top of page
                 Харчування у закладі дошкільної освіти тимчасово                                                 призупинено під час воєнного стану
зображення_2023-02-20_165032755.png
                                                Меню
                         на 23.02.2022 р 
.
136.gif
8.gif
     Меню опис продуктів
 

               Постачальниками продуктів харчування                                  та продовольчої сировини у 2022 році є:
ТОВ Ворожба,ФОП «Кисельова К.С.»,
ФОП Мельничук І.О. с.Ульянівка,
ТОВ  « Фуд Торг 2020»

                             «ЗнаЇмо» - «знаємо, що їмо» ️

В Україні розпочала роботу платформа про здорове харчування у закладах освіти «Знаїмо» – http://znaimo.gov.ua/

"Портал "ЗнаЇмо" має безліч корисної інформації для всіх, яка викладена максимально доступно, все - про збалансоване харчування. Є інформація для освітян, батьків, засновників закладів освіти. Педагоги знайдуть інформацію про концепцію харчування, діти знайдуть багато цікавого: про смачні та корисні перекуси, завдання, тести. Для батьків - окремий розділ про те, як навчити здорового харчування вдома.

     Культура харчування - те,що необхідно в сучасному суспільстві.Сервіровка столу в дитячому саду має величезне значення,адже апетит малюків  залежить від сервірування  столу та естетичного  оформлення страви.

            Паспорт харчоблоку освітнього закладу

89.gif

                 Накази про організацію харчування

             Організація харчування

   в Ворожбянському закладі дошкільної освіти ( ясла-садок) «Пролісок»

 

   Нормативна база щодо організації харчування в ЗДО

Організація харчування дітей в Ворожбянському

закладі дошкільної освіти «Пролісок» здійснюється

відповідно нормативно – правових документів:

1. Закон України «Про дошкільну освіту» (ст.35) ;

2. Закон України «Про дитяче харчування»;

3. Закон України № 771 « Про основні принципи

та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»

4. Постанови Кабінету Міністрів України:

- від 26.08.2002 №1243 «Про невідкладні

питання  діяльності дошкільних та інтернатних

навчальних закладів»;

- від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах».

5. Накази МОН України:

  -від01.10.2012 №590 « Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування 

постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)

- від 21.11.2002 №667 «Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах»;

- від 25.07.2005 №431 «Про внесення змін до Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах»;

6. Спільні накази МОН, МОЗ України:

- від 01.06.2005 №242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах»;

від 17.04.2006 №298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах»;

- від 26.02.2013 № 202/165 «Про затвердження Змін до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах»;

- від 15.08.2006 N 620/563 ''Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах ''.

7. Інструктивний лист МОН України від 21.06.2007 №1/9-394 «Про здійснення контролю за організацією харчування дітей у дошкільних навчальних закладах».

   Визначено ряд пільгових категорій з оплати за харчування в дошкільних навчальних закладах. Звільняються від оплати:

- діти-сироти та діти, що позбавлені батьківського піклування;

- діти, з інвалідністю;

- діти учасників бойових дій в зоні АТО.

Інформація про документи для оформлення пільг на харчування:

Діти-сироти та діти, що позбавлені батьківського піклування (безкоштовне харчування)

- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини

- Ксерокопія рішення суду про опікунство

- Ксерокопія картки платника податків опікуна

- Ксерокопія паспорту опікуна

- Заява на отримання пільгового харчування

Діти з інвалідністю

- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини

- Ксерокопія свідоцтво про інвалідність

- Копія картки платника податків одного з батьків

- Ксерокопія паспорту одного з батьків

-Довідка про склад сім’ї

- Заява на отримання пільгового харчування

- Довідка видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-дифіспрофілактичного закладу про те, що дитині встановлена категорія "дитина з інвалідністю"

Діти учасників бойових дій в зоні АТО(безкоштовне харчування)

- Копія посвідчення учасника АТО , або довідка про безпосередню участь у АТО (оригінал)

-Довідка про безпосередню участь у АТО (оригінал)

- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини

-Довідка про склад сім’ї

- Заява на отримання пільгового харчування

    У закладі є харчоблок, який складається з гарячого цеху приготування страв, комори для зберігання продуктів. Приміщення харчоблоку та все обладнання відповідають санітарно-гігієнічним вимогам.

   На харчоблоці знаходиться достатня кількість обладнання: електрична плита,  електром’ясорубка, холодильник для зберігання м’ясних, рибних та молочних продуктів.

   Харчоблок дошкільного закладу забезпечений необхідним технологічним та холодильним обладнанням, кухонним інвентарем та посудом із відповідним маркуванням, який використовується за призначенням.       

   Санітарний стан харчоблоку задовільний.

Виконання норм харчування в ЗДО

   Харчування в закладі триразове і здійснюється згідно Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах від 17.04.2006 р. за № 298/227 та Змін до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах від 26.02.2013р. №202/165.

   Систематично аналізується виконання натуральних норм харчування, кожні 10 днів проводиться аналіз харчування та розрахунок основних інгредієнтів (білків, жирів, вуглеводів).

   Вартість харчування дітей у ЗДО

Режим роботи дитсадка – 10,5 годин, з огляду на це режим харчування дітей – 3-ох разовий.

   Харчування в закладі забезпечується за рахунок залучення бюджетних коштів та коштів батьків. Відповідно до рішення виконавчого комітету Ворожбянської міської ради «Про встановлення розміру батьківської плати за перебування дітей в дошкільних закладах освіти міста» передбачено фінансування харчування в дошкільних закладах освіти міста за рахунок батьківської плати в розмірі 50% та плати з місцевого бюджету в розмірі – 50%.

   Слід відмітити, що безкоштовним харчування в дошкільному закладі, охоплені діти пільгових категорій. Перш за все, це діти, батьки яких є учасниками АТО .

   Ведення документації з питань організації харчування дітей

Старшою медичною сестрою Панікар Оленою Олегівною ведеться відповідна документація: «Журнал бракеражу готової продукції», меню на кожен день (для батьків), графік видачі страв на групи, обсяг порцій на кожну дитину. Здійснюється контроль за харчуванням та закладкою продуктів.

   Завідувач господарством Бабкою Любов  Петрівною вчасно подає заявки на продукти постачальникам, проводить аналіз виконання заявок, веде чіткий облік продуктів харчування у «Книзі складського обліку». Всі продукти, які постачаються, приймаються комірником у присутності старшої медичної сестри. Продукти, термін реалізації яких обмежений (молоко, сир, сметана, м’ясо, риба), реєструються в Журналі бракеражу сирих продуктів, де вказується останній термін реалізації. Завідувач господарства чітко дотримується термінів реалізації продуктів, бере участь у складанні меню, планує своєчасне забезпечення основними продуктами харчування на два дні, здійснює їх видачу на харчоблок згідно з меню-розкладкою; звіряє облік продуктів з бухгалтером до першого числа кожного місяця.   

   Контроль за організацією та якістю харчування

Контроль за організацією харчування здійснюється завідувачем, старшою медичною сестрою. Розроблений план контролю за організацією харчування, де враховуються всі аспекти харчування дітей. В щотижневому плані контролю фіксуються висновки та пропозиції щодо контрольних заходів. На основі результатів контролю проводиться індивідуальна робота з певною категорією працівників, питання харчування виносяться на виробничі наради.

   Керівником закладу контролюється діяльність медичної сестри, завідувача господарством, кухарів, помічників вихователів, звертається увага на своєчасне постачання продуктів харчування, умови харчування дітей; затверджується картотека страв та меню-закладок; контролюється робота персоналу харчоблока, дотримання санітарно-гігієнічних умов під час приготування та роздачі їжі; періодично здійснюється контроль над організацією харчування дітей у групах.

   У річному плані дошкільного навчального закладу визначено питання вивчення роботи з організації харчування дітей, а саме: це питання заслуховується на виробничих нарадах, обговорюється на батьківських зборах, засіданнях батьківського комітету, планується система контролю за роботою всіх працівників, дотримання санітарно-гігієнічних умов тощо.

   Формування культурно-гігієнічних навичок дітей під час організації харчування

  • планомірна робота щодо формування навичок культури харчування дошкільнят згідно програмових вимог. З цією метою створені відповідні умови: всі групи забезпечені посудом, столовими приборами, серветками. Вихователі систематично проводять освітні заходи: ігри, вправи, бесіди, заняття щодо формування культурно-гігієнічних навичок під час харчування. За кожною дитиною закріплене згідно її зросту постійне місце за столом. Перед кожним прийомом їжі стіл сервірується згідно меню. З двохрічного віку дітей привчають користуватися серветкою. На четвертому році життя навчають користуватися виделкою, а на п'ятому році - негострим ножем.

  Дошкільників вчать сідати за столи охайними, з вимитими руками, користуватися столовими приборами. Починаючи з молодшого віку по групах організоване чергування по сервіруванню столів і прибиранню посуду з використанням санітарного одягу (фартушки, косинки).

   Робота чергових, якість сервіровки столу та навички культури харчування контролюється старшою медичною сестрою та завідувачем.

   Робота з батьківським колективом в напрямку  організації харчування дітей

  При організації харчування дотримуються принципи наступності, єдності вимог в дошкільному навчальному закладі і в родині. Питання раціонального харчування дітей включено у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків. 

  З метою забезпечення оптимальних умов для фізичного розвитку дітей у сім’ї та в дошкільному закладі з батьками проводять консультації, інформація з питань висвітлюється в куточках для батьків, крім цього батьків знайомимо з виконанням норм харчування дітей у ЗДО та надаємо рекомендації щодо харчування дітей вдома, щодня в інформаційних куточках розміщується меню із зазначенням виходу страви.

 Меню для дітей у закладі дошкільної освіти

    У закладі дошкільної освіти складається одне загальне меню для дітей у віці від 2 до 6 (7) років. Сезонність харчування відрізняється тим,  що у літньо-осінній період діти мають вживати  більше овочів та фруктів, а у зимово-весняну пору – соків та фруктів. При складанні меню для вихованців ЗДО враховуються: 

     • Добовий набір продуктів.
• Об’єм порцій.
• Час приготування страв.
• Норми заміни продуктів за енергоцінністю.
• Норми втрати при холодній та тепловій обробці.
• Данні про хімічний склад продуктів та страв.
    Важливою умовою при складанні щоденного меню є дотримання вартості харчування на одну дитину в день в межах річного затвердженого обсягу відповідних асигнувань.
   При складанні денного раціону, по-перше,  враховується  наявність  головного будівельного матеріалу – білку. Джерело білку тваринного походження – м'ясо, риба, яйце, молоко та молочні продукти. З рослинних продуктів багаті на білок бобові, деякі крупи (гречана, вівсяна, пшоняна) та хліб. Більшу частину жирів у добовому раціоні дитини повинні представляти жири тваринного походження. Вони входять  до складу  вершкового масла,  сметани. Загальна кількість рослинних жирів (соняшникова олія) складає не менше 15-20 % від його загальної кількості у добовому раціоні дитини. Рафіновані джерела вуглеводів – цукор, варення, мед, кондитерські вироби – менш корисні для дитини. Більшу частину добової потреби малюка у вуглеводах  задовольняються за рахунок круп, хліба, макаронних виробів та , що є найважливішим – овочів та фруктів. Останні мають ще й важливі для дитячого організму вітаміни, мінеральні солі, мікроелементи. Крім того, у овочах та фруктах є пектини, харчові волокна, клітковина, які благодійно впливають на процеси перетравлювання їжі. Масла та ароматичні речовини багатьох фруктів виробляють шлунковий сік та підсилюють апетит. Вони корисні дітям із занизьким апетитом.
  Необхідною умовою є додавання у меню  цибулі. Деякі продукти дитина може вживати кожного дня – це молоко, масло, хліб, цукор, овочі та фрукти, м'ясо. Яйце можна давати через день, сир кисломолочний – через два дні. А ось рибу – два рази на тиждень. У меню на кожен день не повторюються страви, схожі по складу. Дітям також дуже корисно починати приймати їжу з салатів, з сирих овочів, які стимулюють виробку шлункового соку та підвищують апетит.
  Ще однією обов’язковою умовою при складанні меню є  вимога щодо продуктів та страв, які заборонено у дитячому харчуванні: ковбаса, копчені продукти.  Процес прийому їжі не може бути повноцінним без відповідного середовища та сервіровки. Під час невірного підходу до процесу годування, особливо коли малюка зобов’язують їсти силою чи годують з розвагами, умовляннями, у нього виникає негативний рефлекс на усіляку їжу.

  Важливим елементом правильної організації харчування є режим приймання їжі впродовж дня, цілеспрямований розподіл продуктів, об’ємів їжі та добової калорійності між окремими її прийомами.

bottom of page