top of page
                                                   Особистість дитини
Зображення1.jpg
Здоров`я дитини -  багатство родини
Здоров`я народу — багатство країни
!
 
     Сьогодення ставить перед нами завдання сформувати людину, в якій би поєднувалися духовне багатство, моральна чистота і фізична досконалість. Кожен  заклад дошкільної освіти повинен здійснювати в тісній взаємодії з сім’єю  всебічний гармонійний розвиток і виховання дітей, зміцнювати їх здоров’я, прищеплювати їм елементарні практичні навички та любов до праці, дбати про їх естетичне виховання, підготовлювати  дітей до навчання у школі.
     На ряду з розвитком розумових здібностей, турбота про фізичне здоров’я дітей завжди була і лишається пріоритетним завданням педагогічної роботи. Однією з умов міцного фізичного здоров`я дітей дошкільного віку є високий рівень рухової активності. У зв’язку з цим в  дошкільному закладі необхідно створити режим високої рухової активності, який передбачає використання комплексу різних засобів фізичного виховання, насичення повсякденного життя дітей руховими іграми, спортивними вправами, розвагами тощо.
Зображення2.jpg
   Cім’я завжди була й залишається головним осередком, де відбуваються становлення і розвиток особистості дитини. Саме в родині  малюк отримує перші уроки життя. Згодом, відвідуючи заклад дошкільної освіти, дитина набуває початкового суспільного досвіду. Власне, у цей час вимоги до виховання мають бути однаковими з боку батьків і працівників дошкільних закладів.
   Характер і результативність контактів педагогів і членів сім’ї великою мірою залежить від взаємостосунків, які складаються між ними. Найоптимальніший варіант – коли вони будуються на розумінні  необхідності цілеспрямованих впливів на дитину, на двосторонній довірі. Перед педагогічними працівниками стоїть низка завдань, які вони повинні розв’язувати, співпрацюючи з родинами вихованців.   
   Оскільки чимало задатків, навичок, умінь  здебільшого розвиваються у дошкільному віці, то формування основ здоров`я, мотивації здорового способу життя, які пов`язані з руховою активністю, доцільно розпочинати ще у ранньому дитинстві. Згодом це може стати звичкою на все життя. Необхідно заохочувати дітей до занять фізичною культурою, оскільки існує тісний позитивний взаємозв`язок між структурою рухової активності в дитинстві й зрілому віці.

                            
Формування культури здорового способу
               
життя дитини дошкільного віку,
            як один із основних напрямків реалізації
       Базового компоненту дошкільної освіти в Україні

 
Зображення3.jpg
   У теперішній час батьків та педагогів перш за все непокоїть питання як саме укріпити здоров’я дітей. Ми всі добре знаємо, що здоров’я кожної людини повинно бути суто особливою справою. Медицина, безумовно, займається цим питанням, але в той момент, коли людина захворіла. Кажуть, що людина — коваль свого щастя, а значить вона повинна бути ковалем свого здоров’я. Тому у дитини з дня її народження потрібно формувати навички бережливого відношення до свого здоров’я.
   Відновлення в Україні державності, відродження культурно-історичного досвіду та національних традицій висувають завдання гармонійного, цілісного розвитку дитини як особистості, здатної в майбутньому до розв’язання соціальних та економічних проблем державотворення. Повною мірою вирішувати ці проблеми зможе лише фізично і психічно здорова людина, яка веде здоровий спосіб життя, розуміє свою значущість, вміє регулювати свою поведінку і діяльність відповідно до вимог суспільства. Саме тому ще з дошкільного віку необхідно сформувати у дітей культуру здоров’я, створити умови для розвитку компетентності особистості в фізичній, психічній і духовній його сферах.
   У Законі України «Про дошкільну освіту» розділ 1 ст.7 визначені пріоритетні завдання дошкільної освіти: Збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини». В Національній Доктрині розвитку освіти розділ IV п. 11 зазначено: «Пріоритетним завданням системи освіти є виховання людини в дусі відповідального відношення до власного здоров’я і здоров’я оточуючих як найвищої індивідуальної та суспільної цінності…» В концепції дошкільної освіти чітко виділена головна спрямованість освітньо-виховного процесу на «Я» дитини, на формування позиції створення свого здоров’я. Через відкриття власного «Я» дошкільник виділяє себе із оточуючого світу, вивчає простір власного «Я», що спонукає дітей прагнути до самозбереження та саморозвитку. В листі Міністерства освіти і науки України від 27.08.04 № 1/9-438 «Організація фізкультур¬но-оздоровчої роботи в дошкільному навчальному закладі» звертається увага, що фізичне виховання дітей спрямовується на охорону та зміцнення здоров’я, підвищення опірності й захисних сил дитячого організму; на виховання стійкого інтересу до рухової активності, потреби в ній, вироблення звички до здорового способу життя.
   Цілком логічно, що першою освітньою лінією Базового компонента дошкільної освіти як Державного стандарту дошкільної освіти України визначено «Особистість дитини», що складається з двох частин: «Здоров’я та фізичний розвиток» і «Самоставлення».
   Розділ «Здоров’я і фізичний розвиток» включає такі структурні компоненти змісту: безпека життєдіяльності, здоров’я та хвороба, гігієна життєдіяльності, рухова активність та саморегуляція.
   Реалізація цієї частини змісту освіти має на меті формування здоров’язбережувальної компетенції дитини, що полягає в її обізнаності з будовою свого тіла та гігієнічними навичками за його доглядом;
своєю статевою належністю;
з продуктами харчування;
основними показниками власного здоров’я, цінністю здоров’я для людини.
   Сюди також входять уміння виконувати основні рухи та гімнастичні вправи; застосовувати здобуті знання, вміння і навички щодо збереження здоров’я без шкоди як власному здоров’ю, так і здоров’ю інших людей.
   Заклад дошкільної освіти зобов’язаний своєю діяльністю забезпечувати виконання стандарту дошкільного рівня освіти по всім напрямкам розвитку дитини.
   Одним з головних завдань закладу дошкільної освіти має стати створення умов, що гарантують формування і зміцнення здоров’я вихованців.
                                Для цього традиційно виділяють такі компоненти здоров’я:
— Психічне здоров’я;
— Соціальне здоров’я;
— Фізичне здоров’я.
  Однією із складових здоров’я людини в цілому виділяють психологічне здоров’я. Воно є необхідною умовою повноцінного функціонування і розвитку людини в процесі її життєдіяльності. Таким чином, з одного боку, психологічне здоров’я є умовою адекватного виконання людиною своїх вікових, соціальних та культурних ролей, з іншого боку, забезпечує людині можливість безперервного розвитку протягом всього її життя.
   Стосовно дітей дошкільного віку основними показниками сформовано психологічного здоров’я є процес адаптації при вступі у ЗДО, рівень розвитку комунікативних навичок, рівень позитивної мотивації до соціально важливої для даного віку діяльності, відсутність відхилень у поведінці.
   Неможливо працювати над зміцненням і формуванням лише однієї складової здоров’я. Людина може бути здоровою тільки при наявності всіх, компонентів здоров’я, розвинених на достатньому для її віку рівні. Домогтися цього можна, виховавши в людині певну культуру — культуру здорового способу життя (ЗСЖ). Причому формування цієї культури починається з дитинства.
   Діти дуже довірливі та схильні до навіювання. Якщо дитину весь час лякати хворобами і нещастями, то ми не розвинемо, у неї бажання бути здоровою, а викличемо постійний страх перед хворобами. Дитина має зростати зі свідомістю, що від її навичок в області гігієни та санітарії залежить накопичення здоров’я.
   Діти — власники, і в даній ситуації цю не найкращу людську рису характеру потрібно звернути на благо. У дитини можна виробити охоронні стереотипи, закріплені через отримання задоволення. «Я знаю, де і як потрібно переходити вулицю, роблю це свідомо, самостійно, і це приносить мені задоволення», подібного роду міркування прискорюють навчання і приносять користь для психічного та соматичного здоров’я.
   Які ж мотиви лежать в основі вибору ЗСЖ?
                                     
Сучасна педагогіка виділяє наступні види мотивації:
•    Самозбереження. (Коли людина знає, чого та чи інша дія прямо загрожує життю, вона цю дію не робить. Формулювання мотивації «Я не здійснюю певні дії, тому що вони загрожують моєму здоров’ю і життю»).
•    Підпорядкування етнокультурним вимогам. Людина живе у суспільстві, яке протягом тривалого часу відбирало корисні звички, навички, виробляло систему захисту від несприятливих факторів зовнішнього середовища. Формулювання мотивації «Я підкорюся етнокультурним вимогам тому, що хочу бути рівноправним членом суспільства, в якому живу. Від мого здорового способу життя залежать здоров’я і благополуччя інших».
•    Отримання задоволення від самовдосконалення. Формулювання мотивації «Відчуття здоров’я приносить мені радість, тому я роблю все, щоб випробувати це почуття».
•    Можливість для самовдосконалення. Формулювання мотивації «Якщо я буду здоровий, я зможу піднятися на вищий щабель суспільної драбини».
•    Досягнення максимально можливої комфортності. Формулювання мотивації «Я здоровий, мене не турбує фізичний і психічний дискомфорт».
   Педагогічна стратегія формування ЗСЖ повинна сприяти самостійному виробленню відповідних переконань дитини на основі здобуття знань і досвіду. Завдяки переконанням створюється спочатку стійка мотивація до ЗСЖ, з часом валеологічна готовність і самоконтрольна активність під час творення свого здоров’я.
   Навколо дітей з самого раннього дитинства необхідно створювати таку навчально-виховне середовище, яке було б насичене атрибутами, символікою, термінологією, знаннями, ритуалами і звичаями валеологічного характеру. Це призведе до формування потреби вести здоровий спосіб життя, до свідомої охорони свого здоров’я та здоров’я оточуючих людей, до оволодіння необхідними для цього практичними навичками і вміннями.
         Аналіз літератури та досвіду роботи різних фахівців ЗДО дозволили виявити
                  умови формування позитивної мотивації до ЗСЖ у дошкільників:

•    Створення навколо дитини навчально-виховного середовища, наповненою термінами, символами, атрибутами, традиціями культури ЗСЖ.
•    Створення позитивного емоційного фону на заняттях оздоровчо-педагогічної спрямованості.
•    Наявність в найближчому оточенні дитини людей, які ведуть здоровий спосіб життя.
•    Формування активної позиції дитини в освоєнні знань, умінь і навичок валеологічного характеру.

Основна мета роботи з дітьми дошкільного віку — створення стійкої позитивної мотивації до збереження та зміцнення власного здоров’я, формування психологічного здоров’я як важливого чинника здоров’я людини в цілому, профілактика психосоматичних захворювань.
Основні положення роботи:
•    Цілісність і систематичність засвоєних вихованцями знань валеологічного характеру;
•    Формування практичних навичок і вмінь валеологічного характеру;
•    Систематичність контроль за станом здоров’я і розвитку вихованців.
•    Багатоетапна, постійна, безперервна виховна робота.
•    Створення стійкої мотивації до здорового способу життя і самоконтрольної активності у створенні свого здоров’я.
•    Формування асоціативних зв’язків з поняттями і символами культури здорового способу життя.
•    Формування у дошкільників елементарних анатомічних і гігієнічних знань, виявлення через практику значущості режиму дня та оптимальної рухової активності.
•    Профілактика шкідливих звичок.
•    Підвищення психоемоційної стійкості.
•    Використання на заняттях дидактичних ігор, образотворчої діяльності, аплікації, рухових вправ та творчих завдань.
•    Постійний контроль за змінами в стилі життя дитини і заохочення позитивних зрушень.

                       Організація і проведення оздоровчо-педагогічних занять
                              будується з урахуванням таких положень:

•    Внесення до змісту занять інформації про фактори ризику та фактори стійкості у формуванні здоров’я дитини.
•    Вибір форм, методів і засобів навчального процесу відповідно до валеологічних вимог.
•    Створення навколо дитини інформаційного середовища «Здоров’я».
•    Створення оптимальних гігієнічних умов на заняттях з усіх розділів програм.
З метою більш міцного засвоєння знань, умінь і навичок валеологічного характеру робота на заняттях здійснюється із залученням різних аналізаторів:
— Зорового (залучення схем і умовних зображень, наочного матеріалу);
— Тактильні (робота з роздатковим матеріалом);
— Слухового (сприйняття інформації на слух);
— Рухового (виконання вправ).
   Для закріплення отриманих знань, умінь і навичок, а також для створення стійкої мотивації зміст усіх освітніх занять, а також основних режимних моментів, екскурсій та іншого включає, по можливості, проведення «хвилинок здоров’я», на яких дітям пояснюють вплив того чи іншого фактора або явища життя на здоров’я (наприклад, вплив музики на здоров’я, здоров’я людини та екологія і т.п.). Крім того, інформація про зміст занять доводиться до відома батьків (за допомогою стендів), які в свою чергу виконують вправи і завдання з дітьми вдома.
   У групах поступово створюється «Куточок здоров’я»: схеми, режим дня, малюнки дітей, фізкультурне та оздоровче обладнання.
Основні форми роботи:
•    Комплексні оздоровчо-педагогічні заняття «Наша традиція, бути здоровими!»
•    Хвилинки здоров’я — включення в зміст програмного матеріалу знань про здоров’я і способи його зміцнення.
•    Гімнастика.
•    Цільові прогулянки.
•    Евристичні методи (досліди, спостереження та ін.)
•    Спільні заняття з батьками.
•    Використання батьками рекомендованих вправ та ігор у спілкуванні з дитиною вдома.
•    Оформлення стенда для батьків.
Структура роботи по системі формування культури здорового способу життя у дошкільників передбачає  тісну співпрацю всього колективу ЗДО та батьків вихованців.

                   Формування культури ЗСЖ проходить протягом всього часу
                                      перебування дитини в ЗДО.

Режимні моменти:
— Ранкова гімнастика;
— Прогулянка (3-4 рухливі гри, спостереження, екологічні стежинки, мандрівки, досліди, експерименти і т.п)
— Режим харчування (збалансоване мінералами та вітамінами, зауваження про корисність страв під час їжі);
— Післяобідній сон (релаксаційні хвилинки).
Навчально-виховний процес:
— Заняття «Наша традиція, бути здоровими!» (Гімнастика, пізнавальна частина, релаксація);
— Навчально-виховні заняття (хвилинки здоров’я, фізхвилинки, хвилинки психологічного розвантаження);
— Фізкультурні заняття;
— Музичні заняття (фізхвилинки, підвищення псіхоемоційної стійкості);
— Логопедичні заняття (фізхвилинки, словникова робота);
— Заняття ЛФК (комплекси оздоровчих вправ, вправи на дихання, коригуючи вправи, словникова робота);
— Малювання (фізхвилинки, підвищення психоемоційної стійкості).
Таким чином, здійснюється комплексний підхід у формуванні культури ЗСЖ у вихованців ЗДО.
   Тривалість кожного блоку заняття може змінюватись в залежності від психофізіологічного та емоційного стану дітей на даний момент.
   Під час організації роботи з дітьми по формуванню культури здорового способу життя варто вести облік психофізіологічних особливостей дітей
•    Відповідність вправ руховим можливостям дітей.
•    Облік індивідуальних особливостей дитини (анамнез, темперамент, емоційний стан та ін.)
•    Облік індивідуальних особливостей пізнавальної сфери кожної дитини (рівень уваги, пам’яті, мислення та ін..) і рівня її замученості.
   Таким чином, дотримуючись єдиних вимог до організації здоров’яформуючої роботи з дітьми та враховуючи всі вище перераховані особливості, ми можемо досягти високого коефіцієнту сформованості у кожної окремої дитини культури здорового способу життя, а отже і життєвостійкої та компетентної особистості.
                                     
Інноваційний підхід до оздоровлення
   Формування ціннісного ставлення дітей до власного здоров’я — одне із важливих завдань, поставлених Базовою програмою перед дошкільною освітою. Воно нове для педагогів, адже нині маємо дбати не лише про зовнішній оздоровчий вплив, а й навчити дитину розуміти свій організм і свідомо сприяти його функціонуванню.
   Зупинимося детальніше на деяких інноваційних оздоровчих технологіях, таких, як: валеокорекція, імунна гімнастика, „етюди для душі», аерофітотерапія, кольоротерапія, бестінг, масаж, комплекс природного оздоровлення тощо.
   
Валеокорекція активізує розумову діяльність шляхом стимуляції мозкового і периферійного кровообігу. Під час занять діти виконують 3-4 вправи для язика. Очей, хребетного стовпа, вимовляючи звуки на видиху. Такі оздоровчі технології, як пальчикова гімнастика, динамічні паузи ефективно використовуються на різноманітних заняттях.
 
 Імунна гімнастика — супроводження рухами раніше вивчених віршиків — дає організму емоційний, оздоровчий заряд. Діти виконують її у досить легкому натуральному одязі після ранкової гімнастики чи одразу після денного сну; батькам рекомендується виконувати ці вправи вдома разом з дітьми у вихідні та під час канікул.
 
"Етюди для душі" мають на меті не лише зміцнення фізичного здоров’я, але й духовного стану. Дітям пропонують обрати серед запропонованих карток із зображеннями різноманітних ситуацій ті, де йдеться про добро, і обговорити їх. З наймолодшого віку дитина вчиться любові до людей, до себе, до життя. Тільки людина, яка живе в гармонії з собою, зі світом, буде справді здоровою.
   
Кольоротерапія. Колір має живильну та цілющу силу, тому це один з найважливіших елементів інтер’єру всіх приміщень дитсадка. З метою кольоротерапії використовуються також різнокольорові світильники, фонтани, лампи, окуляри з різнокольоровими скельцями.     Усе це дає можливість стимулювати розумову діяльність, допомагає дітям розслабитись, сприяє профілактиці та корекції психічних чи фізичних відхилень.
   
Бестінг — це елемент фізкультурного заняття, коли діти стають у „Коло побажань» або „Коридор успіху» і по черзі, висловлюючи свої побажання і мрії, підтримують друзів.                 Проводиться для підвищення самооцінки, виховує впевненість у собі, розвиває психічні, емоційні та соціальні якості дитини, дає можливість утвердитись в соціумі.
   Невід’ємною частиною технології оздоровлення є різноманітні види масажу (масаж біологічно активних точок, антистресовий масаж тощо), що дають позитивні результати.
   Комплекс природного оздоровлення розроблений індивідуально для кожної дитини і передбачає відновлення психологічного балансу завдяки руховій активності, корекції емоційного стану та інтелектуальному навантаженню. За знаком зодіаку малюку добирають колір, аромат, рослину.
   Реалізуючи нові, стратегічні завдання, освітяни завжди мають пам’ятати: не варто відмежовуватися від тих здобутків, які вже є у педагогічному арсеналі, адже розвиток відбувається по спіралі, а серцевиною цієї спіралі є не порожнина, а система цінностей, досягнень та надбань. Тож, розпочинаючи новий виток на педагогічній ниві, слід міцно стояти на побудованій платформі, вдумливо впроваджуючи нове, продиктоване часом.

 
Зображення1.jpg
                          Десять порад батькам від інструктора   з фізичної культури
  1. Підтримуйте інтерес дитини до занять фізичною культурою, у жодному разі не проявляйте зневагу до фізичного розвитку, так як приклад дорослих в цьому питанні надзвичайно важливий.
Як ви ставитеся до фізичної культури, так буде ставитися до неї і ваша дитина. Часто дитина живе під вантажем заборон: "не бігай", "не шуми", "не кричи голосно". Обмеження потреби у самовираженні особливо позначається на зниженні самооцінки і активності підростаючої людини.
Ви повинні добре знати потреби і можливості своєї дитини і як можна повніше враховувати їх.
  2. Всебічно підтримуйте в своїй дитині високу самооцінку - заохочуйте будь-яке його досягнення, і у відповідь ви отримаєте ще більше зусиль.
Висока самооцінка - один із потужних стимулів для дитини виконувати будь-яку роботу, будь то домашнє завдання або ранкову гігієнічну гімнастику.
На заняттях фізичною культурою витримуйте єдину лінію поведінки «обох батьків», не допускайте протилежних розпоряджень (мама - "вистачить бігати"; тато – «побігай ще хвилин п'ять»).
Єдина думка батьків сприяє підвищенню інтересу дитини до фізкультурних занять.
  3. Спостерігайте за поведінкою і станом своєї дитини під час занять фізичними вправами, спробуйте зрозуміти, чому дитина вередує, не виконує, здавалося б, елементарних розпоряджень батьків, яка причина  її негативних реакцій (втома або якесь приховане бажання - наприклад, дитина хоче швидше закінчити заняття фізкультурою, щоб дивитися цікаву програму). Не шкодуйте часу і уваги на те, щоб встановити з нею душевний контакт.
  4. У жодному разі не наполягайте на продовженні тренувального заняття, якщо дитина не хоче займатися. З'ясуйте причину відмови, виправте  її і лише після цього продовжуйте заняття.
  5. Не сваріть свою дитину за тимчасові невдачі.
Пам'ятайте: дитина робить тільки перші кроки в невідомому, для неї світі, а тому вона болісно реагує на те, що навколишні вважають її слабкою і невмілою. Дайте дитині зрозуміти, що ви поважаєте її почуття, бажання, думки і рахуєтеся з ними.
  6. Визначте індивідуальні пріоритети дитини у виборі фізичних вправ.
Хоча практично всім дітям подобаються рухливі ігри, але деяким з них не вистачає якихось якостей, фізичної сили.
Не відмовляйте дитині в проханнях купити їй гантелі або навісну перекладину для підтягування (вона хоче наслідувати свого улюбленого героя книги або кінофільму в силі і спритності).
  7. Не змінюйте занадто часто набір фізичних вправ, нехай дитина виконує комплекс вправ, що їй подобається, як можна більше, щоб міцно засвоїти вивченi рухи.
8. Вимагайте, щоб дитина, дотримуючись культури  виконання фізичних вправ, не допускала недбалості, виконання абияк, все робила "на відмінно".
  9. Не перевантажуйте дитину, враховуйте її вік, настрій, бажання. Не застосовуйте до неї суворих заходів, намагайтеся привчати її до фізичної культури власним прикладом.
10. Пам'ятайте три непорушних правил закону, які повинні супроводжувати вас у вихованні дитини: розумiння, любов i терпiння!!!
                                                                 Дихальні вправи
  Дихальна гімнастикадля діток потрібна для кращого розвитку легенів. Ці вправи дитина повинна виконувати вранці та серед дня. В літній час заняття краще проводити на повітрі. Їх також використовують після ранкової гімнастики та після гімнастики пробудження (денний сон), для встановлення дихання.
      Трубач
Сидячи, кисті рук затиснути в трубочку, підняти догори. Повільно видихаючи, голосно промовляти „п-ф-ф-ф”. Повторити 4-5 разів.
      Півень
Стати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Підняти руки в сторони, а потім плескати ними по стегнах. Видихаючи, промовляти „Ку-ку-рі-ку”. Повторити 5-6 разів.
       Летить м’яч
Стоячи, руки з м’ячем підняті вгору. Кинути м’яч від грудей вперед. Промовляти видихаючи „у-х-х-х-х”. Повторити 5-6 разів.
       Гуси летять
Повільна ходьба упродовж 1-2 хвилин. Піднімати руки в сторони – вдих, руки вниз – видих, промовляти „г-у-у-у-у”.
                                                      Фізкультурно-оздоровча робота вдома
   Шановні батьки, піклуючись про фізичний розвиток, оздоровлення та загартовування Вашої дитини вдома, користуйтеся низкою наданих порад:
Привчайте дитину до дотримання вдома режиму дня, санітарно-гігієнічних та культурно-гігієнічних вимог.
  Виконуйте щоденно разом з дитиною ранкову гімнастику, проводьте загартувальні процедури, виходьте на прогулянку.
  Облаштуйте в квартирі спортивний куточок.
  Розвивайте в дитини вміння виконувати вправи з основних рухів - вправляйте в ходьбі, бігу, стрибках, повзанні, лазінні, утриманні рівноваги, виконанні вправ із м'ячем.
  Грайте разом з дитиною в рухливі та спортивні ігри, які сприяють розвитку гнучкості, швидкості, спритності, зокрема на свіжому повітрі.
  Організовуйте у вихідні дні пішохідні прогулянки, туристичні походи.
  Катайтеся разом з дитиною на санчатах, ковзанах, лижах, велосипедах, роликах, грайте в бадмінтон, теніс, футбол, баскетбол, хокей, в ігри з м'ячем, стрибайте через скакалку тощо.
  Плавайте та грайте разом на воді в теплу пору року, а також привчайте дитину приймати літній душ - це сприяє загартовуванню організму та зміцненню нервової системи.
  Піклуйтеся про забезпечення дитячого організму необхідними вітамінами, зокрема у весняну пору року. Вводьте до щоденного раціону дітей сезонні овочі та фрукти.
  Беріть участь разом з дитиною у святах, розвагах, Днях здоров'я, які проводять у дитячому садку.
  Відвідуйте батьківські збори, конференції, лекції з питань фізичного виховання дітей, організовані педагогами  закладу дошкільної освіти. 

 
зображення_viber_2023-03-18_06-31-40-620.jpg
зображення_viber_2023-03-18_10-16-20-846.jpg
зображення_viber_2023-03-18_10-15-11-565.jpg
                                                              Кольоротерапія
                                      Ігри з кольоротерапії

 (за Л. Артемовою )
           Ліхтарик

Мета: закріпити вміння дітей розрізняти кольори і розміри, а також групувати предмети за цими ознаками, виключаючи один з них.
Ігрове завдання. Зібратися біля ліхтарика ( чи іграшки ) такого самого кольору чи розміру, як свій.
Правила гри. Порівняти свій ліхтарик з ліхтариком ведучого. Зібратися за сигналом.
Матеріал: різноколірні паперові ліхтарики ( великі й маленькі), м'ячі, кубики тощо.
Хід гри
Діти називають кольори ліхтариків, що їм подарували старші діти, порівнюють їхні розміри. Під звуки брязкалець чи музичний супровід крокують з піднятими вгору ліхтариками. За сигналом діти з ліхтариками такого самого кольору, як у вихователя, підходять до нього. Змінюючи ліхтарики, дорослий почергово збирає різні групки дітей. Якщо хтось з них помиляється, його виправляють інші. Потім вихователь піднімає не ліхтарик, а хусточку, м'яч, стрічку. Діти з ліхтариками в руках підходять до нього, орієнтуючись на колір.
Варіант 1. Вибирають кількох дітей - ведучих. За сигналом інші діти з ліхтариками такого самого кольору, як у ведучого, збираються навколо нього. Доцільно міняти ведучих.
Варіант 2. Діти беруть в одну руку маленькі ліхтарики, а в другу - великий, обидва однакового кольору. У дітей різні за величиною ліхтарики. Вони йдуть до ліхтарика, подібного за розміром до їхнього.
Варіант 3. У дітей ліхтарики різного кольору і розміру. За сигналом вони підходять до вихователя, орієнтуючись на колір ліхтарика, який він тримає у руках. Під музичний акомпанемент діти з маленькими ліхтариками шикуються в одну лінію, а потім утворюють коло, в центрі якого - діти з великими ліхтариками. Можна дати дітям завдання утворити прямокутник, кожна сторона якого - діти з ліхтариками одного кольору.
             Різноколірні м'ячі
Мета: навчити дітей групувати предмети за кольором та окремими кольоровими деталями, допомагаючи одне одному на основі порівняння предметів,
Ігрове завдання. Дібрати м'ячі для ляльок.
Правила гри. Порівнювати колір м'ячів з кольором лялькового вбрання, зіставляти кольори м'ячів.
Матеріал: ляльки ( тваринки ) у вбранні основних кольорів, різноколірні картонні м'ячі, оздоблення для лялькового вбрання.
Хід гри
На кожному столі на таці картонні різноколірні м'ячі, ляльки чи тваринки. Показати дітям, як підстрибує гумовий м'яч, і загадати загадки про м'яч. Потім запропонувати вихованцям визначити колір м'яча.
Діти називають кольори своїх м'ячів, порівнюють їх з кольором м'яча вихователя. Далі запропонувати дібрати м'ячі для іграшок, орієнтуючись на колір їхнього вбрання. Доцільно поміняти ляльок і тваринок і знову запропонувати дітям зібрати для них м'ячі.
Можна об'єднати дітей у пари чи групи за кольором лялькового одягу і дати їм завдання разом дібрати м'ячі.
Завдання можна ускладнити: прикріпити до вбрання ляльок оздоблення і запропонувати дібрати м'ячі. Орієнтуючись на колір останнього.
              Добери до свого кольору
Мета: закріпити вміння дітей розрізняти кольори, називати їх, швидко знаходити потрібний предмет серед інших; виховувати взаємодопомогу.
Ігрове завдання. Дібрати предмети за кольором.
Правила гри. Діяти за сигналом. Допомагати товаришеві, якщо в нього виникають труднощі.
Матеріал: різні предмети чи картинки певного кольору, кольорові медальйони чи обідки на головах у дітей.
Хід гри
Діти вдягають кольорові медальйони. Кожен називає колір свого медальйону і кольори інших. У різних місцях групової кімнати треба заздалегідь розмістити іграшки різного кольору. За сигналом одні діти по черзі знаходять предмет вказаного кольору, а інші - перевіряють правильність вибору.
Потім кожна дитина має знайти іграшки кольору свого медальйона. Діти з іграшками одного кольору утворюють « жовту низку намиста», «зелену гусінь», «червону гірлянду». Це супроводжують музикою, співом, танцями. Можна взяти декілька м'ячів чи повітряних кульок. Піднімаючи по черзі один із них, вихователь каже дітям, у яких обідки такого самого кольору, підійти до нього.
Якщо в групі багато м'ячів чи кульок, то їх можна розсипати по підлозі. Діти за сигналом повинні швидко знайти іграшку відповідного кольору. Під час гри їм доцільно запропонувати два-три рази обмінятися обідками. В ігровій кімнаті можна поставити автомобілі різного кольору, вирушити у подорож.
Кольорові килимки
Мета: вчити дітей створювати гарні поєднання кольорів.
Ігрове завдання. Створити килимок чи китичку для улюбленої іграшки.
Правила гри. Поцікавитися, чи подобається ляльці (іншій іграшці) килимок, китичка.
Матеріал: домоткані смугасті килимки чи маленькі, зроблені спеціально для ляльок; смужки з кольорового паперу, клей, пензлики, квадратні аркуші-основи для килимків (для полегшення завдання на них можна олівцем намалювати горизонтальні чи вертикальні лінії). Гумові шнурівки, нитки.
Хід гри
Вихователь показує дітям, як ляльки користуються килимками: уважно розглядають їх, радіють вдалому поєднанню кольорів, а інші іграшкові персонажі бавляться з яскравими китичками. Килимків та китичок мало, а всі ляльки хочуть гратися і просять дітей допомогти їм.
Дорослий показує, як треба добирати смужки, щоб створити гармонійне поєднання кольорів. Смужки наклеюють на аркуші-основи. З готових килимків можна скласти великий килим. Іграшкові персонажі милуються ним, дякують дітям. Килимки можна використати для ігор з площинними та об'ємними ляльками.
Варіант. Діти самостійно добирають смужки і викладають їх рядком, розглядаючи поєднання кольорів. Щоб досягти гарного поєднання, їм за порадою вихователя, можливо, доведеться декілька разів переставляти смужки.
             Кольорове доміно
Мета: вдосконалювати вміння дітей розрізняти і називати основні кольори та їхні відтінки, вчити їх вибирати потрібний колір і впізнавати квіти за забарвленням їхніх пелюсток.
Ігрове завдання. Дібрати пару за кольором.
Правила гри. За сигналом вихователя взятися за руки тим, у кого квіти однакового кольору.
Матеріал: штучні квіти різного кольору на гумках (по дві для кожної дитини).
Хід гри
Діти вибирають по дві квітки різного кольору. Допомагають одне одному одягти гумки з квітами на зап'ясток або вище ліктя. При цьому вони мають називати квітку та її забарвлення. Потім під музику або, наспівуючи, вони піднімають руки, милуються квітами. Повторюють за вихователем рухи (плескають у долоні, піднявши руки над головою, крутять зап'ястками, плескають у долоні спереду перед тулубом).
Походжаючи по кімнаті, пританцьовуючи, наспівуючи, діти демонструють свої квіти й водночас шукають тих, у кого квіти такого самого кольору. За сигналом вони парами беруться за руки так, щоб разом опинилися квіти однакового забарвлення ( іноді для цього дітям доведеться « перехрестити» руки).
Варіант 1. За сигналом діти утворюють коло, з'єднуючи руки із квітами однакового забарвлення. Потім всі піднімають з'єднані руки. Помилки виявляють і виправляють.
Варіант 2.Потрібно не лише правильно подати одне одному руки в парі чи колі, а й, демонструючи виконання завдання, назвати квітку. Можна використовувати вірші, загадки про квіти.
Сімсот соколят на одній подушці сидять. ( Соняшник і насіння )
Стоїть півень на току в червоному ковпаку. ( Мак )
- Де ти, барвіночку, ріс,
Що такий красний виріс?
Ріс я в лісі при водиці,
При студененькій водиці.
Мене вода підхопила,
Мене вода холодила.
Йдіте, дівоньки, в долину,
По червону калину,
Наламаємо квіточок
Та й обтичемо віночок.
К. Перелісна
Червоний мак
Певно , знає з вас усяк,
Хто бував у полі,
Що червоний гарний мак
Там росте на волі.
Й на городах, на грядках,
І в малих садочках
Червоніє квітка та,
Гарна на віночки.
К. Перелісна
Робота з кольором допомагає вирішити багато задач:
-    підвищує рівень комунікативності дітей, їх емоційну рівновагу;
-    збагачує сенсорний досвід;
-    допомагає урівноважити почуття, самоконтроль дітей.

 
1.jpg
2.jpg
                                                               Психогімнастика
   «Мамі посміхаємось»
Мета : вчити відтворювати дії і вчинки уявних героїв, оволодівати моторним компонентом відповідних психічних станів (увага, зосередженість, розслабленість, гнів тощо), формувати здатність до психом’язового само розслаблення. 
Ой, ладки, лади,    Діти плескають в долоні.
Не боїмось ми води.    Розводять руки в сторони долонями вгору.
Мама каже : А ходи – но умиватися, дитино,    Поманити вказівним пальчиком.
Добре вимий з милом руки,    Імітувати миття рук.
Бо вони, як у марюки,    Покласти долоні на щоки, покачати головою.
Вичисти зуби, вимий личко,    Імітувати рухи.
Шию й вуха до полиску,    Імітувати рухи.
Бо сміятись будуть кури    Показати вказівним пальцем один на одного і
З невмиваки – замазури.    посміхатися.

«Чий спів?».
Мета : етюд для вираження уваги, інтересу, зосередження.
Хлопчик гуляє по саду і раптом чує чудовий спів пташки. Він навшпиньки тихо підкрадається і присідає, дивиться і милується її чарівним співом.
Виразна поза : шия витягнута вперед, пильний погляд, тулуб злегка нахилений уперед, ступає навшпиньках, присідає.

«Я – сонечко».
Мета : гра – медитація.
Я маленьке сонечко. Я прокидаюся, вмиваюся. Я розчісую свої промінці і піднімаюся над обрієм. Я велика куля. В мене багато тепла і світла. Я дарую своє тепло всій землі – лісам, рікам, лукам. Я вдихаю тепло. Я лечу над землею і освітлюю зелене листя, червону квітку.

«Я – хмарка».
Мета : гра – медитація.
Я – хмарка. Велика, пухнаста, легка. Мені втішно бути хмаркою, плисти в синьому небі, мої руки легкі, вони допомагають мені летіти. Я підводжу вгору очі, вдихаю всім тілом тепле повітря.

«Кішка гріється на сонечку».
Мета : етюд для тренування окремих груп м’язів.
Я – маленьке кошенятко. У мене гладенька, м’яка шерсть, я люблю грітися на сонечку. Лягаю на спинку, простягаю свої лапки до сонечка, ніжно усміхаюся йому. Сонечко ласкає мене своїми лагідними промінчиками.

«Каченятко хлюпочеться у водичці».
Мета : етюд для тренування окремих груп м’язів.
Я – жовтеньке каченятко. Найбільше я люблю хлюпатися у водичці. Голівку опускаю, дзьобика вмиваю, крильцями махаю – водиченьку струшую, лапками – хлюп – хлюп, расочку шукаю.

«Котик і клубок».
Мета : етюд для вираження емоцій.
Котик побачив клубочок, що викотився в кошика. Він штовхнув його лапкою. Клубочок покотився, котик здивувався, побіг за клубочком і дуже зрадів. Весело гратися з клубочком.

«Сміливе козеня».
Мета : етюд для відображення позитивних рис характеру.
Козенятко любить стояти на горбочку і голосно співати пісні. Воно не боїться, що його може почути сірий вовк.
Виразна поза : положення стоячи, одна нога поперед другою, руки закладені за спину, підборіддя підняте.
Міміка : впевнений погляд.

«Боязке курча».
Мета : етюд для відображення рис характеру.
Курчатко вперше вийшло у двір, воно боїться. Йому здається, що його от – от скривдить цуценя.
Виразна поза : сидячи на кінчику стільця дуже прямо, лікті притиснуті до тіло, долоні лежать на колінах, голова опущена. 

«Брудне порося».
Мета : етюд для вираження відрази і презирства.
Вихователь показує дітям ілюстрацію «Бабусин двір» і звертає увагу на порося, яке лежить в калюжі. Діти виражають своє ставлення до поросяти.
Виразна поза : поза відрази – голова відкинута назад, брови нахмурені, очі прищурені, ніздрі роздуті і зморщені, куточки губ опущені.
Поза приниження : голова нахилена вниз, плечі зведені уперед. 

«Злий пес».
Мета : етюд для вираження гніву.
Дитина гуляє. Повз неї на повідку проходить собака, він гавкає на дитину і намагається, натягуючи повідок, дістатися її ніг. Дитина дуже налякана.
Виразна поза : голова нахилена вперед і втягнена у підняті плечі, ноги прямі, руки звисають вздовж тіла.

«Цуценя принюхується».
Мета : етюд для вираження, уваги, інтересу, зосередження.
Цуценя побачило кошеня. Воно миттєво застигає у напруженій позі. Мордочка у нього витягується вперед, очі напружено дивляться, а ніс безшумно втягує запах. Тваринки подружилися.

«Я – вітер».
Мета  гра – медитація.
Я – вітер. Я легкий, ніжний, теплий. Я лагідно торкаюся пелюстків квітів, ховаюся у гілках дерев, граюся їхніми листочками. Листочки шепочуть мені : «Ш – ш – ш …» я вдихаю свіже повітря ланів і лісів, я стаю сильнішим… Мої крила великі і невагомі. Я лечу над морем і своїм походом здіймаю хвилі. Я найшвидший.

«Собака принюхується».
Мета : розвиток вміння виражати інтерес, зосередженість. 
Мисливський собака, побачивши дичину, застиг у напруженій позі. Морда у нього витягнута вперед, вуха нагострились, очі непорушно дивляться на здобич, а ніс безшумно втягує запах.

«Роздуми».
Мета : розвивати вміння виражати роздум, зосередженість.
Хлопчик збирав гриби в лісі і заблукав. Нарешті він вийшов на велику дорогу, але в яку сторону йти – не знає. Дитина стоїть, руки складені на грудях чи одна рука на грудях, а інша підтримує підборіддя.

«Круглі очі».
Мета : вчити виражати подив.
Одного разу хлопчик зайшов до хати і побачив, що по підлозі бігає ганчірка. Він підняв ганчірку і під нею побачив кошеня. Педагог пропонує дитині показати, які круглі очі були в хлопця, коли той побачив живу «ганчірку».

«Карлсон».
Мета : вчити виражати почуття задоволення, радості.
Ведучий пропонує дітям відгадати загадку:
Мой дом – у вас на крыше, я каждому знаком,
И мой пропеллер слышен над вашим чердаком.
Потім одна дитина показує, яке обличчя у Карлсона (надуває щоки), а інша – яке задоволене обличчя у хлопчику, до якого Карлсон прилетів (посміхається).

«Попелюшка».
Мета : вчити виражати страждання, печаль.
Дівчинка зображує Попелюшку, яка приходить додому після балу дуже печальною – вона загубила чобіток. Голова дівчинки опущена, брови здвинуті, куточки губ опущені, хода  повільна.
Радість. «Кожен без винятку знає – день ясніший, як усмішка сяє.»

Гра «День радісних усмішок».
Дорослий тримає в руках кольорові кружечки, на яких написано слово «дякую». Діти називають радісного, веселого казкового або мультиплікаційного героя і отримують своє «дякую».
     

Психогімнастика виникла на стику практичної психології і акторського мистецтва рухів. Людські переживання і почуття «прочитуються» оточуючими по очах, за нахилом голови, ходою, рухами губ і рук. Більшу частину інформації одне про одного ми одержуємо за допомогою невербальної, безсловесної мови – мови міміки і жестів.
Невербальної мови, як і словесної, людина навчається з дитинства. Розумово відсталих дітей і дітей із затримкою у психічному розвитку часто вирізняють не тільки бідність словникового запасу і нерозвинена мова, але й нерозвиненість емоцій, невміння виражати свої почуття. Як наслідок, такі діти некомунікабельні : не вміють грати, з ними нецікаво спілкуватися.
У практиці корекційної педагогіки емоційну сферу дитини можна розвивати через навчання мови рухів, дізнання про чужі емоції за їхніми мімічними проявами. Цьому завданню і служить психогімнастика.


Гра – медитація «Тюльпан».
Подивіться на нас! Ми – майбутні тюльпанчики! Але зараз ми є маленькими пуп’янками, які, наче маминими руками, огорнуті зеленим листям.    Діти сидять навпочіпки, охопивши себе обома руками.
Пригріло сонечко, листя розкривається, і ми повільно випростовуємо свої  червоні голівки.    Діти підіймаються, руки підняті вгору і торкаються одна одної над головою.
Як хороше навкруги!    Поворот тулуба вліво – вправо.
Ми ростемо, набираємось сили, бо нас годує та напуває матінка – земля.     Діти стоять рівно, руки підняті вгору.
Ми розкриваємо свої пелюстки, милуємося світом, а люди милуються нами.    Діти розводять руки в сторони.
Ось які ми гарні та яскраві!    Поворот тулуба вліво – вправо.
Які чудові пахощі від нас линуть!    Зробити глибокий вдих. 
Лагідний вітерець потихеньку гойдає нас.    Легкі нахили тулуба вправо – вліво.
На ніч ми закриваємо свої пелюстки і спимо, щоб вранці знову зустрічати сонце.    Діти зводять руки над головою, присідають та опускають руки.

Гра – медитація «Сніжинки».
Біленькі ми сніжиночки,
Спустилися сюди.    Діти бігають по залу довільно.
Лежимо, як пушин очки,
Слухняні ми завжди.    Присідають.
Ось ця хмаринка сіренька,
Ще наша хатка, так!    Встають і показують нагору однією рукою.
Із неї ми спустилися
Тут відпочинем, так!    Присідають.
На землю лягти хочеться,
Бешкетник – вітер той    Сидять навприсядки.
Все дме та подуває,
Ми летимо юрбой!    Встають та бігають по залу в різних напрямках.

Гра – імітація «Сплетемо віночок».
Дуже хочу, любі діти,    Скласти руки на грудях.
Вас навчить віночок вити.    Витягнути руки вперед, розвести.
Без квіток не буде діла,    Руки вздовж тулуба, похитати головою.
Нарвемо квіточок сміло!    Імітувати рухи почергово обома руками.
Ось барвінок зірвемо,    Імітувати рух правою рукою.
У віночок вплетемо.    Оберти правою рукою навколо зап’ястя лівої.
Символ дужого такого,    Кулаки притиснути до плечей.
Хлопця статного й міцного.    Руки на пояс, прогнути спину.
І ромашку зірвемо,    Імітувати рух правою рукою.
У віночок вплетемо.    Оберти правою рукою навколо зап’ястя лівої.
Це мамусі ручки ніжні -     Погладити правою рукою ліву.
Символ квітки білосніжной.    Погладити лівою рукою праву.
І волошку зірвемо,    Імітувати рух правою рукою.
У віночок вплетемо.    Оберти правою рукою навколо зап’ястя лівої.
Синя, як в ріці водиця, -     Хвилеподібні рухи правою рукою.
Добре серце мати зичить.    Притиснути обидві руки до серця.
Незабудку зірвемо,    Імітувати рух правою рукою.
У віночок вплетемо.    Оберти правою рукою навколо зап’ястя лівої.
Що Вкраїна край наш любий,    Витягнути руки вперед, розвести.
Ми ніколи не забудем!    Похитати головою, погрозити пальцем
Мак червоний зірвемо,    Імітувати рух правою рукою.
У віночок вплетемо.    Оберти правою рукою навколо зап’ястя лівої.
Квітка гарна, незвичайна,    Нахили голови вліво – вправо.
Символ любові й печалі.    Притиснути обидві руки до серця, опустити руки вздовж тулуба, опустити голову.
І калинку зірвемо,    Імітувати рух правою рукою.
У віночок вплетемо.    Оберти правою рукою навколо зап’ястя лівої.
Наче дівчина гарненька,    Нахил голови вправо, усмішка.
Усміхнімось всім раденько.    Нахил голови вліво, усмішка.
Ось який віночок файний!    Витягнути руки вперед.
Відпочили – і сідаймо!    Опустити руки, сісти.

Гра – імітація «Козлик та ведмідь».
Козлик в полі танцював,
На гармошці виграв.    Імітувати гру на гармошці.
З лісу вискочив ведмідь,
Став на козлика ревіть.    Імітувати ходу ведмедя.
Козлик наш не утікав,
Веселіше грати став.    Імітувати гру на гармошці.
У танок пішов ведмідь,
Так і досі тупотить!    Виконувати напівприсіди. 

Гра - імітація «Зайчик і жабка» за О.Олесем.
Глянув зайчик на бузок,
І угледів жабку.    Прикласти долоню до чола, повороти голови вправо – вліво,
Потихеньку підійшов
Та ф смикнув за лапку.    Імітувати ходу та рухи зайчика.
А зелена жабка - «Ква!»
З жаху затрусилась,    Зобразити жабку, що труситься.
Та з куща на землю – плиг!
Ледве не убилась!    Стрибнути, розвести руки в сторони.

Гра – імітація «Стоніжка» за Г.Бойком.
Гостювати йшла стоніжка,    Імітація ходьби,
Забруднила свої ніжки,    Нахил вперед, показати на «брудні» ноги.
На порозі біля хати стали ноги витирати.    Нахилитися, імітувати рухи.
Всі сто ніжок обмітала,    Присісти, імітувати рух.
Всі сто ніжок витирала,    Імітувати рух, сидячи.
А як стала на помості – із гостини йшли вже гості.    Встати, розвести руки в сторони.
 
Гра – імітація «Морозець» за Г.Бойком.
Морозець, морозець, не щипай за щічки!    Імітувати рухи.
Теплі валянки у нас, шубки й рукавички.    Торкнутися ніг, тулуба, показати руки.
Морозець, морозець, плещемо в долоні,    Плескати в долоні.
У дівчаток і хлоп’ят носики червоні!    Показати пальцем носик.

Гра – імітація «Метелик» за Н.Забілою.
Я біжу, біжу по гаю, я метелика спіймаю.    Імітувати біг.
А метелик не схотів, геть од мене полетів.    Розвести руки в сторони, підняти плечі.
Сів метелик на травичку, може, думав не помічу?    Присісти.
Блиснуть крилечка ясні,    Плескати в долоні.
Не сховатися тобі!    Погрозити пальцем.
Сів метелик на листочок, може, там сховатись хоче?    Присісти.
Блиснуть крилечка рябі,    Плескати в долоні.
Не сховатися тобі!    Погрозити пальцем.
Полетів він на лужок,    Імітувати політ метелика.
Заховався між квіток.    Присісти.
Я іду, іду, іду,    Імітувати ходьбу.
Метелика не знайду!    Розвести руки в сторони, підняти плечі.

Гра – медитація «Квітка».
«Я квітка. Я зовсім легенька. Я повільно – повільно росту, піднімаюсь. Я прокидаюся від чудового сну. Я розкриваю свої тоненькі ніжні пелюстки. Я вмиваю пелюстками своє обличчя».
Гра – медитація «Соняшник» за Л.Глібовим.
До сонця я підхожий    Підняти праву руку вгору до неба.
І сонце я люблю,    Прикласти обидві руки до серця.
До нього повертаю голівоньку свою.    Руки на пояс, повернути голову справа наліво.
Стою стрункий, високий,    Руки на поясі, підняти підборіддя, випрямити спину.
В зелених шатах я,    Показати руками «шати» на тулубі.
І золотом убрана голівонька моя.    Показати руками голівку.

Гра – імітація «Весняночка».
А вже красне сонечко    Підняти обидві руки вгору.
Припекло, припекло,    
Ясне – щире золото    Розвести руки в сторони.
Розлило, розлило.    
На вулиці струмені     Робити хвилеподібні рухи руками.
Воркотять, воркотять,    
Журавлі курликають    Роботи махи руками.
Та летять, та летять.    
Засиніли проліски    Витягнути руки вперед.
У ліску, у ліску.    
Швидко буде земленька    Прикласти обидві руки до голови.
У вінку, у вінку.    
Ой, сонечко – батечко,    Підняти обидві руки вгору.
Догоди, догоди!    
А ти, земле – матінко,    Розвести руки в сторони.
Уроди, уроди!    

Сонечко.
Сонечко дарує нам тепло, енергію, здоров’я. закрийте на хвилинку свої оченята і протягніть свої маленькі долоньки до сонечка, відчуйте, як на них сідають сонячні промінчики і дарують вам своє тепло. Долоньки теплішають, і це тепло розноситься по всьому вашому тілу – стає добре, радісно, тому що сонечко дарує вам гарний настрій. Тепер відкрийте свої оченята, поверніться один до одного, посміхніться один одному, своєю усмішкою подаруйте одне одному  здоров’я, доброту, адже дарувати тепло своєї душі людям, природі – це основа нашого життя. Тож прикладіть руки до свого маленького серденька, візьміть у нього краплиночку доброти, здоров’я, тепла і подаруйте його всім – всім – всім!
Усміхнуся сонечку – здрастуй, золоте!
Усміхнуся квіточці – хай вона цвіте!
Усміхнуся дощику – лийся, мов з відра!
Усміхнуся друзям – зичу всім добра!

Гра – імітація «Жабки».
У болотяній оселі     Діти сидять навпочіпки.
Жабки мешкали веселі.    Діти встають в повний зріст.
Рано – вранці прокидались    Потягуються.
І водичкою вмивались.    Імітують рухи.
Рушничками розтирались,    Імітують рухи.
Вправо – вліво нахилялись.    Нахили тулуба.
Так старанно все робили,    Похитати головою, руки на поясі.
Що добряче зголодніли.    Погладити себе правою рукою по животу.
Не їмо ми пух, пух,    Похитати заперечно головою.
Ловимо ми мух, мух.    Плескати в долоні.
Комарів хапаєм теж.    Покивати головою ствердно.
Ой, зморилися без меж!    Витерти чоло, зітхнути.

Гра – релаксація «В лісі».
Як приємно нам лежати    Діти лежать, очі відкриті.
Й лісу пахощі вдихати.    Вільне дихання.
Вдих – видих, вдих – видих.    Вільне дихання.
Віченька стуляються,    Закрити очі.
Вся напруга вже минає,    Лежати, вільно дихати.
Тіло розслабляється.    Лежати, вільно дихати.
Живіт надимається -     Надути живіт.
Кулька надувається.    Лежати, затримавши дихання.
Животик здимається -     Видихнути.
Кулька вже здувається.    Лежати, затримавши дихання.
Руки й ноги невагомі,    Лежати, вільно дихати.
Невідчутні, нерухомі…    Лежати, вільно дихати.
Як приємно нам лежати,    Лежати, вільно дихати.
Мріяти, відпочивати.    Лежати, вільно дихати.


 
bottom of page