Обирається один ведучий. Діти сідають в ряд лицем до нього. За спинами передається невеликий м’ячик або інший предмет. По виразу обличчя та пози ведучий повинен вгадати, у кого м’ячик. Передача м’яча припиняється після сигналу.
Гра «МІМІЧНА ГІМНАСТИКА»
Дитині пропонується виконати ряд вправ для мімічних м`язів обличчя. Наморщити чоло, підняти брови (подив). Розслабитися. Залишити чоло гладким протягом однієї хвилини. Зсунути брови, нахмуритися (серджуся). Розслабити-ся. Повністю розслабити брови, закотити очі (а мені все одно – байдужість). Розширити очі, рот відкритий, руки стиснуті в кулаки, все тіло напружене ( страх, жах). Розслабитися. Розсла-бити повіки, чоло, щоки ( лінь, хочеться дрімати). Розширити ніздрі, зморщити ніс (огида, вдихаю неприємний запах). Роз-слабитися. Стиснути губи, примружити очі ( презирство). Розслабитися. Посміхнутися, підморгнути (весело, ось я який!).
Емоційний розвиток дітей. Як батьки можуть допомогти і не нашкодити
Емоції відіграють важливу роль у житті кожної дитини. Неемоційну, “холодну”, дитину уявити важко. На емоційне благополуччя дитини, як власне, і на її емоційний розвиток, впливають виховання в родині, соціум. І, звісно ж, її темперамент, тип нервової системи – те, що зараз називають фізіологічними чи біологічними чинниками. Однак, якщо те, що заклала природи,змінити важко, на інше впливати можна. Тому в цій статті йтиметься про роль батьків та інших дорослих в емоційному розвитку дитини.
Емоції дітей – безпосередні та спонтанні. У дитини забрали іграшку – вона голосно плаче, віддали – знову сміється, наче нічого не трапилось. Діти, особливо маленькі, не ховають та не стримують своїх переживань. Тому вся їхня активність забарвлена емоційними проявами.
Дорослі допомагають дитині впоратися із сильними переживаннями. Наприклад, якщо дитина перезбуджена чи дуже втомлена, батьки створюють умови для відпочинку. Якщо дуже засмучена, – підбадьорюють. Дитина потребує любові дорослого, і її почуття залежать від наявності цієї любові. Буває, маленька дитина щось намалювала чи зробила власноруч і несе поробку тату чи мамі. Батьки її хвалять, і дитина – щаслива. Отже, опіка і любов дорослих є умовою позитивного емоційного розвитку дитини, її емоційного благополуччя.
З наукової точки зору, емоції – це фізіологічна реакція організму на події, людей, тобто все, що оточує людину. Емоційна реакція має своє “представництво” у гіпоталамічній ділянці, тобто під корою головною мозку. А оскільки підкіркові структури старіші, до кінця керуватись розумом над емоціями людині не вдасться.
Дитина (допоки дорослі її цього не навчать) ще не розділяє емоції на “хороші” та “погані”. Вона проявляє їх без внутрішнього цензору, інтроекту (тобто не переймає способи поведінки інших – ред.), безоцінково.
Однак, “гарних” та “поганих емоцій не буває. Є наша оцінка цих переживань та емоцій. І, якщо дорослі будуть оцінювати переживання дитини позитивно чи негативно, діти робитимуть те ж саме. І з собою, і з іншими. Наприклад, вони блокуватимуть свої “погані” емоції, не виражатимуть їх. Якщо захочуть заплакати чи розсердитися, не будуть це робити (бо мама казала, що так робити не можна). А це може призвести до появи психосоматичних розладів – наприклад, болітиме голова чи живіт.
Ще один можливий наслідок – затинання. Що це таке? Це – переривання контакту, коли дитина щось хоче сказати, виразити себе (навіть, виплакатись досхочу, чи поричати, як лев), а її переривають на півслові, нічого не пояснюючи. Якщо так чинити постійно, психіка може виробити механізм захисту. Тоді на дитину дорослі починають звертати увагу, але якою ціною?
Емоції тісно пов’язані з поведінкою дітей. Буває, кажуть: “Боже, ця дитина така вередлива!”. А що таке вередування? Часто це просто втома або сильні переживання через стресові ситуації у сім’ї. Тому важливо усвідомлювати, які потреби (чи потреба) стоять за тією чи іншою поведінкою дітей. Можливо, дитина досхочу награлася, втомилася і зголодніла, та її потрібно нагодувати. Або ж вона потребує відпочинку чи сумує за мамою в дитсадку, і їй потрібна увага.
Щоб дозволити дитині виражати емоції, дорослі повинні дозволити це собі. А от це вже не просто. Бо за плечима 30, а то й більше років, і змінювати себе дуже важко. Легше насварити дитину, бо вона слабша, і взагалі – вона моя: як хочу, так виховую. Натомість, якщо в батьків з емоційним інтелектом усе добре, дитина це відчуває, й несвідомо переймає цей досвід. Вона бачить, як тато і мама спілкуються між собою, вирішують суперечки, розповідають про себе, і починає робити так само.
Уявлення дитини про себе, ставлення до себе, формування “Я”-образу залежать від дорослих, і, насамперед, від батьків. На основі цього формується самооцінка дитини. Тобто, як дорослі реагуватимуть на прояв емоцій та переживань дітей, так дитина сприйматиме себе. І це впливатиме на її розвиток – емоційний, інтелектуальний, фізичний.
Якщо дитина гнівається, не варто одразу казати: “Ай-яй-яй, як погано ти робиш!”. Варто запитати: “Що трапилося?”. Або ж заспокоїти, залежно від ситуації. Дитина розкаже (нехай голосно!), відреагує злістю (або розпаччю, образою), заспокоїться і гратиметься далі.
П'ятниця! Різнокольоровий день Толерантності! Пробіжку по райдузіі, по усіх доріжках. Будуть кольоровими пальчики на ніжках, кольори веселки зафарбують стежки, подарую всім навколо кольори -мережки. Ось і підійшов до кінця наш толерантно - кольоровий тиждень! В якому ми разом зрозуміли! Заспокоїтися допомагає-зелений колір. Активує бажання рухатися в перед-червоний колір. Допоможе підтримати, вийти з емоційного тупика-жовтий колір. Гармонізує, допомагає зосередитись-синій колір. Колір, як ліки! Відіграє роль у житті людини. Толерантність-це головна риса, яка є у людини! Це добро, щирість, дружба, допомога, повага, мир, турбота, милосердя, мудрість, розуміння, взаємодопомога! Бажаю Вам бути завжди толерантними! Пропоную намалювати малюнок толерантності з використанням різноманітних кольорів !
Добрий день,малята і батьки! Четверг!"Синій день ввічливості" до тижня толерантності Подивись у небо, друже! Бачиш колір гарний дуже! Такий лагідний, глибокий прохолодний і високий. Не лише він небом лине, є він також у рослинах. У винограді і у півників із саду. Є у сливах в незабудка ,в баклажанах, овочах, є у маминих очах. Що за колір то є? Здогадалися? Синій . Так, це синій і для нього наш четверг. Синій колір уособлював небо, повітря, воду, чистоту і здоров'я ,вічливість! А ввічливість - це ласкавість серця, увага до ближнього, що походить з доброзичливості, з глибокого відчуття до інших. Ввічлива людина ніколи не образить, вона має совість, яка не дозволяє робити погані речі. Пропоную Вам подивитися мультфільми, повчальні історії, виконати вправу.
А також намалювати малюнок про ввічливість або що ви можете з нею порівняти! А найменшим намалювати малюнок з використанням синьої фарби!
Дидактична вправа" Кольори навколо нас. Червоний"
Дидактична гра " Добре чи погано?"
Що є червоним!
Добрий день мої любі дошкільнята та батьки! Сьогодні у нас третій толерантно-кольоровий день! Спробуємо,відгадати який сьогодні колір? Він в скарбах, в великій скрині, у ромашках в середині, на доріжках із піску і у бджолах на бузку, він в меду і у зерні. Здогадались вже? Промовте?Що за колір то є? Жовтий . Жовтий -це символ тепла, радощів, поваги, сили, дружби! А дружба -це безцінний дар, який ми отримуємо в житті. На землі немає нічого ціннішого, ніж справжня дружба. Дружба -це золота нитка, яка пов'язує серця усього світу. Я, пропоную Вам переглянути мультфільми, виконати завдання і намалювати або сфотографуватися зі своїм другом! А найменшим, намалювати або розфарбувати малюнок з використанням жовтої фарби!
Діагностика пам'яті дошкільників. Тактильної пам'яті.
У розвитку мимовільної пам'яті дошкільників особливу роль відіграють спостереження. Спрямовуючи увагу малюка на різні сторони об'єктів, організовуючи їх обстеження, вихователь забезпечує формування повного і точного образу пам'яті. Цю особливість охарактеризував К. Ушинський: «Якщо хочете, щоб дитя засвоїло що-небудь міцно, то змусьте брати участь зір, показуючи карту або картину, але і в акті зору примушуйте брати участь не тільки мускули ока безкольоровими обрисами зображень, але й головну сітку дією фарб розфарбованої картини. Залучіть до участі дотик, нюх і смак... Під час такого дружного сприяння всіх органів у акті засвоєння... ви побачите найлінивішу пам'ять. Звичайно, таке складне засвоєння відбуватиметься повільно, але не треба забувати, що перша перемога пам'яті полегшує другу, друга - третю тощо». Це означає, що пам'ять залежить від повноти сприймання, адже для утворення уявлень недостатньо пасивного споглядання об'єкта, потрібні його активний аналіз, встановлення співвідношень між частинами, компонентами ситуації, називаннязапам'ятатимимовільної пам'яті дошкільників особливу роль відіграють спостереження. Спрямовуючи увагу малюка на різні сторони об'єктів, організовуючи їх обстеження, вихователь забезпечує формування повного і точного образу пам'яті.
Мимовільне запам'ятовування забезпечується включенням матеріалу у цілеспрямованому діяльність. Сприяють запам'ятовуванню інтелектуальні почуття здивування, задоволення від зробленого відкриття, захоплення, сумнів, що зумовлюють виникнення і підтримання інтересу до об'єкта пізнання і відповідної діяльності.
Перенасичений фактами, подіями матеріал залишає у пам'яті нечіткі, розмиті спогади. Якщо після перегляду спектаклю дитина згадує лише одну-дві репліки, це свідчить не про її погану пам'ять, а про емоційне перевантаження. Щоб малюк не забув матеріалу, необхідно створювати ситуації для його використання під час гри, бесіди, розглядання картинок, спонукати його активізовувати власний досвід.
Найважливішим засобом, що забезпечує мимовільне запам'ятовування і відтворення, накопичення досвіду життєдіяльності, спілкування, пізнання, є режим дня - виконання аналогічних дій в один і той самий час.
Довільна пам'ять розвивається краще, якщо дорослий спонукає дитину до свідомого відтворення досвіду у грі, продуктивній і мовній діяльності, під час переказування, заучування, розповідання, створення історій і казок, тобто ставить мету згадати. Важливо, щоб вимога запам'ятати була зумовлена потребами діяльності, до якої залучений дошкільник. Він повинен розуміти, для чого потрібно запам'ятовувати. Використання засвоєних знань має відбуватися відразу після запам'ятовування.
Старші дошкільники повинні цілеспрямовано оволодівати логічними прийомами запам'ятовування, що залежить від ступеня освоєння відповідних мислительних операцій, змісту і характеру матеріалу, особливостей навчання, яке робить запам'ятовування логічним, потреби дитини у правильному і точному запам'ятовуванні і пригадуванні, прагненні перевірити його результати.
Дитину потрібно навчати, спонукати до контролювання й оцінювання своєї мнемічної діяльності, аналогічної діяльності однолітків, порівнюючи результати відтворення зі зразком. При цьому слід мати на увазі, що поєднання запам'ятовування і самоконтролю підвищує ефективність пам'яті, на 5-6-му році життя. Однак у будь-який період дошкільного дитинства краще двічі сприйняти матеріал, а між його поданням спробувати відтворити, ніж відразу сприймати багато і відтворювати.
Використання з метою розвитку довільної пам'яті дидактичних ігор створює мотивацію, підпорядковує запам'ятовування зрозумілій дитині меті, допомагає усвідомлювати способи виконання діяльності, дає змогу дорослому керувати мнемічною діяльністю, не з відкрито дидактичної позиції. Такі ігри використовують для навчання дітей оволодівати класифікацією як способом логічного запам'ятовування.
Уважно роздивитися картинки- знайти предмети"
" Близнюки "знайти однакові картинки
Дидактична гра "Що зайве?"
Розвиток тактильної пам'яті
Від народження ми активно пізнаємо навколишній світ через відчуття, що розфарбовують зорові та слухові враження. Гарні, погані, нейтральні, індивідуальні й загальноприйняті – всі вони залишають глибокий яскравий слід у нашій уяві-пам’яті.
Людина, з добре розвиненими тактильними відчуттями більш позитивно взаємодіє з оточуючим світом і має більш глибоке почуття зв'язку з іншими людьми.
ЧУДЕСНИЙ МІШЕЧОК
У полотняний мішечок кладуть предмети, що мають різні властивості: клубок ниток, іграшку, ґудзик, пір'їнку, кульку, кубик, сірникову коробку тощо. Дитина на дотик повинна визначати один за іншим предмети в мішечку. Бажано, щоб вона вголос описувала їхні властивості. Маленькі діти можуть самі складати предмети в мішечок для кращого запам'ятовування.
ДОТИК
Для цієї гри знадобляться від 4 до 7 картонних прямокутників завбільшки із сірникову коробку. На прямокутники наклейте клаптики різних за відчуттями на дотик матеріалів: наждачний папір, хутро, рисові зернятка, шовкова тканина, поролон, вата , перекручена мотузка тощо.
Варіант 1
Покладіть картки перед дитиною у будь-якій послідовності. Після цього нехай дитина доторкніться до кожної з них і зафіксує в уяві, як вони розміщені. Не поспішайте, нехай дитина зробіть це кілька разів. Потім дитина заплющує очі, ви перемішуєте картки і допомагаєте дитині доторкнутися до будь-якої з цих поверхонь. Дитина із заплющеними очима повинна скласти картки так, як вони були розміщені спочатку.
Варіант 2
Підготуйте 4 – 7 будь-яких зображень (листівок, календариків), щоб вони відрізнялися одне від одного сюжетом, кольоровою гамою.
На кожне із зображень покладіть картку з матеріалом, що зовсім не нагадує сюжет, тобто не підходить до нього за відчуттям. Припустимо, хутро ляже на зображення будинку, наждак – на зображення квітки, зернятка – на зображення якоїсь дівчини тощо.
Дайте у руку дитині хутряну поверхню та попросіть її уявити будинок, підійти подумки до нього і здивуватися: навіщо будинок укрили хутром? Мабуть, для утеплення.
Потім нехай дитина доторкнеться до наждачної поверхні – якісь жорсткі, чудернацькі ці квіти!
Торкаючись поверхні із зернятками, нехай дитина в уяві «познайомиться» з дівчиною, яка із цих зерняток виготовляє намисто.
Так само пограйтеся з іншими поверхнями та зображеннями.
Головне – незвичайність фантазії та уяви, парадокс і оживлення зображень.
Коли дитина пограється із зображеннями та дотиковими відчуттями, нехай заплющить очі, візьме по черзі і відчує пальцями кожну з поверхонь і пригадає зображення, яке відповідало кожній поверхні.
Потім можна погратися навпаки: показуємо дитині зображення – дитина пригадує, якою на дотик була поверхня, що лежала на цьому зображенні.
ПОРАХУЙ НАВПОМАЦКИ
В мішечок кладуть предмети, різні за формою та властивостями. Дитина повинна засунути руку в мішечок і, беручи по черзі предмети, на дотик порахувати їхню кількість у мішечку. Кількість предметів повинна залежати від віку та ступеню підготовки дітей.
Приклад, як створити тактильну іграшку:
Просторова орієнтація - запорука успішного навчання
Просторове мислення — це специфічний вид розумової діяльності, спрямованої на виконання завдань, що потребують орієнтації в практичному просторі (як у реальному, так і в уявному). У своїх найбільш розвинених формах це мислення образами, в яких фіксуються просторові ознаки й відношення. Уміння орієнтуватись у просторі — це одна з умов успішної соціально-побутової адаптації дитини. Оперування просторовими образами є тим умінням, що забезпечує належний рівень різних видів ігрової, навчальної та трудової діяльності дошкільників.
Поради батькам
Розвиваємо просторове сприйняття дітей
Поради про ознайомлення малюків з різними формами, розмірами й розташуванням предметів у просторі
Ваша дитина будує високі вежі з кубиків, які потім падають і розлітаються по всій кімнаті? Усюди в домі ви знаходите шматочки пазлів? Чи фішки з її улюбленої гри завжди лежать де завгодно, але тільки не у своїй коробці? Перед тим як зробити дитині зауваження, майте на увазі, що такі ігри – щось більше, ніж просто розвага: вони пов'язані із просторовим сприйняттям і мисленням вашої дитини, отже, є надзвичайно важливими для розуміння розміру, форми, положення, просторового відношення, напрямку й руху. Ці навички можуть здаватись важливими лише абстрактно, але в дійсності вони є ключовими в період навчання в дитячому садку, оскільки впливають на розвиток ранніх математичних навичок і здатності дитини дотримуватись інструкцій.Навички просторового сприйняття – це те, що допомагає нам переходити вулицю, керувати автомобілем або збирати меблі, більше того, вони мають виняткове значення при вивченні математики. Ці навички застосовують не тільки діти у своїх розвивальних іграх, а й учені-фізики й математики. Здатність сприйняття простору належить до переліку навичок, необхідних дітям при вступі в дитячий садок. Оскільки там вони повинні вміти визначати й називати предмети чотирьох форм – круглої, квадратної, трикутної та прямокутної – це і є їх базові знання геометрії.Відвідувачі дитсадка також повинні вміти дотримуватись інструкцій, в яких використовуються математичні терміни визначення положення у просторі, такі як «попереду», «позаду» і «зверху». Дитина, яка вміє визначати положення свого тіла у просторі, наприклад, у кінці черги або поруч із приятелем, краще вміє дотримуватися простих інструкцій і швидше звикає грати разом з дітьми, а також ділитися з ними.Експерти в питаннях розвитку ранніх математичних навичок у дітей називають це «мовою простору». Фахівці радять батькам використовувати слова, що позначають форми й розташування (наприклад, «позаду, під, усередині, останній, назад, трикутник, кут»), у всіх щоденних взаємодіях з дитиною. Коли ви кажете такі фрази, як: «Дивись, я розрізав (а) бутерброд із сиром на трикутники» та «Я сховав (а) твоє взуття за диваном; можеш знайти його?», ви «математизуєте» свою дитину в її повсякденному житті.У всіх маленьких дітей однаково розвинене внутрішнє неоформлене (знаю, але не можу сформулювати) розуміння математики – і для того, щоби перетворити його на чітке та зрозуміле (тобто вміння чітко формулювати), діти повинні чути мову математики, мати можливість обдумувати її й використовувати у своєму мовленні.Ось кілька цікавих і простих способів «математизувати» малюка протягом дня.Учіть дитину математики під час читанняЧитання казки на ніч або читання у вихідні – чудова можливість допомогти дитині навчитись впізнавати різні форми. Коли ви читаєте дитині книжку з ілюстраціями, звертайте її увагу на розташування та просторове відношення предметів. Кажіть: «Дерево на малюнку розташоване позаду автомобіля» і «У цього даху трикутна форма». Ставте дитині запитання: «Скільки кругів можна знайти на намальованому будинку? А скільки на малюнку прямокутників?». Використовуючи слова, що описують просторові характеристики й форми, ви допомагаєте дитині набувати розуміння й використовувати мову математики.Організуйте пошуки предметів різних формПошуки скарбів – це чудовий спосіб розвитку математичних навичок. Це заняття вимагає залучення тих самих навичок розпізнавати форми, які дитина використовує під час читання їй казки, але тільки стосовно реального життя. Намалюйте просту карту, яка потребуватиме від вашого юного слідопита вміння орієнтуватись, використовуючи відмічені на ній вказівки. Де відповідно до карти повинна перебувати дитина: перед музеєм чи за ним, а можливо, через дорогу від нього?Якщо малюк готовий до більш серйозного завдання, тоді нехай він допоможе вам зробити маленьку перестановку в кімнаті або розставить свої іграшки в певному порядку. Обидва ці заняття покращують просторове сприйняття.Навчайте дитину, пропонуючи їй виконати домашні справиХочете, щоб дитина допомагала вам виконувати домашні справи? Нехай малюк складає на місце невеликі чашки й миски. Дитина дошкільного віку може складати маленькі пластикові контейнери для зберігання продуктів у великі. Під час прання вона може сортувати білизну за кольорами, розкладати чисту білизну по купках для кожного члена сім'ї або складати рушники для рук поверх великих рушників для ванної.У дитячому садку діти повинні вміти дотримуватися вказівок, що складаються з трьох дій. Але для цього потрібна практика! Удома практикуйте виконання відповідних інструкцій і допомагайте дитині запам'ятовувати черговість дій. Можна зробити так, щоб малюк отримував задоволення від таких занять. Наприклад, щовечора привчайте дитину до певного алгоритму вечірніх процедур: спочатку вона повинна вдягти піжаму, потім почистити зуби, а після цього вибрати казку для спільного з вами читання перед сном. Виконуйте ці дії разом з малюком і допоможіть йому запам'ятати їх порядок. Що в першу чергу? Піжама!Коли мова йде про поведінку вашої дитини в дитячому садку, тверде розуміння місця розташування, наприклад, позаду, зверху, угорі та внизу, допоможе їй розуміти вказівки. Наприклад, якщо малюк не виконує вимогу вихователя стати в кінець черги або поруч з Петром, ви повинні бути впевнені в тому, що це відбувається не тому, що він не знає, що таке «кінець» або «поруч». Чому? Тому що вміння виконувати вказівки та дотримуватись інструкцій – важлива частина того, що потрібно від дитини в дитячому садку.Організуйте дитині географічну пригодуКоли ви повертаєтесь додому пішки або на машині, нехай дитина вказує вам напрямок руху, так ви зможете зрозуміти, чи знає вона, де ви знаходитесь. У зоопарку або в парку розваг попросіть дитину відвести вас до жирафа, атракціонів або якихось певних гойдалок. У продуктовому магазині дайте своєму маленькому «консультанту із закупівель» завдання знайти секцію фруктів, а потім холодильник з молочними продуктами. Або ж по дорозі додому попросіть дитину знайти й показати вам чотири кола, три трикутники, прямокутник і квадрат.На природі, можливо, біля струмка, ви можете допомогти своєму юному інженеру побудувати тунель з піску чи землі. Поспостерігайте, чи зможе він побудувати на струмку греблю з каменів, гілок і листя та перенаправити потік води у свій тунель. Такі ігри навчать дитину думати про те, як розташовані предмети по відношенню один до одного.У вас не вистачає часу для прогулянок на природі? Попросіть свого юного геолога зібрати колекцію каменів, які він зможе класифікувати за різними ознаками – розміром, формою й кольором.Дозволяйте вашому бешкетнику розкидати кубики й пазли та грати так, як йому підказує серце. Будівництво та іграшки для будівництва (наприклад, конструктори) варті того безладу, який влаштовує дитина, оскільки предмети різних форм, розкидані попереду, позаду й поруч один з одним, закладають міцний фундамент математичних навичок і навичок розв’язання завдань. Ці навички стануть у пригоді малюку не тільки в дитячому садку, а й у подальшому житті.
Техніки заспокоєння дітей
Дитина реагує на емоційний стан мами, за принципом акумулятора. Спокійна мама впродовж дня – дитина спить спокійно вночі.
- Ваша будь-яка реакція нормальна в цих ненормальних умовах.
- Дихайте! За будь якою методикою.
- Згадайте, чим ви займалися раніше, що у вас виходить найкраще. Якщо ви ніколи не робили бутерброди – то не намагайтеся зараз стати першокласним колбасонарізувачем. Гарно шили? – шийте, гарно малювали – замалюйте все для історії. Були бухгалтером – займіться організацією запасів продуктів харчування та ліків. Не можете думати, емоції переповнюють? – мийте підлогу. Як не допомогло – помийте ще раз.
- Більше тактильності з дитиною. Обіймайте впродовж дня, можете полоскотати, посміятися. Разом пострибайте, зробіть одне одному масаж.
- Займіться «пошуком скарбів» разом з дитиною. Навіть якщо ви весь час в бомбосховищі – займіться дослідженням місцевості. Розгляньте підлогу, стіни, знайдіть різні образи в тріщинках чи нерівностях поверхні. Уявіть, що ви досліджуєте невідому планету і треба для нових жителів скласти план території (наприклад для комах, що прокинуться влітку чи створіть самі цих мешканців з будь-яких маленьких предметів – іграшок, монет, камінчиків, шматочків паперу). Назвіть цю нову планету (наприклад, планета Тиші, Нових вражень – і ви вже будете спускатися не в бомбосховище, а на вашу планету).
- Нехай дитина побуде репортером. Можна сказати: «Я знаю одного сміливого репортера, який також розказує нам всім що відбувається. Ти можеш взяти інтерв’ю у людей, що поруч, розказати що ти бачиш».
- Не забувайте хвалити дитину. Хай вона щось зробить вперше! – Свій перший бутерброд, складений рюкзак чи розмову з іншим дорослим про допомогу.
- Спробуйте інтелектуазувати інформацію. В нашу лексику ввійшли нові слова – Евросоюз, громадська оборона, гуманітарна допомога – запропонуйте дитині знайти в інтернеті значення цих термінів.
- Не забороняйте дитині відчувати! Гнів, страх, тривога, безпорадність – це нормальні відчуття. Обніміть її, спитайте – «Ти зараз боїшся? Я також. Давай подумаєм, а що б нам допомогло зараз бути сміливими?»
- Малюйте. Олівцями, фломастерами, фарбами. Будь-чим на будь-чому. Малюйте мрію, весну, перемогу. Малюйте побажання нашим воїнам, викладайте ці малюнки на власних сторінках в соц мережах!
- Не соромтеся емоцій дитини. Не соромтеся самі проявляти емоції. Чесні емоції значно краще, ніж приховані. В такому разі дитина не почне фантазувати про власні страхи.
При прояві страху дитини, плачу вночі
- Покладіть руку дитини собі на зап'ясток чи груди, щоб вона відчувала ваш пульс, ваше спокійне дихання.
- Дихайте глибоко та рівно, щоб дитина почала дихати з вами в одному ритмі.
- Зробіть легкий масаж найбільш напружених м’язів тіла дитини.
- Якщо дитина починає говорити – слухайте, покажіть заінтересованість в її словах та емоціях.
- Якщо дитина плаче – не зупиняйте.
- Дайте відчути, що ви поруч – покладіть свою руку на плече чи спину дитини. Погладьте по голові.
- При руховому збудженні – обніміть дитину зі спини, притуліть спиною до себе. Дихайте спокійно.
- Промасуйте «позитивні» точки – мочки вух, потріть від переносиці вверх лоба, внутрішні сторони долонь.
Підказки батькам
1. Непослух - єдине, що дитина може протиставити неправильному поводженню з нею.
2. «Проблемні», «важкі», «неслухняні» і «неможливі» діти, так само, як і діти «з комплексами», «забиті» або «нещасні» - завжди результат неправильно сформованих відносин у сім'ї.
3. Безумовно приймати дитину - означає любити її не за те, що вона гарна, розумна, здібна, відмінниця, помічниця і так далі, а просто так, просто за те, що вона є!
4. ... чим більше дитину лають, тим гіршою вона стає. Чому ж так відбувається? А тому, що виховання дитини - це зовсім не дресура. Батьки існують не для того, щоб виробляти у дітей умовні рефлекси.
5. Чим частіше батьки дратуються на дитину, зупиняють, критикують її, тим швидше вона приходить до узагальнення: «Мене не люблять».
6. .... дисципліна не до, а після встановлення добрих відносин, і тільки на базі їх.
7. Не втручайтеся в справу, якою зайнята дитина, якщо вона не просить допомоги. Своїм невтручанням ви будете повідомляти їй:
"З тобою все гаразд! Ти, звичайно, впораєшся! »... Інша справа, якщо вона зіткнулася з труднощами, які не може подолати. Тоді позиція невтручання не годиться, вона може принести тільки шкоду.
8. Якщо дитині важко і вона готова прийняти вашу допомогу, обов'язково допоможіть їй. При цьому візьміть на себе тільки те, що вона не може виконати сама, все інше робить сама; у міру освоєння дитиною нових дій поступово передавайте їх їй.
9. Особистість і здібності дитини розвиваються тільки в тій діяльності, якою вона займається за власним бажанням і з інтересом.
10. Підліткова мода подібна вітрянці - багато дітей її підхоплюють і переносять в більш-менш серйозній формі, а через пару років самі ж посміхаються, озираючись назад. Але не дай Бог батькам в цей час увійти в затяжний конфлікт зі своїм сином або дочкою.
11. Дозволяйте вашій дитині зустрічатися з негативними наслідками своїх дій (або своєї бездіяльності). Тільки тоді вона буде дорослішати і ставати «свідомою».
12. Посієш вчинок - пожнеш звичку, посієш звичку - пожнеш характер, посієш характер - пожнеш долю! Можна висловлювати своє невдоволення окремими діями дитини, але не дитиною в цілому.
13. Можна засуджувати дії дитини, але, не її почуття. Невдоволення діями дитини не повинно бути систематичним, інакше воно переросте в її неприйняття.
14. Небажана поведінка дитини є нормальна реакція на ненормальні умови життя.
15. Сувора мама емоційно відгороджена від дитини, принаймні, вона так відчуває.
16. Дайте дитині бути самою собою. Не підштовхуйте її весь час. Не читайте їй нотацій. Не намагайтеся її звеличувати.
17. Хіба не відомо, що спостереження за ходом власної діяльності заважає цій діяльності, а то і зовсім її руйнує? Стежачи за почерком, ми можемо втратити думку; намагаючись читати з виразом - перестати розуміти текст.
18. Самопізнання і самовиховання - це перший обов'язок батьків і педагогів, якщо вони претендують на виховання дитини. Без цієї особистісної роботи вони, замість того, щоб вводити дитину в культуру, навантажують її власними проблемами.
19. У всіх випадках, коли дитина засмучена, ображена, зазнала невдачі, коли їй боляче, соромно, страшно, коли з неї обійшлися грубо або несправедливо і навіть коли вона дуже втомилася, перше, що потрібно зробити - це дати їй зрозуміти, що ви знаєте про її переживання (або стан), «чуєте» її.
20. Не вимагайте від дитини неможливого або непідвласного віку. Замість цього подивіться, що ви можете змінити у своєму ставленні до її досягнень.
🤓 Осінь за вікном 🤓
7 порад як не дати хандрі поглинути себе 🤓
Безсоння вночі і сонливість вдень, поганий настрій, швидка стомлюваність, втома, апатія, часті нервові зриви, незрозуміло з якої причини підвищився апетит - все це може бути симптомами початку сезонної депресії, яка може затягнутися на кілька місяців. Якщо ви помітили зміни у своєму настрої, можливо, ви маєте справу з осінньою хандрою. 🥺
Часто осінню нудьгу називають депресією, але звісно ж це перебільшення. Аби лікувати депресію, потрібно звертатись до спеціаліста, а от з осінньою хандрою кожному під силу впоратись самостійно.
🥱 Восени хандрити - нормально. Природа готується до зимової «сплячки», і ми знижуємо темп. Так що, кращий спосіб не допустити серйозної нудьги - зрозуміти, що восени потроху нудьгують всі.
✅ 1. Більше світла. Одна з основних причин осіннього поганого настрою - нестача яскравих фарб в природі, а також сонця і світла. Найбільш доступна і проста альтернатива - денні прогулянки (особливо якщо на вулиці світить сонце). А ось від нічних переглядів телевізора або сидіння за комп'ютером в напівтемній кімнаті бажаючим зберегти бадьорість і гарний настрій слід відмовитися: постійне тьмяне освітлення, особливо в позаурочний нічний час, викликає десинхронізацію життєвих ритмів, а також стимулює посилене вироблення білка TNF, що викликає депресивний стан.
На робочому місці додайте яскравих барв - кольоровий секретер, наприклад, або стікери для записів, а ще листівки.
✅ 2. Заповніть вільний час. Це можуть бути тренування, захоплення, зустрічі тощо. Під час осінньої хандри не хочеться виходити з дому та з кимось бачитись. Але все ж є найближчі друзі, з якими вам точно стане краще. Проводьте з ними більше часу, навіть коли лінь вставати з ліжка. В кінцевому результаті ви не шкодуватимете, а ваш настрій значно покращиться.
Рух підвищує рівень ендорфінів в крові. І навіть коротка зарядка з ранку поліпшить ваш настрій на весь день. Гуляйте, ходіть пішки.
✅ 3. Слідкуйте за харчуванням. Є прямий взаємозв'язок продуктів, які ми вживаємо, і нашого настрою і стану психіки. Відмовтеся від «депресивної» їжі: фастфуду, напівфабрикатів, споживайте менше смаженого. Намагайтесь вживати якомога більше смачних та корисних продуктів, зокрема тих, які мають високий вміст омега-3. Лосось, форель, волоські горіхи, банани, курага, шоколад та какао допоможуть підтримувати високий рівень серотоніну (гормону хорошого настрою) в організмі.
✅ 4. Зробіть собі подарунок. Придбайте нову сумочку, черевички, парасольку чи шарфик. Окрім всім відомої шопінг терапії, нова яскрава річ допоможе підтримувати гарний настрій навіть у похмуру дощову погоду.
✅ 5. Баланс і планування. Не намагайтеся пірнути в роботу з головою і показати стаханівський результат, мовляв, завантаживши себе по повній програмі, не залишиться часу на нудьгу. На якийсь час ви і, вправда, відволічетеся, але дуже скоро можете відчути емоційне вигорання.
✅ 6. Усміхайтеся. Шукайте привід для щирих усмішок, сміху і радості. Згадуйте смішні і добрі історії зі свого життя, розважайте, підбадьорюйте і підтримуйте своїх колег і, звичайно ж, себе.
✅ 7. Побудьте егоїстом. Як не треба вдаватись до крайнощів і не виходити з дому, ігноруючи людей, так і не треба зловживати їх постійним оточенням та заганяти себе з допомогою іншим. Приділіть трохи часу для себе на самоті. Не для сумних фільмів та валяння у ліжку, а для своїх хобі та самоаналізу.
👉10 ФРАЗ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ПОДОЛАТИ ДИТЯЧУ ТРИВОЖНІСТЬ👌
🌼МОЖЕШ НАМАЛЮВАТИ СВОЇ ПОЧУТТЯ?🌼
Це допоможе дитині висловити ті емоції, які він не може описати словами.
🌼Я ЛЮБЛЮ ТЕБЕ. ТИ В БЕЗПЕЦІ🌼
Такі слова допоможуть дитині відчути себе захищеним і заспокоять його нервову систему.
🌼МИ З ТОБОЮ - НЕПЕРЕБОРНА КОМАНДА!🌼
Заспокойте свою дитину, назвавши вас з ним командою. Це полегшить його почуття тривоги і заспокоїть.
🌼ЯКБИ ТВОЄ ПОЧУТТЯ БУЛО МОНСТРОМ, ЯК БИ ВІН ВИГЛЯДАВ?🌼
Описавши свої почуття у вигляді монстра, малюк позбудеться страху і негативних емоцій.
🌼ДАВАЙ ДІЗНАЄМОСЯ БІЛЬШЕ ПРО ТЕ, ЧОГО ТИ БОЇШСЯ🌼
Дайте відповідь на питання малюка про його страх, знайдіть потрібну інформацію і поділіться нею з дитиною. Це допоможе їй краще розуміти свої почуття.
🌼СКАЖИ МЕНІ, БУДЬ ЛАСКА, КОЛИ ПРОЙДЕ ДВІ ХВИЛИНИ🌼
Попросивши малюка стежити за часом на годиннику, ви відволічете його думки і допоможете йому заспокоїтися.
🌼ЗАКРИЙ ОЧІ І УЯВИ...🌼
Візуалізація - потужна техніка для розслаблення, зняття стресу і занепокоєння. Допоможіть малюкові візуалізувати в своїй голові найприємніші для нього картинки.
🌼МАЛЮК, ТИ НЕ ОДИН. Я ПОРУЧ І Я РОЗУМІЮ, ЩО ТИ ВІДЧУВАЄШ🌼
Усвідомивши, що ви розумієте його, дитина піде вам назустріч, буде більш відкритою і швидше заспокоїться.
🌼ВСІ ЛЮДИ ІНОДІ ХВИЛЮЮТЬСЯ🌼
Скажіть малюкові, що почуття тривоги - це нормальне явище, з яким стикаються абсолютно всі люди в світі.
🌼Я ДУЖЕ ПИШАЮСЯ ТОБОЮ🌼
Мотивуйте малюка словами підтримки і похвалою. Це додасть впевненості дитині і розуміння, що вона важлива для вас.
Навіщо дитині вміти переключатися❓
Іноді у діяльності дитини потрібен швидкий перехід із однієї дії до іншої.
👧🧒Якщо ваша дитина:
- тяжко заспокоюється, довго фіксується на своїх переживаннях,
- складно переходить з одного завдання на інше, важко сідає за уроки,
- насилу вимовляє складні слова, плутає літери та склади, запинається на кількох приголосних поспіль,
то, швидше за все, це говорить про те, що складнощі з переключенням є.
Нижче шаблони карток👇👇👇, щоб навчити дитину швидше перемикатися
Рецепт психологічної стійкості
Як потурбуватися про себе?
Батькам для ознайомлення!
Іграшка для дитини – це спосіб її психологічного розвитку. А для батьків – це можливість підготувати дитину до дорослого життя, та навчити взаємодіяти з оточуючим світом. А ще це – це предмет для гри і відпочинку.
Значення іграшки в житті дитини дуже важливе, але ще важливіше для неї увага, піклування, турбота і любов батьків
Як визначити функціональну готовність дитини до школи?
Функціональну готовність дитини до шкільного навантаження визначають за показниками дозрівання організму Зокрема, за ростовими стрибками, остифікацією кистей, зміною зубного ряду тощо.
Для цього використовують спеціальні методики.
1. «Філіппінський тест» У період від п’яти до семи років у дитини значно прискорюється ріст тіла в довжину — відбувається так званий напівростовий стрибок. До того ж кінцівки значно випереджають ріст тулуба. Ця особливість фізіологічного зростання старшого дошкільника покладена в основу діагностичного завдання — «Філіппінський тест». Дитині пропонують підняти руку над головою і торкнутися до протилежного вуха. Якщо напівростовий стрибок іще не відбувся — дитина не зможе дотягнутися до вуха через голову. Якщо ж напівростовий стрибок завершений, то дитина легко доторкнеться до верхнього краю вуха або навіть його середини. Якщо дошкільник успішно виконує «Філіппінський тест», це вказує не лише на його рівень фізіологічного розвитку, а й на перебудову всіх процесів функціонування організму та його здатності адаптуватися. Зокрема, відображає ступінь розвитку скелета дитини, рівень дозрівання нервової системи, здатність головного мозку сприймати й обробляти інформацію.
На момент завершення напівростового стрибка дозрівають механізми м’язової координації: наприклад, дитина вправніше ловить м’яч середнього розміру або кидає у ціль маленький м’ячик. Це стає можливим завдяки тому, що вдосконалюється дрібна моторика руки, розвиваються скелетні м’язи та дозрівають мозкові центри й удосконалюються психічні функції. Особливості розвитку скелетних м’язів та рівень скоординованості рухів здебільшого визначають зовнішній вигляд дитини у старшому дошкільному віці. Дитячі фізіологи й гігієністи переконані: якщо дитина починає ходити у школу до того, як відбувся напівростовий стрибок, то в неї можуть виникати проблеми зі здоров’ям, зокрема психічним. У такому випадку навчання дитини рідко є успішним.
2. «Перемога», «Ріжки» та вітання по-дорослому Окостеніння скелета має кілька стадій, які науковці грунтовно дослідили. Тому з’ясувати кістковий вік — доволі точний спосіб визначити ступінь фізіологічного дозрівання організму. Зазвичай перевіряють ступінь окостеніння кістяка лівої руки дитини. Практичний психолог пропонує їй покласти руку на стіл долонею вниз і по черзі підняти пальці, не відриваючи кисть від поверхні. Відтак фахівець пропонує дитині розв’язати наступне завдання: повторити за ним обома руками вправи «Перемога» і «Ріжки».
Під час вправи «Перемога» слід стиснути в кулак усі пальці, крім вказівного і середнього, а під час вправи «Ріжки» — усі пальці, крім вказівного і мізинця. Психолог пропонує дитині виконати кожну вправу по п’ять разів.
Якщо окостеніння триває нормально, дитина справляється з цим завданням. Розвиток дрібної моторики визначає рівень психомоторного розвитку дитини. Якщо виникають труднощі з визначенням кісткового віку, необхідно проконсультуватися з лікарями. Здебільшого в таких випадках призначають рентгенографію кисті та зап’ястя руки.
Ще одне завдання, яке дає змогу визначити рівень розвитку кисті дитини, — вітання по-дорослому, точніше по-чоловічому. Дорослий простягає дитині руку для привітання і відзначає положення її великого пальця. Дошкільники зазвичай подають руку для привітання човником, тобто не відставляють великий палець. Це свідчить про те, що ще не відбувся напівростовий стрибок, окостеніння кисті також триває, тобто дитина функціонально не готова до шкільного навантаження. Утім, слід врахувати, що точні дані цей простий тест дасть лише під час взаємодії з дівчатками, адже татусі часто вчать синів вітатися «як чоловіки!».
3. Зміна зубного ряду Молочні, а відтак і постійні зуби прорізуються у людини в певному порядку. До того ж зміна молочних зубів на постійні починається у певний період. У більшості дітей початок зміни зубів припадає на кінець шостого — початок сьомого року життя. Якщо підрахувати кількість зубів, які прорізалися або замінилися, і зіставити її з нормами, то можна оцінити так званий зубний вік. Зубний вік визначають у два роки — чи з’явилися всі молочні зуби, та в шість років — як триває заміна молочних зубів на постійні. Достатньою для початку систематичного навчання в школі вважають заміну чотирьох молочних зубів
4. Тест руки Як функціонують тім’яно-потиличні відділи кори головного мозку, визначають за допомогою «Тесту руки». Його автор — дитячий фізіолог та психолог Мар’яна Безруких. Практичний психолог сідає за столик навпроти дитини і пропонує їй протягнути одну руку. Фахівець у будь-який спосіб має закрити від дитини її кисть. Відтак почергово торкатися пальців руки дитини. Вона має або назвати, за який палець її тримає дорослий, або порухати відповідним пальцем на іншій руці.
Вікові нормативи: трирічна дитина правильно визначає великий палець; п’ятирічна — розрізняє великий палець і мізинець; шестирічна — вільно розрізняє великий палець, мізинець і вказівний.
Коли дитина функціонально готова до школи:
Низький рівень. Напівростовий стрибок іще не відбувся, тобто дитина не виконала «Філіппінський тест»; вона не може виконати завдання «Ріжки» і «Перемога», руку для привітання подає човником; молочні зуби не хитаються; дитина розрізняє лише великий палець і мізинець;
Середній рівень. Напівростовий стрибок уже відбувся; завдання «Ріжки» і «Перемога» дитина розв’язує після повторної інструкції, так само з другої спроби правильно подає руку для привітання; заміна молочних зубів лише розпочалася; дитина розрізняє великий палець і мізинець;
Достатній рівень. Напівростовий стрибок уже відбувся; дитина правильно розв’язує завдання «Ріжки» і «Перемога», руку для привітання також подає правильно; триває заміна чотирьох молочних зубів; дитина розрізняє великий палець, мізинець і вказівний. Високий рівень. Напівростовий стрибок уже відбувся; дитина без проблем розв’язує завдання «Ріжки» і «Перемога», руку для привітання подає правильно; уже замінилися чотири молочні зуби; д итина розрізняє великий палець, мізинець і вказівний.
"Батьки‚ чи готові ви до школи?"
Саме Ви маєте забезпечити своєму малюку найбільш сприятливі умови для розвитку і серйозно «працювати» в цьому напрямку, якомога частіше спілкуючись з дитиною. Чим раніше починається така взаємодія батьків з дітьми‚ тим краще‚ але хочемо зазначити: ніколи не пізно почати таку батьківську «роботу».
Щодо питання підготовки дітей до навчання можна виділити один з його аспектів: «Як можуть батьки допомогти дитині в підготовці до школи?»
Окреслимо кілька конкретних порад‚ які хоча й не охоплять цього багатогранного питання, але все ж таки допоможуть дорослим:
1. Для дитини Ви — зразок мовлення, адже діти вчаться мови‚наслідуючи, слухаючи, спостерігаючи.
Ваша дитина обов’язково буде говорити так‚ як Ви.
2. Дитина успішніше засвоює мову в той момент‚ коли дорослі слухають її‚ спілкуються з нею‚ розмовляють.
Виявляйте готовність слухати. Якщо роль слухача Вас втомлює, якщо Ви поспішаєте, не забувайте: терпіння, виявлене Вами в дошкільний період‚ суттєво полегшить ваші проблеми в майбутньому.
3. Приділяйте дитині якомога більше часу.
Саме в дошкільні роки закладаються основи впевненості в собі та успішного мовного спілкування поза сім’єю. Від ступеня раннього мовного розвитку залежатиме подальший процес росту дитини в школі.
4. Не забувайте, що мова та мовлення краще розвиваються в атмосфері спокою‚ безпеки та любові.
5. У кожної дитини свій темперамент, свої потреби, інтереси, симпатії та антипатії. Поважайте її неповторність.
6. Ставте для себе та для дитини реальні цілі. Ведіть і спрямовуйте її‚ але не підштовхуйте.
7. Забезпечуйте дитині широкі можливості користування кожним із 5 відчуттів: вона повинна бачити‚ слухати, торкати руками‚ куштувати на смак і відчувати різноманітні елементи навколишнього світу.
8. Допомагайте дитині розвивати дрібну моторику м’язів руки‚ аби їй було легше опановувати письмо. Для цього необхідно багато вирізати‚ малювати, зафарбовувати, будувати, складати невеликі за розміром деталі‚ зображення тощо.
9. Забезпечуйте всі можливості та умови для повноцінної гри дитини.
Гра — це провідна її діяльність, це її робота. Л.С.Виготський зазначав: «Чим краще дитина грається, тим краще вона підготовлена до навчання в школі».
10. Допомагайте дитині осягнути склад числа. Немає необхідності, щоб дитина механічно могла лічити до 100 і більше. Нехай вона рахує до 10—20, але їй вкрай необхідно розуміти і знати‚ з яких чисел можна скласти 5, а з яких — 7 тощо. Це є основою понятійного розуміння основ арифметики, а не механічного запам’ятовування.
11. Працюйте з дитиною над розвитком її пам’яті, уваги‚ мислення. Для цього сьогодні пропонується багато ігор‚ головоломок, задач у малюнках, лабіринтів тощо в різних періодичних та інших виданнях для дітей.
12. Запровадьте для дитини вдома єдиний режим і дотримуйтеся його виконання обов’язково (всі члени родини).
13. Дитина повинна мати вдома певне доручення і відповідати за результат його виконання.
14. Необхідною умовою емоційно-вольового розвитку дитини є спільність вимог до неї з боку усіх членів родини‚
15. Не завищуйте і не занижуйте самооцінку дитини. Оцінюйте її результати адекватно і доводьте це до її відома.
Пам’ятка для батьків першокласника
1. Підтримайте в дитині його прагнення стати школярем.
Ваша щира зацікавленість в його шкільних справах і турботах, серйозне відношення до його перших досягнень і можливих труднощів допоможуть першокласникові підтвердити значущість його нового положення і діяльності.
2. Обговоріть з дитиною ті правила і норми, з якими він зустрівся в школі. Поясніть їх необхідність і доцільність.
3. Ваш малюк прийшов у школу, щоб вчитися.
Коли людина вчиться, у нього може щось не відразу виходити, це природно. Дитина має право на помилку.
4. Складіть разом з першокласником розпорядок дня, стежте за його дотриманням.
5. Не пропускайте труднощів, які можуть виникнути у дитини на початковому етапі навчання в школі.
Якщо у першокласника, наприклад, є логопедичні проблеми, постарайтеся впоратися з ними на першому році навчання.
6. Підтримайте першокласника в його бажанні добитися успіху.
У кожній роботі обов'язково знайдіть, за що можна було б його похвалити. Пам'ятайте, що похвала та емоційна підтримка ("Молодець!", "Ти так добре впорався!") здатні помітно підвищити інтелектуальні досягнення.
7. Якщо вас щось турбує в поведінці дитини, його учбових справах, не соромтеся звертатися за порадою і консультацією до вчителя або шкільного психолога.
8. Зі вступом до школи в житті вашого малюка з'явилася людина авторитетніша, ніж ви. Це вчитель.Поважайте думку першокласника про свого педагога.
9. Навчання - це нелегка і відповідальна праця. Вступ до школи істотно міняє життя дитини, але не повинно позбавляти її різноманіття, радості, гри. У першокласника повинно залишатися досить часу для ігрових занять.
Поради батькам
«Створення позитивного ставлення до школи у дошкільника»
1. Найкраще розпочати підготовку до школи з ігор, під час яких дитина набуває нових знань, умінь та навичок, а також розвиває свої здібності. Мова ігор дуже добре зрозуміла дитині, оскільки на цьому етапі вона засвоює культуру саме таким чином.
2. Прагніть не створювати у дитини враження , що заняття та ігри з нею є сенсом вашого життя, тому грайтеся з малюком, наприклад, під час приготування вечері на кухні («Чого не стало?», «Що змінилося?», «Назви всі предмети на столі одним словом», «Чому одні продукти кладемо в першу шафу, а інші – у другу?» тощо), по дорозі в дитячий садок, у машині, в автобусі («Слова-міста», «Назви одним словом», «Я знаю п’ять назв квітів, посуду, меблів…» тощо).
3. Заняття вимагають систематичності: 10 – 15 хвилин щодня дадуть кращий результат, аніж година – дві у вихідні.
4. Не забувайте оцінювати успіхи дитини, а при невдачах підбадьорюйте її дії словами: «Давай спробуємо разом, я впевнена, все вийде», «Якби ти зробив так (показ, пояснення), то було б іще краще».
5. Діти емоційно чуйні, тому якщо вам не хочеться гратися в якусь гру, або ви погано почуваєтеся, то краще відкласти заняття. З поганим настроєм, над силу не грайтеся з дитиною. Ігрове спілкування має бути цікавим і для неї, і для вас.
6. Сходіть із дитиною у школу, де вона вчитиметься, покажіть їй, де роздягальня, їдальня, туалет.
7. Розповідайте дитині про розпорядок дня у школі, про те, чим займаються діти під час уроку, в яких випадках можна звернутися до вчителя.
8. Поділіться власним досвідом шкільного життя, звичайно, якщо він позитивний («Коли я вперше прийшов у школу, я теж не знав, а потім вчителька нам показала, розповіла»), розкажіть про смішний випадок на уроці.
9. Читайте розповіді про школу, вчителів, школярів.
10. Прагніть створити у дитини адекватне, об’єктивне уявлення про школу і навчання, не ідеалізуючи, але й не залякуючи майбутнього школяра. Адже відоме перестає бути незрозумілим, таким, що лякає!
Поради батькам
"Ваша дитина йде до школи"
Школа, Свято першого дзвоника, перша вчителька, які емоції зараз у вас дорослих викликають ці слова? Адже відтоді, коли ви вперше перетнули поріг школи, минуло стільки часу. Протягом багатьох років ви не згадували про школу або ж лише іноді згадували її — коли зустрічались з колишніми шкільними друзями, святкуючи річниці закінчення школи, або, спілкуючись з друзями, діти яких уже ходять до школи. Школа вам видавалась далекою аж досьогодні, коли настав час вашій дитині йти до першого класу. Чи то час так стрімко спливає, чи діти занадто швидко виростають?
Ваша дитина незабаром йтиме до школи, а вам здається, що нещодавно ви возили її у візочку, вчили ходити та їздити на триколісному велосипеді, раділи її першим словам, добирали всілякі відповіді на численні запитання.
А чи готова дитина йти до школи? Віддавати її в школу в 6 років, або, може, варто почекати ще рік? Як допомогти дитині пристосуватись до нових для неї умов шкільного навчання? Ці питання не можуть не хвилювати батьків дошкільнят. Але дати правильну відповідь навіть досвідченим батькам не завжди легко.
Запам’ятайте, ваша дитина готова йти до школи, якщо:
— правильно вимовляє всі звуки;
— замість молочних зубів виросли (або ростуть) постійні;
— має добрий зір та слух;
— має гарний апетит та міцний сон;
— уміє користуватись ножицями;
— правильно зауважує, що відбувається довкола;
— полюбляє слухати оповідання, що ви їй читаєте, вміє їх переказати;
— уміє малювати;
— уважно переглядає дитячі фільми і вистави, вміє розповісти, що їй сподобалось;
— уміє відгадувати прості загадки;
— охоче грається з дітьми;
— прибирає за собою іграшки;
— уміє складати пазли і конструктори;
— не плаче і не сердиться, коли програє у настільних іграх;
— не соромиться в присутності інших людей.
Ваша дитина йде до першого класу, ви відчуваєте хвилювання, радість, ви переживаєте, бажаєте того, щоб дитина знайшла спільну мову з новим оточенням, полюбила школу та вчительку, опанувала найкращі навички у роботі, а також здобула якомога більше знань, познайомилася з новими друзями, стала відповідальною, була хорошим учнем… Чи все це їй удасться? Адже занадто вимогливе ставлення батьків до дітей породжує страх, опір, схильність до брехні. А батьки, які дозволяють своїй дитині все, ризикують, що дитина виросте розбещеною, свавільною, пасивною, матиме завищену самооцінку. В обох випадках дитині буде складно увійти до шкільного середовища і колективу однокласників. Саме такі діти можуть забути виконати домашнє завдання, покласти книжку або зошит до портфеля та залишити їх у школі, вони почуваються невпевнено і бояться нового оточення.
Існує один принцип, на якому мусить ґрунтуватися батьківське ставлення до дитини це — батьківська любов, увага, розуміння, послідовність, терпіння, віра, підтримка і заохочення. Дитина, яка отримує це від батьків, йде до школи підготовленою і їй там легше освоїтися.
Щоб дитина була готовою до свого першого шкільного року, забезпечте їй:— здорову сімейну атмосферу;
— багато любові;
— вашу активну участь у процесі розвитку;
— достатню кількість ігор.
Допоможіть дитині навчитися:— користуватись органами чуття — спостерігати за оточуючими, слухати звуки, розрізняти запахи;
— зосереджувати увагу на об’єктах і словах;
— помічати відмінності у формі, розмірі і кольорі;
— орієнтуватись у часі і просторі;
— набути певних гігієнічних, робочих і культурних навичок;
— добре розвинути мовлення й успішно спілкуватись з оточуючими;
— тренувати пам'ять і мислення;
— розвинути цікавість і уяву.
Т Е С Т
(за допомогою цього тесту Ви можете оцінити підготовленість Вашої дитини до школи)
Відповідайте на запитання «так» або «ні»
1. Чи часто Ваша дитина заявляє про своє бажання йти до школи?
2. Вашу дитину найбільше цікавлять атрибути школи (портфель, книжки, нове «доросле» становище), аніж можливість більше довідатися нового й багато чого навчитися?
3. Ви вважаєте, що Ваша дитина досить посидюща й уважна навіть під час виконання не дуже привабливого для неї завдання?
4. Ваша дитина товариська як з дітьми, так і з дорослими?
5. Ви не впевнені в тім, що Ваша дитина здатна добре запам’ятати й виконати усне доручення ( наприклад, по телефону)?
6. Ваша дитина жодної хвилини не може побути на самоті й зайнятися чимось самостійно?
7. Іграшки й особисті речі Вашої дитини завжди розкидані, й Ви стомилися нагадувати їй, що потрібно їх прибирати?
8. Чи вміє Ваша дитина рахувати до десяти й назад?
9. Чи вміє Ваша дитина порівнювати числа і предмети?
10. Чи здатна Ваша дитина додавати й віднімати в межах десяти?
11. Чи знає дитина прості геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник, прямокутник, овал)?
12. Чи вміє дитина визначати істотні ознаки в предметах ( наприклад, у птаха є дзьоб, пір’я)?
13. Чи може Ваша дитина об’єднати одним словом поняття одного виду, роду, характеру ( наприклад, назвати одним словом «взуття» слова «туфлі», «черевики», «чоботи»)?
14. Чи може Ваша дитина знайти слова з протилежним змістом до запропонованого слова ( «весело» - «сумно»)?
15. Чи вміє вона скласти розповідь за 5-7 картинками?
16. Чи знає Ваша дитина літери та чи вміє читати по складах?
17. Ваша дитина з напруженням і без будь-якого задоволення декламує вірші й розповідає казки?
18. Чи правда, що Ваша дитина не досить упевнено користується кульковою ручкою?
19. Ваша дитина любить майструвати, користуючись клеєм, ножицями, інструментами?
20. Їй подобається розфарбовувати або малювати?
21. Малюнки Вашої дитини, як правило, неохайні й не завершені?
22. Ваша дитина без особливої праці може зібрати розрізану на кілька частин картинку?
23. Чи може Ваша дитина знайти слово до запропонованого слова так, щоб вони були пов’язані за змістом, як пов’язані слова в зразку (наприклад, зразок: «дерево - гілки», до слова «книжка» необхідно назвати слово «сторінки»)?
24. Чи вважаєте Ви, що Ваша дитина не допитлива й погано обізнана?
Порівняйте свої відповіді з ключем.
Ключ відповідей:
***Якщо на запитання 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 22, 23 Ви відповіли «так», то зарахуйте по 1 балу за кожну відповідь.
***Якщо на запитання 2, 6, 7, 17, 18, 21, 24 Ви відповіли «ні», то зарахуйте ще по 1 балу за кожну відповідь. Підрахуйте загальну кількість балів.
Якщосума відповідейстановить:
20-24 бали,то поздоровляємо! Ваша дитина готова до школи. Будьте певні, що їй буде легше справлятися зі шкільними труднощами. Подбайте про те, щоб у неї не зник інтерес до школи й до отримання нових знань.
15-19 балів,Вам належить приділити більше уваги своїй дитині, зміст запитань або завдання в них допоможуть Вам обрати потрібний напрям роботи з дитиною. Не засмучуйтеся, Ваша дитина майже готова до навчання в школі.
14 і менше балів,кращою порадою для Вас буде приказка: «Терпіння і труд усе перетруть». Ваша дитина чекає допомоги й співпраці. Пориньте разом із нею в розвивальні, цікаві ігри. Усе це допоможе дитині досягти успіху й піти до школи підготовленою.
Правила безпечної поведінки дітей в мережі
(Консультація для батьків)
Встановіть чіткі правила про те, що саме дозволено дитині робити в інтернеті, в який час доби та яку тривалість.
Домовтесь з дитиною про те, що якщо на екрані будуть виникати будь-які вікна чи повідомлення, син чи донька покличуть вас.
Заохочуйте свою дитину використовувати псевдонім (замість справжнього ім’я) і повідомляти вас, коли хтось з незнайомих онлайн друзів запитує справжнє ім‘я або інформацію про місце проживання чи навчання.
Нагадуйте дитині про те, що перед тим, як комусь щось відправити, наприклад, фотографію чи адресу проживання, варто запитати у батьків про дозвіл поширення такої інформації.
Не під'єднуйте банківські та кредитні картки до смартфона, до якого має доступ дитина.
Проговорюйте з дитиною те, що ні з ким в інтернеті не можна ділитись такою інформацією:
- О котрій годині вони повертаються додому.
- О котрій годині батьки повертаються додому з роботи.
- В якому районі міста, на якій вулиці вони живуть.
- Місце роботи батьків.
- Логін та паролі до акаунтів на будь-яких ресурсах.
- Номер телефону власний та родичів.
- Номер банківської картки батьків.
КРИЗА 3 РОКІВ. 7 КОРЕКЦІЙНИХ ІГОР В ДОПОМОГУ БАТЬКАМ
Трирічна дитина переживає становлення маленької особистості. Цей етап болісно переживає не тільки вона сама, але і батьки, які губляться в здогадах, чим допомогти своєму чаду в цій ситуації. І хоча капризи трирічних діток часто виводять батьків з себе, цей період обов’язково повинен бути в житті вашої дитини, адже саме в цей період в дитині виникає прагнення до самостійності і прояву сили волі. Відсутність будь-яких проявів кризи трьох років може бути сигналом затримки розвитку дитини, тому зустрічайте цей вік з радістю: малюк стає самостійним.
На етапі кризи трьох років важливо зловити золоту серединку між вседозволеністю і тотальною забороною всього.
Допомогти впоратися з кризою трьох років і направити виховання малюка в потрібне русло допоможуть сюжетні гри.
1. Гра в магазин. Дитині відведіть роль продавця, а батьки або старші діти – покупці. Коли малюк продає що-небудь, йому важко розлучатися з річчю, віддавати комусь своє. Згодом він зрозуміє, що річ йому повернуть назад, і буде просити пограти з ним в цю гру ще раз. Якщо ваша дитина часто влаштовує істерики в супермаркетах, відправте до нього в магазин ляльку-маму і ляльку-дочку. Нехай донька влаштує скандал, заспокоюйте вередуючу ляльку разом з малюком.
2. Придумайте малюкові «дуже важливу справу» – готування їжі для ляльок, будівництво будинку, створення нової картини. Нехай малюк проявляє свою самостійність в грі, не варто переривати його своїми порадами.
3. Посадіть за стіл улюбленого іграшкового друга малюка. Нехай він постійно веде себе неправильно. Разом виховуйте його. Покладіть його спати. Візьміть з собою на прогулянку. Разом розбирайте поведінку пустуна – що він робить неправильно і чому так робити не треба. Нехай малюк вчиться відрізняти хорошу поведінку від поганої. Беручи на себе роль «вихователя» в грі, малюк і в житті буде вести себе відповідно.
4. Разом з дитиною робіть різні іграшки і вироби своїми руками. Цей творчий процес дозволить стати малюкові більш посидючим.
5. Складайте з дитиною казки. У віці трьох років малюки люблять фантазувати. Нехай в казках будуть виховні моменти. Дізнавайтеся разом один одного.
6. Ігри-драматизації дозволять зняти прояв агресії. На роль негативного героя вибираємо дитину, котра виявляє ознаки агресії. “Вовк дуже злий, він голосно гарчить, хоче налякати козенят (пропонуємо дитині поричати). Сильно стукає в двері, тупотить від невдоволення ногами “. За допомогою цих занять виганяємо агресію. Чим сильніше дитина гарчить, стукає ногами, тим ефективніша ця вправа. Так само ці прийоми сприяють розвитку акторської майстерності. Якщо в групі декілька чоловік проявляють агресію, то залучаємо їх в гру. “Діти, до нас в групу прийшов Бармалей. Він хоче забрати у нас всі іграшки, щоб ми сиділи на стільчиках і плакали. Давайте виженемо його “. Пропонуємо “закидати” Бармалея мішечками з піском, грудочками з вати. Це може бути іграшка або картинка.
7. Коригувати негативні прояви можна через ліплення, тому що це пластичний матеріал, потім можна зліпити іншого героя. “Давайте зліпимо лисицю, яка вигнала зайчика з хатинки. Вона у нас вийшла зла, у неї хитрі очі, на лапках гострі кігті. Давайте змінимо сюжет казки, зліпимо добру лисицю. Нехай вони живуть з зайчиком дружно, разом. А цю лисицю ми виженемо. Зімніть пластилін, міцно будемо на нього натискати, щоб зла лисиця скоріше пішла і з’явилася добра “.
Постарайтеся приділити максимум уваги трирічному малюкові, але не будьте нав’язливі. Надлишок уваги перетворить малюка в деспота, навіть може викликати різні фобії і неврози. Недолік може породити різні хворобливі фантазії.
Отже, рецепт від кризи трьох років дуже простий: терпіння, розуміння, творчість, ігри і, звичайно ж, почуття гумору.
На допомогу батькам під час карантину.
Діти дошкільного віку емоційно прив’язані до батьків, тому намагайтесь не панікувати щодо коронавірусу і пояснюйте усе малюкам в ігровій формі, використовуючи прості, зрозумілі їм слова. Дітям необхідно розказувати, що відбувається, щоб у них не виникло зайвих страхів і тривог. Адже, так чи інакше, карантин буде обговорюватись вдома з більшим чи меншим рівнем тривоги. І дитина точно відчує це. І гірше, коли вона не буде мати пояснень для себе. Треба пояснювати все так, як є. Що це — небезпечне захворювання, а карантин для того, щоби воно менше поширювалось, щоб ми могли про себе подбати.
Обов’язково забезпечте дитині чіткий розпорядок дня. Складіть (краще разом з дитиною) детальний розклад, що включатиме: сон, прийом їжі, прогулянку, гру, заняття і звичайні домашні обов’язки. Намагайтеся дотримуватися цього розкладу.
Домовтеся з дитиною про правила її поведінки вдома. Просіть дитину вголос промовляти ці правила.
Частіше розмовляйте з дитиною.
Яку діяльність можна запропонувати дитині дошкільного віку:
Ігри
Діти обожнюють грати! Крім того, гра — провідна діяльність їхнього віку, за допомогою якої вони досліджують навколишній світ, предмети та явища у ньому. Дитяча уява не має обмежень! Дорослі можуть допомагати малюкам використовувати іграшки по-різному: наприклад, машинки можуть не тільки «їздити»- їх можна сортувати за кольором, розміром, призначенням, відправляти їх на «автомийку» тощо. Можна склеїти кілька аркушів паперу та намалювати на них дороги і будинки – тоді ви отримаєте «місто», яким також можна «їздити». Це ж стосується й інших іграшок. Ігри з улюбленими м’якими іграшками дитини можуть принести багато радості. Просто заповніть ванну іграшками та посадіть туди дитину.
Цікавими для малят є ігри з коробками. Якщо у вас немає – обов’язково придбайте таку коробку. З коробки можна побудувати фортецю, обмалювати її, обклеїти наліпками чи різними картинками, вирізаними зі старих журналів.
Переодягання та рольові ігри.Знайдіть вдома різноманітний одяг, прикраси та інший реквізит. Запропонуйте вашому малюку стати лікарем, пожежником, ветеринаром, фермером, астронавтом і таке інше. Дозвольте дитині брати ваші головні убори, шарфи, рукавички та взуття. Допомагайте їм з пошуком необхідних матеріалів.
Частину іграшок можна заховати: можливість час від часу діставати зі схованки «нову» іграшку. Це вам дуже допоможе.
Діти люблять співати і танцювати, особливо якщо ви приєднуєтеся до них! Увімкніть музику та влаштуйте танцювальну вечірку. Співайте розвивальні дитячі пісні. Зробіть музичні інструменти: переверніть каструлі та відра догори дном, використовуйте дерев’яні ложки. Можна, наприклад, зробити маракаси, насипавши рис у порожні пляшки чи пластикові контейнери.
Грайте в шаради: імітуйте різних тварин рухами та голосом і пропонуйте дітям відгадати, що це за тварина. Грайте по черзі.
Грайте в настільні ігри. Час карантину можна провести з користю та навчити дитину грати у шахи, шахмати, доміно, лото та інші.
Малюйте, ліпіть з пластиліну, грайте з різними матеріалами. Слід розвивати у дитини елементарні уміння, користуватися олівцем, ножицями; вчити її виготовляти різні вироби; разом з нею виготовляти вироби з паперу, пластиліну, з природних матеріалів. Важливо, щоб дитина отримувала задоволення від виконаної роботи, раділа результатам своєї праці. При цьому дозувати співвідношення між допомогою дитині та мірою її самостійності: завжди мають залишатися для неї посильні завдання для самостійного виконання.
Різні варіанти для спільної творчих ігор.
Їстівна фарба для пальців: Все, що вам потрібно, це борошно, вода та харчовий барвник: налийте 1 склянку холодної води та всипте 1 склянку борошна в каструлю. Поступово додайте 3 склянки окропу та доведіть суміш до кипіння. Дайте їй вистигнути, розділіть на кілька частин та додайте харчові барвники.
Ліпіть з пластиліну
Якщо пластилін закінчився, ви можете самі зробити тісто для ліплення за таким рецептом:
1 склянка борошна
1 стакан крохмалю (картопляний або кукурудзяний)
2 ст. ложки рослинної олії
1 склянка окропу
2 ст. ложки соку лимона
харчовий барвник
Борошно і крохмаль змішайте в мисці. Вмішайте дві ложки рослинної олії. У склянку окропу капнути барвник і лимонний сік. Виливаємо все це в миску і активно перемішуємо, після чого вимішуємо на рівній поверхні. Якщо тісто липне – додайте ще борошна.
Нанизуйте намистини на нитку, щоб зробити прикраси (нагляд дорослого обов’ язковий під час ігор з намистинами та іншими дрібними предметами !). Якщо у вас немає намистин, зробіть прикраси або змійки з макарон, пір’їн чи ріжок. Макарони можна пофарбувати.
Кільця з сухих сніданків + спагеті. Візьміть пластилін, зліпіть з нього кульку та вставте у неї кілька довгих макарон. Запропонуйте малюкові нанизати на спагеті кульки з сухих сніданків. А якщо вони різнокольорові, то це додасть грі певного навчального елементу (групування різних кольорів).
Зробіть разом цікаві поробки
Виготовлення листівок власноруч – мистецтво творити маленькі шедеври.
Доцільно влаштовувати домашні виставки зі зроблених дитиною виробів з паперу, з пластиліну, солоного тіста тощо.
Пам’ятайте, що ні телевізор, ні радіо не замінять їй вас. Використайте цей час для спільної діяльності: грайте в активні ігри, займайтеся творчістю, фантазуйте та створюйте разом! Цей час — це час нових відкриттів, знань та спільних ігор.
Профілактика домашнього насильства.
Домашнє насильство одна з ключових соціальних проблем, яка існує в Україні. Так вважають українські й міжнародні правозахисники, юристи, психологи. Довгий час, ця тема замовчувалася на національному рівні й вважалося, що домашнє насильство не потребує зовнішнього втручання.
Однак часи, на щастя, для багатьох, змінилися, як і пріоритети в цьому питанні. Тож нині в Україні впроваджуються та розробляються різноманітні механізми боротьби та протидії домашньому насильству.
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі дошкільної освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)
1. Якщо комісія, створена для розгляду випадку булінгу (цькування), визнала, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, то керівник закладу дошкільної освіти в обов’язковому порядку повідомляє про це уповноваженим підрозділам:
- Службу в справах дітей Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області.
41812 м.Ворожба, вул.Богдана Хмельницького,8.тел.9-74-68
E-mail:vorozhbamr@ukr.net
- Відділення поліції №1(м.Білопілля) Сумського районного управління поліції Головне управління національної поліції у Сумській області.
41800 м.Білопілля, вул.Соборна,76. тел.9-12-80
- Ювенальної превенції Білопільського відділення поліції №1 ГУ НП в Сумській області.
41800 м.Білопілля, вул.Соборна,76. тел.9-27-54
2. У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутися до органів Національної поліції із заявою.
.
Як говорити з дітьми про поширене захворювання,короно вірус?
Новий коронавірус Covid-19 лякає людей по всьому світу. Найбільше занепокоєння мають батьки, які хочуть уберегти свою дитину від цього небезпечного захворювання. Зокрема, вони задаються питаннями, чи варто говорити про коронавірус з малюками, адже це може викликати в них тривогу.
Власні поради, як розповісти дітям про коронавірус.
У дітей можуть виникнути певні запитання, коли вони випадково почують слово "коронавірус", підслухавши розмову дорослих, чи зустрінуть людей з хірургічної маскою на обличчі. Адже новий вірус Covid-19 вже поширився у Європі, зокрема зафіксували і в Україні, і він викликає тривогу у всіх батьків.
Чи варто обговорювати з малюками цю тему без стресу і тривоги? "Так. Адже питання драматизації "світової проблеми" далеке від реальності дитини, тому це, ймовірно, не вплине на неї.
Ми повинні відрізняти реакцію маленької дитини до 7 років .
По-перше, дитина "егоцентрична" – тобто єдине, що важливо для неї – це вона сама і її безпека та оточення, зокрема батьки. Адже всю інформацію, пов’язану з коронавірусом, дитина отримає "здалеку" – їй не природно ставити під загрозу себе. Натомість старші діти, які мають доступ до соціальних мереж, ймовірно, ставитимуть вам якісь питання. Мета батьків полягає в тому, щоб допомогти їм розібратися в інформації, з якою вони стикаються.
Чи викликає інформація про коронавірус тривогу в дітей.
Зазвичай, саме дорослих лякає інформація про коронавірус, тому що вони чутливі до ЗМІ. Натомість дитину не турбуватиме захворювання до того моменту, поки його батьки будуть здорові.
Ви повинні розуміти, що маленькі діти не зацікавлені у розмовах дорослих. Наші власні занепокоєння, пов’язані з коронавірусом, також не передаватимуться їм. Лише передчуваючи та надаючи забагато інформації малюкам, ми створимо та активізуємо в них страх, якого раніше не було.
Що таке коронавірус та чи загрожує він людству?
Що відповідати на питання маленьких дітей?
Батьки мають відповідати на питання дітей дуже просту та зрозумілу інформацію: пояснити малюку, що на цей час є такий вірус, який, наприклад, викликає кашель, і щоб захиститися від нього, потрібно правильно та часто мити руки.
Ми також можемо сказати малечі, що віруси є скрізь навколо нас, але не всі їх отримують. Тому деякі люди і носять маски, щоб уникнути зараження.
Якщо дитина старшого віку ставить питання батькам, то вони повинні запропонувати розібратися разом, щоб знати, що є правдивим чи неправдивим у ЗМІ. Ви можете показати їй кілька статей, запитати, чи вважає вона це відео,інформацію правдивим. Навчіть дитину основній інформації про коронавірус та як можна захиститися від захворювання.
Будьте Ви та Ваші діти здорові! Гарного настрою.
Профілактика психологічних травм у дитини
-
Любіть та підтримуйте свою дитину. Гарне ставлення батьків допоможн їй зрозуміти – життя прекрасне.
-
Пам’ятайте, що виховання дитини потребує терпіння, самовіданності та внутрішньої стабільності.
-
Розвивайте своє вміння зі щирим інтересом розпитувати дитину, вислуховувати її.
-
Розширюйте уявлення дитини про людські почуття.
-
Учіть дитину адекватно реагувати на певну подію, вчинок, результат діяльності.
-
Навчайте з оптимізмом ставтися до труднощів, розповідайте, як їх долати.
-
Розвивайте власну силу волі та адекватну вимогливість до себе.
-
Допомагайте дитині повірити в себе та у свої сили.
-
Намагайтеся бути одночасно вимогливим і справедливим.
Правила сімейного виховання
Створити в родині атмосферу любові й розуміння
-
будьте уважними і чутливими до дитини та її проблем. Задовольняти потребу дитини в емоційній допомозі батьків (зміцнення афективного компонента), оскільки емоційна невлаштованість, поганий настрій блокують прагнення дитини;
-
приділяйте дитині достатньо уваги і часу. Присвячуйте дитині хоча б годину на добу, дарувати їй один з вихідних (проводьте цей день разом — ідіть в парк на атракціони, в зоопарк, просто виїдьте сім’єю на природу тощо);
-
любіть дитину і обов’язково її балуйте. Даруйте дитині час від часу подарунки і влаштовуйте свята, бо діти дошкільного віку найбільше переживають радощі і щастя під час отримання подарунків і свят;
-
ініціюйте спільні справи чи обговорення будь-чого, ведіть у спілкуванні з дитиною. Водночас надавайте їй можливість самостійно опанувати проблемну ситуацію, а не вказуйте, як діяти;
-
висловлюйте дитині свою любов після розв’язання конфлікту, тобто дайте їй зрозуміти, що батьків не влаштовує лише її поведінка, а не сама дитина.